Wystraszyły go… padalce
Hydraulik najadł się strachu, gdy na dnie studni zobaczył węże. Jak się jednak okazało były to tylko całkowicie niegroźne padalce. Gadami zajęli się funkcjonariusze z Ekopatrolu Straży Miejskiej.
Do zdarzenia doszło 18 lipca 2023 roku w Falenicy. Pewna mieszkanka Warszawy kupiła tam działkę rekreacyjną i postanowiła uruchomić znajdującą się na niej studnię. W tym celu zatrudniła hydraulika.
Wezwany specjalista obejrzał studnię z zewnątrz. Następnie postanowił zejść do środka po drabinie. Jednak jak szybko zszedł, tak szybko wdrapał się z powrotem. I to bardzo przerażony! Co się stało? Otóż mężczyzna zobaczył na dnie studni wijące się węże!
Właścicielka posesji natychmiast zadzwoniła pod numer alarmowy 112. Po chwili przekazana przez nią informacja dotarła do strażników miejskich z Ekopatrolu. Ci zaś natychmiast udali się pod wskazany przez nią adres.
Po przybyciu na miejsce mundurowi postanowili wpompować do studni wodę. Doskonale wiedzieli bowiem, że węże potrafią dobrze pływać, dlatego w ten sposób postanowili wydostać je ze środka. Woleli nie schodzić do studni, ponieważ nie wiedzieli, z jakimi gadami mają do czynienia (w studni było zbyt ciemno). Mogły być to przecież jadowite żmije.
Po chwili na powierzchnię wypłynęły cztery wijące się stworzenia. Okazało się jednak, że nie były to ani żmije, ani inne rodzime gatunki węży, ani nawet egzotyczne gady, które ktoś wypuścił. Zwierzętami, które napędziły stracha hydraulikowi były… całkowicie niegroźne padalce!
Gady zostały szybko schwytane przez strażników, którzy odwieźli je do pobliskiego lasu.
Padalec zwyczajny (Anguis fragilis)
Padalce są bardzo podobne do węży, dlatego wielu ludzi je z nimi myli. Gady te nie są jednak wężami, ale beznogimi jaszczurkami. Są całkowicie niegroźne. Nie atakują ludzi i nie są jadowite. Ich pokarm stanowią nagie ślimaki, dżdżownice i inne bezkręgowce.
Zwierzęta te najchętniej przebywają w niezbyt gęstych lasach, w których dużo jest słonecznych polanek. Najbardziej lubią lasy liściaste o bogatym podszyciu, obfitującymi w mchy, paprocie, próchniejące drewno i kamienie. Można je również spotkać w parkach i ogrodach.
/JPN/
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
Źródło: Straż Miejska, Wikipedia
Foto: Straż Miejska