Zakaz palenia węglem w Warszawie od 1 października 2023 r.
Z dniem 1 października 2023 r. na terenie Warszawy zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem w piecach oraz kominkach. Mieszkańcy stolicy będą musieli dostosować się do nowych zasad. Przepis został wprowadzony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego w związku z nowelizacją uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Dodatkowo wprowadzono zakaz instalowania kotłów na węgiel oraz drewno w nowych domach, które mogą zostać podłączone do ciepła miejskiego.
Nowelizacja zakłada również zakaz spalania węgla od 1 stycznia 2028 r. w powiatach okołowarszawskich:
- grodziskim
- legionowskim
- mińskim
- nowodworskim
- piaseczyńskim
- pruszkowskim
- otwockim
- warszawskim zachodnim
- wołomińskim.
Zakaz palenia węglem to nie wszystko
Zakaz obejmuje również paliwa stałe produkowane z wykorzystaniem węgla. Wyjątkiem są instalacje spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 r. oraz instalacje spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. Właściciele takich urządzeń mogą palić węglem do końca żywotności instalacji.
Stop kopciuchom
Warszawa od wielu miesięcy wspiera mieszkańców w walce z kopciuchami i rezygnacją palenia węglem. Cały czas można składać wnioski o dotację na likwidację kopciuchów. Mieszkańcy mogą liczyć na finansowe wsparcie w wysokości do 70%. Stołeczny program dotacji pozwala wymienić przestarzały piec na ekologiczne źródło ogrzewania: pompę ciepła, kocioł gazowy, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Ci mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą otrzymać dodatkowe pieniądze na odnawialne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.
Zgodnie z uchwałą w mocy pozostają wcześniej obowiązujące przepisy:
- nowo instalowane kotły na paliwa stałe muszą spełniać wymagania, tzw. ekoprojekt
- kominki muszą zostać do końca tego roku wymienione na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub muszą zostać wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłu
- do końca tego roku zlikwidowane mają zostać wszystkie „kopciuchy”, czyli przestarzałe piece na paliwa stałe.
Program Czyste Powietrze
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje w Warszawie program „Czyste Powietrze”, w ramach którego także można uzyskać pomoc w likwidacji kopciuchów. Finansowe wsparcie obejmuje:
- wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania programu
- instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej
- wentylację mechaniczną
- mikroinstalację fotowoltaiczną
- ocieplenie domów
- wymianę okien i drzwi.
Ważna informacja dla mieszkańców jest taka, że dotacje miejskie można łączyć z dotacjami programu „Czyste Powietrze”. O szczegóły można pytać mailem pod adresem czystepowietrze@um.warszawa.pl, a także u miejskich doradców energetycznych.
/om/
Źródło: UM
Zdjęcie: archiwum gazety Mieszkaniec
Koniec palenia węglem w
gazeta Mieszkaniec
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie