XIII edycja konkursu S3KTOR rozstrzygnięta

Jak dać nowy dom tym, którzy zostawili wszystko, uciekając przed wojną? Jak zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa i możliwie dużo radości w nowym kraju? Na te pytania odpowiedzieli laureaci XIII edycji konkursu S3KTOR. Ale pokazali też wspaniałą wrażliwość na czworonożnych mieszkańców Warszawy; jak budować wielopokoleniową społeczność wokół wspólnej idei; jak stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym rozwija się twórczość.

30 maja w Służewskim Domu Kultury już po raz trzynasty zostały przyznane nagrody za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową. Konkurs S3KTOR organizowany jest przez m.st. Warszawę, aby podziękować trzeciemu sektorowi, promować go i wzmacniać. Opowiadanie o organizacjach – zarówno zwycięskich, jak i nominowanych – ma inspirować, pomóc w budowaniu partnerstw oraz zachęcać warszawianki i warszawiaków do korzystania z tych inicjatyw i tworzenia kolejnych.

Otwarte serca

Otwarte serca i solidarność zdominowały tegoroczną edycję konkursu S3KTOR. W roku naznaczonym wojną w Ukrainie aż jedna trzecia zgłoszonych inicjatyw dotyczyła pomocy osobom szukającym schronienia w Warszawie. Za te działania szczególnie dziękował prezydent Rafał Trzaskowski, który w nagraniu skierowanym do gości mówił:

­Otworzyli Państwo swoje serca i stworzyli ogromną liczbę ważnych inicjatyw. Nieśliście i niesiecie bezcenną pomoc. Na dworcach, na ulicach, w punktach pobytowych. Dosłownie wszędzie. Bez tej determinacji, bez niesamowitego zaangażowania NGO-sów oraz zwykłych mieszkanek i mieszkańców stolicy, na pewno nie bylibyśmy w stanie sobie z tym ogromnym wyzwaniem poradzić. Dziękuję Wam raz jeszcze z całego serca.

Trójka laureatów w kategorii podstawowej

W kategorii podstawowej zgłoszono aż 95 inicjatyw. Można odnaleźć w nich panoramę stołecznego trzeciego sektora, który zajmuje się każdą sferą życia: edukacją, kulturą, sportem, ochroną zdrowia, pomocą społeczną, prawami człowieka.

W Warszawie zarejestrowanych jest ponad 14 tysięcy fundacji i stowarzyszeń. Po raz kolejny nagrodziliśmy te, które najlepiej wspierają swoją działalnością mieszkanki i mieszkańców Warszawy. Dziękuję, że wspólnie z nami budujecie miasto dla wszystkich. Działalność osób pracujących w trzecim sektorze jest nie do przecenienia – mówiła Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Obecni dziś nominowani kontynuują piękną historię. Od 2010 roku do konkursu S3KTOR zostało zgłoszonych ponad 1300 inicjatyw i organizacji, przyznanych zostało już ponad 100 nagród. Za tymi liczbami kryją się opowieści o wspaniałych działaniach i dobrych ludziach. Są to historie pełne empatii, solidarności, piękna, zaangażowania, pasji, radości – mówiła Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

W tym roku nagrody za najlepsze warszawskie inicjatywy pozarządowe 2022 roku S3KTOR otrzymali:

“Za budowanie świata, w którym każdy ma godne miejsce do życia” – to motto organizacji, która zajęła I miejsce. W ubiegłym roku dzięki niej wiele osób takie miejsce znalazło i odzyskało poczucie bezpieczeństwa. Organizatorzy zwycięskiej inicjatywy mieli wieloletnie doświadczenie w zapewnianiu ludziom domów, choć nigdy wcześniej skala potrzeb nie była tak duża. Wykorzystując swoje doświadczenie, stworzyli zupełnie nowe rozwiązania. W pomoc zaangażowani byli urzędnicy, wolontariusze oraz mieszkańcy Warszawy, którzy oferowali miejsca w swoich domach. Powstał cały system oparty na solidarności, zaangażowaniu lokalnych społeczności i współpracy społecznej.

