Zajęcia antystresowe
W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to, żeby nauczyć się tańczyć w deszczu.
(Vivian Greene)
Stres w dzisiejszym świecie dotyka nas niezależnie od płci, wieku i tego, czym zajmujemy się na co dzień.
Jeżeli czujesz, że:
- Twoje życie stało się bardziej stresujące
- napięcie nerwowe utrudnia Ci pracę
- trudno Ci się odprężyć
- „drobiazgi” wyprowadzają Cię z równowagi
- często odczuwasz: złość, smutek, zmęczenie, lęk, brak energii, poczucie winy
- czujesz, że chcesz to zmienić zapraszamy na zajęcia antystresowe
Zajęcia są skierowana do osób, które chcą nauczyć się – jak radzić sobie ze stresem i napięciem w codziennym życiu.
Poprzez zróżnicowane metody pracy (dyskusje na forum, prace indywidualne, prace w grupach, techniki relaksacyjne, wizualizacje i inne metody radzenia sobie ze stresem), uczestnicy nabędą umiejętności identyfikowania objawów stresu i poznają metody pozwalające na podjęcie działań przeciwdziałających stresowi w ich życiu.
Udział w zajęciach daje możliwość poznania własnej reakcji stresowej, wzmocnienia umiejętności radzenia sobie z napięciem i konsekwencjami nadmiernego, czy przedłużającego się/chronicznego stresu w życiu.
W programie:
- czym jest stres i jak wpływa na funkcjonowanie człowieka (jakie są fizjologiczne i psychiczne konsekwencje długotrwałego stresu)
- jak rozpoznawać u siebie objawy stresu
- jak obniżać napięcie i chronić się przed nadmiernym stresem
- jak stosować techniki relaksacyjne i metody radzenia sobie ze stresem: ćwiczenia oddechowe, wizualizacje, trening autogenny Schultza, trening Jacobsona, elementy Mindfulness
- jak lepiej radzić sobie w sytuacjach społecznych,
- jak poprawić swoją kondycję psychiczną i zdrowie
Efekty:
- wzrost wiedzy na temat swojej indywidualnej reakcji na stres
- znajomość metod radzenia sobie ze stresem
- umiejętność rozpoznawania stresorów i stosowania metod zmniejszających napięcie
- wzrost umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych
- wzrost umiejętności i wiedzy dotyczących dbania o zdrowie i utrzymywania na co dzień optymalnego poziomu napięcia
Forma i czas trwania zajęć:
- warsztaty antystresowe – 1 spotkanie x 4 godziny zegarowe.
Spotkania odbywają się online w wyznaczone soboty.
Ta forma zajęć skierowana jest do osób, które nie mają możliwości uczestniczenia w treningu (regularnie odbywających się zajęciach), a chciałyby poznać techniki zmniejszania napięcia i lepszego radzenia sobie ze stresem.
- trening antystresowy – 8 spotkań x 1.5 godziny zegarowej
Spotkania odbywają się online 2 razy w tygodniu.
Ta forma zajęć skierowana jest do osób, które chciałyby poznać techniki zmniejszania napięcia i lepszego radzenia sobie ze stresem, a także mają możliwość regularnego uczestniczenia w zajęciach. Udział w treningu antystresowym, pozwala lepiej utrwalić wiedzę i rozwinąć umiejętności pod okiem specjalisty, co wpływa na nabycie biegłości w stosowaniu technik antystresowych w życiu codziennym.
Organizator: Stowarzyszenie Wspólne Podwórko
Zapisy: Przyjmujemy za pośrednictwem formularza online (link poniżej) lub przesyłamy link po wiadomości na adres warsztaty@wspolnepodworko.org.pl,
potwierdzamy uruchomienie grupy po zapisie minimalnej liczby uczestników nie później niż 3 dni przed rozpoczęciem się zajęć.
Osoby prowadzące:
mgr Katarzyna Piorun
Magister psychologii ze specjalizacjami: psychologia stosunków międzykulturowych i psychoedukacja. Trener warsztatu i treningu psychologicznego przygotowany i certyfikowany przez dwa najbardziej cenione i wiodące polskie ośrodki szkolące trenerów – Ośrodek Intra oraz Grupa Trop. Trener przygotowania motorycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Absolwentka studium Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (CTSR). Jako osoba szanująca wiedzę merytoryczną i naukową, ale także zróżnicowane metody pracy w 2016 roku została certyfikowanym trenerem metody Horse Assisted Education – jednej z wielu technik pracy rozwojowej z udziałem zwierząt (Animal Assisted Activities, Animal Assisted Therapy etc).
Od dekady pracuje w obszarze rozwijania i wzmacniania kompetencji psychologicznych i społecznych (komunikacja, współpraca, asertywność, twórczość, antystres i relaksacja, edukacja emocjonalna). Jej głównym zainteresowaniem w pracy z ludźmi jest samorozwój, ukierunkowanie i uaktywnienie potencjału. Prowadzi zajęcia warsztatowe, konsultacje, wykłady, indywidualne sesje dotyczące rozwoju osobistego, w tym radzenia sobie ze stresem. Działa zarówno w sektorze prywatnym jak i w systemie oświaty. Pracuje ze wszystkimi grupami wiekowymi: dzieci, młodzież szkolna, dorośli, seniorzy.
mgr Anna Wieczorek
Magister psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, ze specjalizacjami: stres organizacyjny, trening i warsztat psychologiczny, oraz negocjacje i mediacje. Ukończyła Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA. Ukończyła ośmiotygodniowy kurs redukcji stresu oparty na uważności Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR), nauczyciel prowadzący Michael Sanderson. Ukończyła szkolenie „Programu Wzmacniania Rodziny” organizowane przez Poradnię Profilaktyki Środowiskowej MARATON. Ukończyła roczne szkolenie: „Terapia Psychoanalityczna dzieci i młodzieży” asygnowane przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej.
Dodatkowo w ramach rozwoju kompetencji zawodowych ukończyła cykl specjalistycznych szkoleń z zakresu HIV/AIDS asygnowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS; szkolenie w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych (Fundacja Nowy Świat Kobiet); szkolenia w zakresie przeciwdziałania narkomanii (Program Stacja); Trening umiejętności społecznych (INTRA) i inne.
Odbyła staż trenerski w Ośrodku INTRA w zakresie pracy warsztatowej i szkoleniowej, a także staż terapeutyczny – terapii rodzin, w podejściu systemowym w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy
ul. Dzielnej 7 w Warszawie.
Pracuje w obszarze rozwijania i wzmacniania kompetencji psychologicznych i społecznych, tj. komunikacja, asertywność, autoprezentacja, współpraca, antystres i relaksacja, edukacja emocjonalna, kreatywność, itp.
Od 2006 roku prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży (warsztaty profilaktyczne, warsztaty umiejętności społecznych, konsultacje, grupy rozwojowe), a także szkolenia dla osób dorosłych i specjalistów (treningi antystresowe dla osób doświadczających przemocy, warsztaty i treningi antystresowe dla rodziców, warsztaty z zakresu wzmacniania umiejętności wychowawczych dla rodziców/opiekunów i nauczycieli, konsultacje wychowawcze, a także wykłady z profilaktyki uzależnień, przemocy, czy wzmacniania kompetencji społecznych).
Współpracuje z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, prowadząc zajęcia na studiach podyplomowych w zakresie Interwencji kryzysowej w szkole.
Kontakt:
Stowarzyszenie „Wspólne Podwórko”
Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa
e-mail: warsztaty@wspolnepodworko.org.pl
Tel: 604-442-433