Wymieniamy się ciepłem
Kolejny rok w całym mieście trwa akcja „Wymiana ciepła”. O co w tym chodzi? Na wieszakach zostawiamy swoje ubrania albo bierzemy z nich te, które są nam potrzebne. Gdzie w dzielnicach znajdziemy punkty wymiany?
Idea tej akcji, która została zapoczątkowana w Warszawie i szybko przeniosła się do innych miast, jest bardzo prosta. Marzniesz? Weź sobie ubranie! Chcesz pomóc? Zostaw ciepłą kurtkę na wieszaku.
Wieszaki są ustawione w miejscach dostępnych przez całą dobę, często np. przy urzędach dzielnic, i są specjalnie oznakowane. Każdy może wziąć stąd to, czego potrzebuje. Każdy może też przyjść i powiesić tu ciepłe rzeczy, jemu nieprzydatne, które mogą posłużyć innym. Ważne, żeby wszystko było czyste i niezniszczone. W akcji nie chodzi tylko o osoby bezdomne, ale też te, które są np. w trudnej sytuacji finansowej lub po prostu są zbyt lekko ubrane i jest im zimno.
Na wieszakach wieszamy: kurtki, płaszcze, polary, bluzy, swetry. Obok stoją kartony lub szafki, do których możemy wkładać czapki, szaliki i rękawiczki.
Na Targówku wieszak stanął przy Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej ul. Rembielińska 8.
Na Białołęce działają dwa punkty wymiany ciepła. Pierwszy jest przed Urzędem Dzielnicy przy ul. Modlińskiej 197, a drugi we wschodniej części dzielnicy – przed Białołęckim Ośrodkiem Kultury przy ul. Głębockiej 66
Do akcji w tym roku dołączył też Wawer. Wieszaki znajdują się przy Wawerskim Centrum Kultury w Międzylesiu (przy wejściu do biblioteki). Niestety nie działa punkt w Falenicy. Pomimo starań o jego utrzymanie, nie udało się zapanować nad bałaganem jaki wprowadzali tam mieszkańcy, traktując punkt jako miejsce pozbywania się staroci. Pozostawiano tu różne rzeczy, nawet zużyty sprzęt AGD. Dzielnica zapowiada, że punkt wymiany ciepła powróci, ale w innej lokalizacji.
W Rembertowie natomiast mieszkańcy mogą wymieniać się ciepłymi ubraniami na wieszaku przy Urzędzie Dzielnicy, Aleja Generała Antoniego Chruściela „Montera” 26.