Zapomniane, praskie perełki odzyskają blask
Mieszkanie w kamienicy to w dzisiejszych czasach prestiż i symbol dobrobytu. Przedwojenna architektura, dbałość o detale, pięknie zaprojektowane wysokie i duże mieszkania przekładają się na bardzo wysokie ceny za m. kw. na warszawskim rynku nieruchomości.
Niestety ten sen o mieszkaniu w kamienicy niektórzy mieszkający w nich ludzie traktują ja senny koszmar. Życie w zagrzybionych, od lat nieremontowanych lokalach, brak centralnego ogrzewania, nierzadko wspólne toalety na korytarzu to druga, mroczna strona życia w kamienicy.
W wielu dzielnicach Warszawy, w tym szczególnie na Pradze-Północ, jest wiele starych, często przedwojennych kamienic, których stan nie pozwala na użytkowanie, w związku z czym lokatorzy musieli je opuścić.
Brak dalszej możliwości użytkowania kamienic wynika nie tylko z wieloletniego braku remontów, ale także z powodu braku infrastruktury cieplnej czy braku łazienek, co w XXI wieku wydawać by się mogło dość absurdalne.
Zapomniane, praskie perełki odzyskają blask
W ciągu najbliższych kilku lat sytuacja ma ulec poprawie. Miasto ogłosiło wykaz 43 budynków, które mają być remontowane, doposażone w ogrzewanie z sieci ciepłowniczej i w łazienki.
Ta informacja cieszy nie tylko ze względu na poprawę warunków technicznych mieszkań i komfort dla lokatorów. Cieszy także z uwagi na fakt, że zabytkowe budynki odzyskają dawny blask i znów będą radować oczy warszawiaków.
Remont dotyczy 43 kamienic, które do roku 2030 mają zasilić zasób lokali komunalnych Warszawy. Najwięcej budynków przeznaczonych do modernizacji znajduje się na Pradze-Północ – 29, 4 zlokalizowane są na Pradze-Południe, 2 na Mokotowie i 1 w Śródmieściu. Przewidywany koszt prac to ok. 475 mln zł.
W 20 budynkach prace już trwają. Są one na różnym etapie przygotowywania. Cztery z nich posiadają pozwolenia na budowę.
Nowy wygląd, jako pierwsze, do roku 2028, zyskają m.in. kamienice przy Stalowej 35 (oficyna), Łochowskiej 15, Ząbkowskiej 19 (2 oficyny), Małej 5, Stalowej 34 i 54, Wrzesińskiej 14, Lubartowskiej 22 oraz w Śródmieściu przy ul. Solec 103 i na Mokotowie przy ul. Dolnej 35 i 37. Lista budynków przeznaczona do remontu nie jest zamknięta. Pojawiły się na niej także budynki usytuowane przy ul. Brzeskiej 11 i 13 oraz Ząbkowskiej 12. Te budynki mają przejść modernizację do roku 2030.
Budynki po prawej stronie Warszawy remontowane w pierwszej kolejności.
Praga-Północ
- Mała 5 – dwupiętrowa kamienica zbudowana ok. 1890 r.
- Łochowska 15 – trzypiętrowa kamienica frontowa zbudowana ok. 1933 r.
- Stalowa 34 – kamienica zbudowana ok. 1898 r.
- Stalowa 35 – oficyna powstała prawdopodobnie na początku 1900 r., przed powstaniem budynku frontowego.
- Stalowa 54 – trzypiętrowa kamienica zbudowana ok. 1880 r., W 2020 r. doposażona w instalacje c.o. o c.c.w. W 2022 r. w kamienicy doszło do dwóch pożarów poddasza. Decyzją PINB lokatorzy musieli opuścić budynek, który obecnie jest wysiedlony i wyłączony z użytkowania.
- Wrzesińska 14 – dwupiętrowa kamienica wzniesiona w latach 1876-1880. W 2019 r. doposażona w instalację c.o. Podczas remontu w 2023 r., w grubej warstwie betonu zatopiono zabytkowe kółka do wiązania koni i usunięto ślady po opaskach piwnicznych. Niezbędna była interwencja konserwatora zabytków. Kamienica wysiedlona i wyłączona z użytkowania.
- Ząbkowska 19 – 2 oficyny zbudowane pod koniec XIX w.
Praga-Południe
- Lubartowska 22 – piętrowa kamienica zbudowana ok. 1934 r. W 2011 docieplono elewację. W wyniku prac budowanych przy Lubartowskiej 20, kamienica pod nr 22 zaczęła osiadać, w wyniku czego mieszkańcy zostali wysiedleni.
/om/
Foto: UM, Google Maps
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje