Owoce, warzywa i grzyby na zimę? Oczywiście!
Suszone (suszarka do warzyw) natka pietruszki i selera, koperek, grzyby z wyjątkiem kurek, plasterki marchewki, buraka, jabłek. Suszarkę do warzyw można zastąpić piekarnikiem – produkty pokrojone w cienkie plasterki lub siekane drobno (natki) rozkładamy pojedynczą warstwą na papierze do pieczenia i suszymy przy lekko uchylonych drzwiczkach, w temperaturze 100°C przez 1,5 godziny, wyłączamy, po kilku godzinach powtarzamy ten proces, aż do uzyskania kruchego produktu. Przechowujemy w bardzo szczelnych słoikach lub woreczkach.
Mielone grzyby: jeśli masz mało grzybów suszonych, a lubisz ich używać w kuchni, zmiel je. Muszą być naprawdę suche. Zmielone, dodane nawet w małej ilości do sosu czy zupy, intensywnie wzbogacają smak i aromat. Sprawdzone od lat!
Kiszona kapusta, kiszone ogórki – nie chcę powielać przepisów, które są ogólnodostępne. Warto przypomnieć, że kisić można też grzyby, pomidory czy jabłka! Małe, całe, nie przejrzałe jabłka włóż do słoja, przekładając je liśćmi wiśni i porzeczki. Dorzuć kilka kawałeczków cynamonu, kilka goździków i ciut imbiru. Zalej letnią lub chłodną wodą z 1/2 łyżki soli i 3-4 łyżkami dobrego miodu (płyn musi całkowicie przykryć jabłka). Zamknąć, odstawić do piwnicy. Niektórzy dodają jeszcze łyżkę mąki żytniej na słój. Pomidory – niewielkie, podłużne (są bardziej mięsiste) wraz z korzeniem chrzanu, kilkoma ząbkami czosnku, gorczycą, estragonem, rozmarynem, baldachami czosnku ułóż w słoju, zalej słoną (łyżka na litr) wodą, lekko ciepłą. Zamknij słoje pamiętając, że fermentacja trwa około dwóch tygodni, a najlepiej je zjeść (sałatki, zupy) w ciągu 2-3 miesięcy.
Mrożona fasolka, marchewka i pozostała włoszczyzna, kalafior, brukselka oraz brokuły – mrożenie nie zawsze jest proste. Powinno poprzedzać je blanszowanie, czyli wrzucenie rozdrobnionych warzyw (plastry, różyczki) do wrzątku i pozostawienie wrzących na minutę, a następnie błyskawiczne przełożenie do wody z lodem, a po osuszeniu mrozić w porcjach „na raz”. Lepiej wykorzystasz miejsce w lodówce, mrożąc zmiksowane truskawki, maliny, brzoskwinie, pomidory z bazylią i oliwą czy gotowane buraczki.