Zbawienna fala
Regeneracja i redukcja dolegliwości bólowych – to dwa efekty terapii falą uderzeniową. Jej skuteczność potwierdzają testy kliniczne. Czym jest fala uderzeniowa i komu może pomóc, opowiada specjalista z BORAMED Brian Gudaniec.
Fala uderzeniowa, czyli terapia RSWT, cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów i nic w tym dziwnego, skoro ten rodzaj terapii przynosi stosunkowo szybko oczekiwane efekty. Połowa pacjentów już po 2-5 zabiegach mówi o znacznej uldze lub zupełnym ustąpieniu dolegliwości. Jeszcze do niedawna była stosowana tylko w rozbijaniu kamieni nerkowych, okazało się jednak, że jej działanie doskonale sprawdza się w fizjoterapii schorzeń ortopedycznych. Czym zatem jest fala uderzeniowa i na czym polega jej działanie?
– Fala uderzeniowa jest falą akustyczną o wysokiej amplitudzie i niskiej częstotliwości. Jej cechą jest gwałtowny wzrost ciśnienia powodujący szereg efektów w tkankach poddanych terapii. Fala uderzeniowa powoduje aktywację śródbłonkowej syntezy tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne oraz wywiera działanie przeciwzapalne i stymulujące neoangiogenezę (tworzenie naczyń krwionośnych). W komórkach ludzkich oddziaływanie fal uderzeniowych wywołuje wzrost syntezy kolagenu typu 1. W macierzy zewnątrzkomórkowej ścięgien przyczynia się do spadku wytwarzania niektórych metaloproteinaz, które w zwiększonej ilości obecne są w tendinopatiach – mówi osteopata Brian Gudaniec i wyjaśnia, że RSWT po prostu wykorzystuje falę dźwiękową w leczeniu uszkodzonych lub chorych tkanek w układzie mięśniowo-szkieletowym. Dzięki nowoczesnej aparaturze fala uderza bezpośrednio w miejsce bólu lub schorzenia. To dlatego jest tak skuteczna.
Jednym z działań fali uderzeniowej jest przyspieszenie procesów regeneracyjnych. To pozwala na szybsze leczenie i rehabilitację. Ma też znakomite działanie przeciwbólowe, terapia nią jest polecana po wszelkich kontuzjach i urazach, łokciu tenisisty, ostrogach i innych problemach m.in. z plecami czy kolanami. Zabieg jest szybki i niezbyt bolesny. W niektórych przypadkach ból może być nasilony, jednak z każdym kolejnym zabiegiem jest coraz mniejszy. Nie warto poddawać się po pierwszym, bo dla wielu chorych ta terapia jest ratunkiem przed operacją.
Wiemy dla kogo fala uderzeniowa może okazać się zbawienna. A jakie są przeciwskazania do tej terapii? Jest ich tak naprawdę niewiele. Nie powinny z niej korzystać osoby po niedawno przebytym zawale, chorobie nowotworowej, osteoporozie, hemofilii lub terapii sterydami. Ostrożnie do fali uderzeniowej powinny podchodzić kobiety w ciąży. Przeciwskazaniem jest też stan zapalny z wysoką gorączką.
Brian Gudaniec jest fizjoterapeutą oraz osteopatą w centrum BORAMED. Kończy właśnie 5. rok Flanders International College of Osteopathy w Warszawie.
– Uwielbiam pracę z ludźmi, pomagać im oraz widzieć efekty naszej wspólnej pracy, wspólnej ponieważ bardzo wiele zależy od pacjenta i jego zdolności do samoleczenia. Bo właśnie na tym polega osteopatia – na znalezieniu przyczyny dysfunkcji, która nie pozwala w prawidłowym zdrowieniu pacjenta – mówi Brian i dodaje, że zadaniem zarówno fizjoterapeuty, jak i osteopaty jest pomoc pacjentom, poprawa ich życia. Są jednak różnice.
– Fizjoterapeuta skupia się głównie na układzie ruchu, a osteopata patrzy na pacjenta jako całość. Swoją pracę z pacjentem rozpoczyna od znalezienia przyczyn dolegliwości.