XV Warszawskie Spotkanie Wigilijne

Ubiegłoroczne XIV Warszawskie Spotkanie Wigilijne na ul. Ząbkowskiej,  fot. R. Motyl

W najbliższą niedzielę, 16 grudnia, w godz. 13.00-17.00 na ul. Ząbkowskiej odbędzie się Warszawskie Spotkanie Wigilijne.

Warszawskie Spotkanie Wigilijne to wyjątkowa okazja dla wszystkich do spotkania i integracji w domowej atmosferze. Przy choince oraz akompaniamencie kolęd, warszawiacy zgodnie ze świąteczną tradycją zasiądą razem do wigilijnego stołu i zjedzą świąteczny posiłek. Na uczestników wydarzenia czekają również prezenty wykonane podczas cyklu warsztatów „Warszawiacy warszawiakom”. Tego dnia o świąteczny klimat zadbają artyści, którzy zaprezentują swoje aranżacje kolęd i pastorałek.

Spotkanie przy jednym stole

Głównym punktem wystroju będzie długi 200-metrowy stół, pokryty białym obrusem i świątecznymi dekoracjami. Na stole znajdą się również śpiewniki, aby wszyscy mogli wspólnie kolędować. Wokół namiotów ze stołami zostaną ustawione choinki rozżarzone lampkami świątecznymi. Inspiracją tegorocznej odsłony Warszawskiego Spotkania Wigilijnego są anioły i będą stanowić podstawowy element scenografii.

Oprócz poczęstunku na uczestników wydarzenia będzie czekało 6 tys. drobnych prezentów, wykonanych przez mieszkańców podczas warsztatów twórczych prowadzonych przez warszawskie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie „Mamy Czas”, Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci TA SZANSA, Stowarzyszenie HokusPokus, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Otwartą Pracownię Twórczą, Fundację Radość dla Ludzi oraz Fundację Zmiana.

Iluminacje, kolędy, monidło i rzeźbienie lodowego anioła

Magiczny nastrój podkreślą elementy multimedialne. Kamienice rozbłysną światłem i specjalnie na tę okazję przygotowanymi iluminacjami, które wprowadzą wszystkich w świąteczny nastrój. Ten dzień zapowiada się wyjątkowo ciekawie przede wszystkim dla naszych najmłodszych mieszkańców. W Centrum Kreatywności Targowa będzie na nich czekał Mikołaj, ale i wiele innych atrakcji jak m.in. konkursy, zajęcia plastyczne i warsztaty ze zdobienia pierników czy tworzenia ozdób i upominków świątecznych.

Czas przy wigilijnym stole umilą również dźwięki kolęd i pastorałek w wykonaniu zaproszonych artystów. Tego dnia wystąpią m.in.: Trupa Teatralna – Warszawiaki, Jakub Jurzyk z dziećmi z warszawskich klubów rodzin, WoWaKin Trio oraz Cisza na scenie – grupa teatralna z Polskiego Związku Głuchych, która zaprezentuje świąteczny repertuar w języku migowym. Wspólne kolędowanie ułatwią wszystkim przygotowane przez organizatorów śpiewniki.

Będziemy też świadkami wyjątkowego procesu twórczego – Jan Kubicki w trakcie spotkania wyrzeźbi anioła z bloku lodowego. A na zakończenie w monidle anielskim będzie można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. XV Warszawskie Spotkanie Wigilijne poprowadzi Szymon Majewski.

Konkurs fotograficzny „Anielska Warszawa”

Podczas spotkanie będzie można również zobaczyć zwycięskie prace fotograficzne przysłane na konkurs „Anielska Warszawa”, które będą stanowiły integralną część scenografii.

Dostęp dla wszystkich mieszkańców

Miejsce wigilijnego spotkania będzie dostępne dla wszystkich gości – starszych i bardzo młodych, sprawnych i potrzebujących wsparcia. Pamiętamy również o szczególnych potrzebach mieszkańców z niepełnosprawnościami.  Oba wejścia na teren imprezy – od ul. Targowej oraz od ul. Brzeskiej, a także wejścia do namiotów wyposażone będą w podjazdy. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły liczyć na wsparcie asystentów.

Organizator zapewnia również tłumacza języka migowego, który będzie obecny na scenie. Dodatkowo obok sceny zostanie zainstalowany telebim, na którym będą wyświetlane teksty kolęd i pastorałek. Ponadto konferansjer będzie prowadził zapowiedzi w sposób przybliżający osobom słabowidzącym lub niewidomym opis wydarzeń na scenie. W jednym z oznaczonych namiotów znajdzie się również pętla indukcyjna.