Za 100 dni matura…

Studniówka to dla większości uczniów pierwszy, dorosły bal. Tradycyjnie odbywa się w przybliżeniu na sto dni przed maturami, które rozpoczynają się w maju. Dla niektórych tegorocznych maturzystów z prawobrzeżnej części Warszawy jest już tylko miłym wspomnieniem, inni dopiero czekają na ten niepowtarzalny moment. 

Obowiązkowym punktem tej wyjątkowej imprezy jest oczywiście polonez. Uczniowie południowopraskiego XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego, którzy studniówkę mają już za sobą, przygotowywali go już od początku roku. Ćwiczyli nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego, ale i po lekcjach.  

Układ poloneza co roku jest inny. W tym roku maturzyści zaprezentowali trzy różne układy. Ponadto od kilku lat na studniówce odbywają się pokazy taneczne, gdyż wśród naszych uczniów mamy tancerzy – mistrzów Polski i uczestników europejskich konkursów. Wszystkim spodobał się też program artystyczny przygotowany przez uczniów, podczas którego tradycyjnie wręczane są „Wyspiany”. Tym razem, to uczniowie oceniają nauczycieli w różnych kategoriach (np. najbardziej wymagający czy najsympatyczniejszy) i wręczają im statuetki – wyjaśnia dyrektor XLVII LO Anna Graf. 

Jak dodaje pani dyrektor, choć nie było żadnych ograniczeń w kwestii stroju, to wszyscy prezentowali się bardzo elegancko i żadna uczennica nie przesadziła z makijażem. Zabawa trwała do białego rana w rytm muzyki, przy której dobrze bawili się wszyscy, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. 

Niezapomniane studniówkowe chwile mają już za sobą wawerscy maturzyści z XXV LO im. Józefa Wybickiego.

Zgodnie z naszą tradycją wychowawcy tańczą poloneza ze swoimi uczniami, później zaprezentowany został grupowy układ taneczny dla nauczycieli od uczniów. Próby trwały od grudnia. Podczas studniówki nie zabrakło też przemówień, podziękowań i zabawy do białego rana. Jak co roku panowie byli ubrani przeważnie w granatowe garnitury, panie w granatowe, czarne i szare sukienki – podkreśla dyrektor placówki Anna Czubarowicz.

Bardziej rygorystyczny dress code obowiązuje w przypadku północnopraskich maturzystów z LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. marszałka Józefa Piłsudskiego, którzy będą mieli studniówkę w ostatni weekend stycznia. 

Nie ukrywam, że bardzo staram się dbać o tradycję. Uczniowie mają czarne stroje, dopuszczam granatowy i ciemnobrązowy. Dziewczyny zawsze mają jakiś dodatek kwiatowy, w tym roku są to różane bransoletki, chłopcy mają muszki – mówi dyrektor LXXVI LO Izabela Nowak-Piłka.

Zaplanowano też występy artystyczne uczniów. Jak co roku rodzice tamtejszych maturzystów organizują dla nich wyjątkową niespodziankę. W zeszłym roku było to kasyno z ruletką i wróżka. Czym w tym roku zostaną zaskoczeni? Na razie jest to słodka tajemnica. 

W LI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Rembertowie studniówka również odbyła się w zeszłą sobotę poza godzinami żałoby narodowej.

Zachowaliśmy godność i cześć pamięci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Studniówkę rozpoczęliśmy polonezem, do którego maturzyści przygotowywali się od października. Był też program artystyczny przygotowany przez uczniów. Jest to szczególny wieczór, więc obowiązują toalety wieczorowe. Nigdy nie ma jednak problemu ze zbytnią ekstrawagancją – stwierdza dyrektor LI LO Elżbieta Szepietowska-Paluch. 

„Mieszkaniec” życzy tegorocznym maturzystom miłych chwil podczas studniówki i połamania piór na maturze.

Fot. archiwum szkół  


  • Ostateczną deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego należy zgłosić do 7 lutego br.
  • Matura składa się obowiązkowo z dwóch egzaminów w części ustnej ‎i czterech egzaminów w części pisemnej.
  • Tegoroczna część pisemna matury (wszystkie przedmioty) odbędzie się od 6 do 25 maja 2019 roku; część ustna z języka polskiego, języków mniejszości narodowych, języka łemkowskiego i języka ‎kaszubskiego – od 9 do 22 maja (oprócz 12 i 19 maja); część ustna z języków obcych nowożytnych – od 6 do 25 maja (oprócz 12 i 19 maja) 
  • Sesja dodatkowa (przeprowadzana dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na ‎przystąpienie do egzaminu w czerwcu) odbędzie się od 3 do 19 czerwca br.
  • Sesja poprawkowa (przeprowadzana dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów ‎obowiązkowych oraz do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej albo ‎w części ustnej) planowana jest w dniach od 20 do 21 sierpnia br.

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content