Zabytkowa kamienica przy Sprzecznej 8 do sprzedaży

Kamienica ul. Sprzeczna 8

Czynszowa kamienica przy ul. Sprzecznej 8, zbudowana w latach 1911-1912, usytuowana tuż przy metrze, figurująca w rejestrze zabytków, będzie wystawiona na sprzedaż. Nie powstaną pod tym adresem wyremontowane mieszkania komunalne.

Kamienica, położona kilka minut od stacji metra Stadion Narodowy, zniknie z miejskich zasobów. Miastu nie udało się wygospodarować środków na jej remont. Ze względu na zły stan techniczny kamienicy, od kilku lat lokatorzy opuszczali swoje komunalne mieszkania.

Dlaczego zabytkowy budynek na Pradze Północ zostanie wystawiony na sprzedaż?

Przede wszystkim dlatego, że kamienica, która jest wpisana do rejestru zabytków, wymaga kosztownego remontu. W przypadku remontowania takiego budynku, wszystkie prace muszą być konsultowane z konserwatorem zabytków. Mogłoby się okazać (gdyby miasto zechciało przeprowadzić remont z własnych środków), że bardziej opłacalne byłoby wybudowanie nowego budynku. W przypadku kamienicy wpisanej do rejestru zabytków, remont nie jest taki prosty. Jeżeli konserwator uzna wystrój wnętrza budynku za wartość, to taka decyzja uniemożliwia podział mieszkań na małe lokale. Przed wojną budowano lokale o dużej powierzchni – 80-100 m2. Lokale komunalne są z reguły dużo mniejsze, choćby ze względu na koszty utrzymania. Rodzin, którym przyznawane są lokale komunalne, nie stać na wysokie czynsze.

Decyzja pozwalająca sprzedaż kamienicy

9 września 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję, która pozwala Miastu st. Warszawa na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Sprzecznej 8. Kamienicę wyceniono na niecałe 3,3 mln zł, z czego sama wartość działki to prawie 1,8 mln zł. Więcej https://bip.warszawa.pl/decyzja

Decyzja o obniżeniu bonifikaty od ceny sprzedaży kamienicy przy ul. Sprzecznej 8

Ustawa o gospodarce nieruchomościami umożliwia samorządom obniżenie ceny wystawianej na sprzedaż nieruchomości zabytkowej o połowę. Jest to rekompensata kosztów remontu dla nabywcy. 25 sierpnia 2022 r., na sesji Rady m.st. Warszawy, przyjęto uchwałę nr LXIX/2270/2022 w sprawie wyrażenia zgody na obniżenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej przy ul. Sprzecznej 8 w Warszawie.

Co o sprzedaży kamienicy myślą mieszkańcy? Za i przeciw

W mediach społecznościowych [na Facebooku – przy. red.] czytamy, że zdania są podzielone.

Argumenty przeciwko sprzedaży kamienicy przy ul. Sprzecznej 8

Część osób nie jest zadowolona z decyzji. Byli mieszkańcy piszą, że przeżyli w kamienicy wiele lat, że kilka lat temu pojawiały się obietnice remontu budynku, do którego jednak nie doszło. Mieszkańcy nie są również zadowoleni z faktu, że w dzielnicy będzie mniej lokali komunalnych.

Argumenty za sprzedażą budynku

Pojawiają się także osoby, które popierają decyzję o sprzedaży kamienicy, argumentując swoje stanowisko tym, że lokale komunalne powinny być małe, urządzane w niedrogich i łatwych do utrzymania budynkach, a nie w zabytkowych kamienicach. Z niektórych wypowiedzi wynika, że zabytkowej potrzebny jest dobry inwestor, który przywróci kamienicę do dobrego stanu, a na to potrzebne są duże środki finansowe.

Historia budynku

Kamienica przy ul. Sprzecznej 8, została zbudowana ok. 1911-1912 r. jako tzw. kamienica czynszowa, na terenie kupionym w 1908 r. przez Leona Józefa Klatczyńskiego od Julii Greczyny (Klatczyński posiadał także place przy Siedleckiej 9, 11 i 13, posesje przy Łochowskiej 5, 16 i 18 oraz kamienice w rejonie ulicy Ząbkowskiej).

W kamienicy mieszkali m.in. handlowcy, kolejarze, czy konstruktorzy Na parterze budynku funkcjonował sklep Rabinowiczów, w którym można było zaopatrzyć się terpentynę, smołę, karboleum i pokost. W kamienicy nie brakowało też sklepów spożywczych.

W trakcie II wojny światowej budynek nie uległ dużym zniszczeniom, choć na elewacji widać ślady po pociskach. 26 października 1945 r. kamienica przeszła na własność miasta na podstawie dekretu wydanego przez Krajową Radę Narodową [tzw. dekret Bieruta – przyp. red.]. Większość lokali przeznaczono na mieszkania socjalne.

Na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czytamy, że:

  • kamienica jest w całości podpiwniczona, murowana, posiada poddasze. Więźba dachowa posiada konstrukcję płatwiową (płatwie – belki poziome, stanowiące podporę krokwi, na których opiera się całe pokrycie dachu). Budynek został zaprojektowany jako dwutraktowy (po obu stronach korytarza usytuowane są lokale mieszkalne) i sześciokondygnacyjny.
  • wystrój elewacji zewnętrznej nie został zachowany, za to dość dobrze prezentują się wnętrza kamienicy (w budynku zachowane są pozostałości oryginalnej stolarki okiennej oraz drzwiowej, elementy dekoracyjne przy bramie, podłogowe płytki ceramiczne o różnych motywach, piece kaflowe, a także malowidła ścienne na klatce schodowej – unikalne na skalę całej Pragi, które wyłaniają się spod powłok malarskich. Bardzo dobrze zachowana jest kuta, ozdobna balustrada na klatce schodowej).
  • „budynek stanowi jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych reliktów zabudowy mieszkaniowej na terenie ulicy Sprzecznej, posiada więc znaczące walory naukowe jako cenny dokument historii ulicy i jej rozwoju budowlanego, a tym samym dokumentuje również dzieje Starej Pragi.”

/om/

Źródło i foto: www.mwkz.plerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content