Zakończony 1. etap budowy układu przesyłowego pod Wisłą. Co dalej?

Zakończyło się drążenie pod Wisłą drugiego z rurociągów alternatywnego układu do przesyłu ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy. Równocześnie trwa demontaż kolektorów, które uległy awarii rok temu.

Po pierwszej awarii kolektorów w układzie przesyłowym, do której doszło dwa lata temu, władze miasta zapowiedziały budowę układu alternatywnego. Kiedy w sierpniu 2020 roku ponownie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zaczęły wypływać do Wisły i konieczne było stawianie mostu pontonowego, bo kolektory odmówiły posłuszeństwa, nikt już nie chciał czekać. Ruszyły procedury, w końcu prace. Obecnie trwa demontaż uszkodzonych kolektorów i budowa alternatywnego układu.

Demontaż kolektorów to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie, można porównać je do do prac górniczych, wymaga wielkiej precyzji i ostrożności z uwagi na bezpieczeństwo pracujących w tunelu ludzi. Odtworzenie układu w tunelu jest planowane do końca 2024 r.

Pełną parą idą prace przy budowie układu alternatywnego. Zakończyła się właśnie budowa drugiego kolektora, która podobnie jak pierwszego, odbywała się bezwykopowo metodą direct pipe.

Jak wyjaśnia MPWiK, prace polegały na wykonaniu otworu wiertniczego tarczą drążącą z równoległą instalacją kolejnych sesji (tzw. lir) rurociągu stalowego o średnicy 1,2 m. Łączna podziemna długość kolektora wynosi prawie 800 m.

Drążenie instalacji trwało przez cały maj i zakończyło się zgodnie z planem 31 maja 2021 r., kiedy tarcza drążąca dotarła do punktu docelowego po lewej stronie Wisły. Jednocześnie wybudowano komory połączeniowe, przeprowadzono niezbędne prace przyłączeniowe oraz wykonano testy szczelności i próby ciśnieniowe nowego rurociągu. Z końcem czerwca rozpoczął się rozruch, a drugi rurociąg jest zdolny do eksploatacji, co oznacza, że mogą nim płynąć ścieki do oczyszczalni „Czajka”.

Równolegle z tymi pracami powstał jeszcze jeden (trzeci), uzupełniający naziemny rurociąg, łączący istniejącą infrastrukturę naziemną po obu stronach rzeki (pompownię na lewym brzegu
i komorę rozprężną na prawym brzegu Wisły) z rurociągami pod korytem rzeki. Uruchomienie dodatkowego rurociągu ma za zadanie wzmocnienie wydajność przesyłu do czasu całkowitego zakończenia budowanego obecnie alternatywnego układu przesyłowego.

Oddanie do eksploatacji drugiego kolektora pod Wisłą zamyka I fazę budowy alternatywnego układu przesyłowego, jednocześnie trwają dalsze prace w celu terminowego zakończenia całej inwestycji.

11 czerwca 2021 r. po zakończeniu przetargu, podpisaliśmy umowę z firmą BUDIMEX S.A. o wartości prawie 58 mln zł netto na wykonanie sieci i obiektów łączących wykonane rurociągi pod Wisłą zakładami „Świderska”  i „Farysa”. Prace obejmują wykonanie projektu, budowę oraz uruchomienie docelowej infrastruktury nowego alternatywnego układu, czyli komory wylotowej wraz z związanymi sieciami i obiektami przy ul. Świderskiej oraz pozostałych sieci i obiektów od strony ul. Farysa. Zgodnie z decyzją PINB prace powinny zostać zakończone w III kwartale 2022 r. Po zrealizowaniu tych prac oraz dzięki wykonanym już rurociągom pod Wisłą, możliwy będzie grawitacyjny transfer ścieków bez konieczności wykorzystywania agregatów pompowych. Tym samym powstanie alternatywny układ przesyłowy – wyjaśnia Marta Pytkowska, Zastępczyni Rzecznika Prasowego MPWiK.


Inwestycja w liczbach

·         Długość przewiertów: nitka A – 793 m, nitka B – 795,5 m

·         Łączna liczba spawów: 131 (66 na nitce A, 65 na nitce B)

·         Stal użyta do budowy rurociągów: 710 t

·         Głębokość przewiertów: nitka A – ok. 9 m pod dnem rzeki, nitka B – ok. 10 m pod dnem rzeki

·         Odległość między dwiema nitkami: 10 m

·         Średnica rurociągów: 1,2 m

·         Średnia dobowa prędkość drążenia: ok. 29 m

·         Liczba pracowników bezpośrednio zaangażowanych w budowę: 100 (4500 roboczogodzin)

/mpwik/

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content