Jej autorzy zrobili wszystko, aby dać poczucie bezpieczeństwa dzieciom szukającym w Warszawie schronienia przed wojną w Ukrainie. Pragnęli ograniczyć stres związany z nauką w obcym środowisku, jednocześnie stwarzając formalne możliwości powrotu do nauki w domu. I dokonali niemożliwego. W 46 dni od wybuchu wojny otworzyli w Warszawie pierwszą, pełnowymiarową, 11-klasową ukraińską szkołę. Dzięki pracy kilkudziesięciu wolontariuszy i wsparciu wielu organizacji dostosowali sale do potrzeb szkolnych. Zrekrutowali ukraińskich nauczycieli i pracowników administracyjnych. Zgromadzili niezbędny sprzęt. I stworzyli wyjątkowe miejsce, które nie tylko daje szansę na dokończenie przerwanej edukacji, ale też przestrzeń i środowisko, w którym dzieci mogą czuć się bezpieczne, pośród swoich ukraińskojęzycznych rówieśników.

To inicjatywa gromadząca wokół siebie dobrych ludzi, wrażliwych na czworonożnych mieszkańców Warszawy. A konkretnie – na los kotów wolnożyjących. Fundacja leczy je, sterylizuje, a w razie śmiertelnej choroby zabiera w miejsce, gdzie w szczęściu dożyją swoich dni. Szuka również domów dla tych, które nie powinny żyć na ulicy oraz wspiera ich społecznych opiekunów.

Nagroda za całokształt Grand S3KTOR

Co roku przyznawana jest nagroda Za całokształt Grand S3KTOR. Wyróżnienie to otrzymują szczególnie zasłużone organizacje, które od co najmniej 10 lat działają na rzecz stolicy i jej mieszkańców. W tym roku nominowanych było aż 41 organizacji i spośród nich zwycięzcę wybrała Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Laureatem tytułu Grand S3KTOR i nagrody w wysokości 20 tysięcy złotych został Teatr Komuna Warszawa, który działa od ponad 30 lat. W tym czasie jego aktorzy stworzyli jeden z najciekawszych, niezależnych teatrów w Polsce. Byli aktywnymi uczestnikami debaty na rzecz rozwoju sektora pozarządowego oraz kultury w Warszawie, a obecnie starają się wprowadzać innowacje do świata sztuki. Teatr Komuna stworzył w sercu miasta niezwykłe, tętniące życiem miejsce, chętnie odwiedzane przez publiczność oraz okolicznych mieszkańców.

Nagroda Mieszkańców ufundowana przez Tramwaje Warszawskie

Od lat konkurs wspierają Tramwaje Warszawskie. Również w tej edycji spółka pomagała w wyborze zwycięzców i ufundowała nagrodę – tym razem Nagrodę Mieszkańców w wysokości 10 tys. złotych. Otrzymała ją inicjatywa „Razem z rodzicami – Teatr Raj ma 25 lat” Parafii pw. św. Marka Ewangelisty Warszawa-Targówek.

Spośród 95 nominowanych inicjatyw mieszkańcy wybrali działanie, które jest wspaniałym przykładem budowania wielopokoleniowej społeczności lokalnej wokół wspólnej idei. Zaczęło się od jednego bloku, gdzie sąsiedzi pisali i reżyserowali sztuki, wystawiane następnie w mieszkaniach. A skończyło na teatrze w jednej z warszawskich parafii. Teatr ten skończył niedawno 25 lat, a jego pierwsi aktorzy pomagają teraz tworzyć kostiumy i scenografię do spektakli swoich dzieci.

Więcej o wszystkich nominowanych można przeczytać na profilu facebookowym konkursu S3KTOR

Źródło: UM
Foto: UM/Radek Zawadzki



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content