Z naszego fb: “Nie korzystasz z aplikacji Kwarantanna domowa, a to Twój obowiązek…”

Wszyscy z niepokojem obserwujemy wzrost liczby zakażeń koronawirusem w całym kraju. Epidemia przybiera na sile w zastraszającym tempie, niestety wraz z nią powiększa się ogólny chaos organizacyjny. Coraz częściej słychać o przypadkach przeterminowanych próbek pobranych do testów na COVID-19 czy zaginionych wynikach tych badań. “Szok i niedowierzanie” – tak najczęściej opisują pacjenci to, z czym mają do czynienia w tej całej “machinie”. Te słowa jednak nie wystarczają, by opisać to, co przeżył jeden z czytelników, kiedy wczoraj dostał smsa od… “KWARANTANNA”…

Kilka dni temu zacząłem trochę kasłać i po rozmowie z lekarzem stwierdziłem że dla pewności warto zrobić test na koronawirusa. Dostałem skierowanie i poszedłem do punktu pobrań. Oczywiście po kilku godzinach stania w kolejce akurat koleś przede mną okazał się tym ostatnim przyjętym danego dnia, więc nic z tego nie wyszło. Finalnie znalazłem inne miejsce gdzie zapisałem się na konkretną godzinę, ale nie w tym rzecz. Skierowanie jest, więc domyślam się, że figuruje to w systemie. Normalnie funkcjonuję bo mam jedynie jakieś lekkie objawy infekcji, nie miałem kontaktu z nikim zakażonym (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo). Tymczasem wczoraj wieczorem dostałem smsa, że mam obowiązek (!) korzystania z aplikacji “Kwarantanna domowa”!!! Zbaraniałem, przecież za chwilę do domu wjedzie mi policja! Nie jestem na żadnej kwarantannie! ” – opisuje pan Bartek i dodaje, że pomimo wielu prób dodzwonienia się do sanepidu i wyjaśnienia sprawy, do tej pory mu się to nie udało. Jedyne co mu pozostało, to pójście tam, co z kolei wiąże się teraz z ryzykiem, bo skoro przez jakiś błąd funkcjonuje w systemie jako osoba objęta kwarantanną, to przecież nie powinien wychodzić z domu.

MINISTERSTWO ZDROWIA: Pacjent skierowany na badanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2 poddany jest obowiązkowej kwarantannie od dnia następującego po dniu skierowania. Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny jest zawieszony na czas udania się do punktu pobrań w celu wykonania tego badania.

APLIKACJA KWARANTANNA DOMOWA (www.gov.pl):

Otrzymanie SMSa jest kluczowe. To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w naszej bazie i że może ona rozpocząć korzystanie z aplikacji. Proces udostępniania aplikacji planujemy zakończyć w ten weekend. Prosimy o cierpliwość.

Kwarantanna domowa – to oficjalna, bezpieczna i bezpłatna aplikacja, która ułatwia przejście obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

Umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz oraz m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia.

Dzięki aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych – pomocnych w czasie kwarantanny – informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym. 

Jak aktywować aplikację?

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

  

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content