Wystawa „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”

Wystawa „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” w Muzeum Warszawy to pierwsza tak szeroka prezentacja jej dorobku artystycznego. Grażyna Hase to modelka, projektantka mody, właścicielka galerii sztuki. Współtworzyła życie artystyczne i towarzyskie stolicy w drugiej połowie XX w.

Na wystawę wybitnej warszawskiej twórczyni składa się ponad 200 obiektów. Są to przede wszystkim ubiory, dodatki i projekty z kolekcji Muzeum Warszawy, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe. Poszczególne części ekspozycji opowiadają o karierze Grażyny Hase, która pod koniec lat 50. wkroczyła w świat mody jako modelka, potem zdobyła uznanie jako projektantka, stworzyła własną markę, wreszcie stając się mentorką dla pokoleń projektantów.

W twórczości Grażyny Hase prześledzić można przemiany, jakie zaszły w modzie, kulturze i obyczajowości w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku. Kuratorka wystawy Agnieszka Dąbrowska wyjaśnia, że ubiory projektowane przez Hase od 1967 roku traktowane były jako materializacja peerelowskiej „małej stabilizacji” i sławionych propagandą „sukcesów” epoki Edwarda Gierka, a w latach 80., w czasie kryzysu ekonomicznego, postrzegano je jako „powiew luksusu”. Z kolei kolekcje z lat 90. pokazują projektantkę kreującą własną markę w obliczu raczkującego polskiego kapitalizmu.

Ekspozycji towarzyszy bogaty program oprowadzeń, debat i warsztatów dla odwiedzających w każdym wieku, a także repertuar filmowy w kinie Syrena. Więcej informacji na stronie: muzeumwarszawy.pl.

Wystawa „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” będzie otwarta do 11 września w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 42. Muzeum jest czynne we wtorek, środę, piątek i niedzielę w godzinach od 11:00 do 18:00, a w czwartek i sobotę od 11:00 do 20:00. Bilety: 12 zł/7 zł, w czwartki wstęp bezpłatny. /um/

Fot. Tomasz Kaczor 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content