Z nietrzymaniem moczu nie trzeba uczyć się żyć!
Dlaczego każda kobieta powinna udać się na konsultację do fizjoterapeutki uroginekologicznej?
Na zdrowie kobiece wpływa szereg czynników, takich jak codzienna aktywność i nawyki, zmiany hormonalne, naturalne procesy starzenia, a także okres ciąży oraz rodzaj i przebieg porodu. Specyficzna budowa struktur dna miednicy oraz nieustannie oddziałująca siła ciążenia sprzyjają rozciąganiu i osłabieniu tkanek podpierających narządy wewnętrzne. Może to prowadzić do różnorodnych dysfunkcji układu moczowo-płciowego, takich jak nietrzymanie moczu, gazów, stolca, obniżenie narządów miednicy mniejszej czy dolegliwości bólowych obszaru miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna skupia się na profilaktyce, szczegółowej ocenie i terapii tychże problemów, które mogą wystąpić na różnych etapach życia kobiety.
Na czym polega fizjoterapia w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet?
W Reh-Medica proces terapeutyczny rozpoczynamy od szczegółowej diagnostyki. Należy określić, jaki typ nietrzymania moczu występuje u danej Pacjentki – wysiłkowe, z nadreaktywności czy o charakterze mieszanym. W każdym przypadku edukujemy Pacjentkę w zakresie codziennych nawyków, które mają wpływ na układ moczowy. Następnie wprowadzamy terapię manualną i dobieramy odpowiednie ćwiczenia – wzmacniające i/lub rozluźniające mięśnie dna miednicy oraz specjalistyczne formy treningu. Ponadto, proces terapeutyczny możemy wesprzeć elektrostymulacją mięśni dna miednicy, USG lub EMG biofeedback.
Jak nasze codzienne nawyki i aktywność ruchowa wpływają na problem nietrzymania moczu?
Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego kształtujemy przede wszystkim poprzez codzienne nawyki. Chodzenie do toalety „na zapas” czy wyciskanie moczu do ostatniej kropelki, mogą prowadzić do nadreaktywnosci mięśnia wypieracza pęcherza. Parcie na mocz i stolec w toalecie, uporczywy kaszel, przewlekłe zaparcia, siedzący tryb życia czy nieodpowiednio dobrana aktywność fizyczna mogą spowodować osłabienie struktur dna miednicy. Brak prawidłowego podparcia pęcherza będzie skutkowało pojawieniem się objawów wysiłkowego nietrzymania moczu. Dno miednicy nie „psuje się” z dnia na dzień – pracujemy na to latami. Dlatego tak istotne jest zrozumienie przez Pacjentkę procesów przeciążających dno miednicy oraz wprowadzenie zmian w życiu codziennym.
Mgr fizjoterapii Aleksandra Szulwic-Pikiewicz
Prowadzi fizjoterapię uroginekologiczną w Reh-Medica, ul. Fieldorfa 18, Warszawa (Gocław)
Tekst informacyjny