Zeberka wpadła po części samochodowe
Zeberka! Oczywiście nie chodzi o małą zebrę, tylko o niewielkiego egzotycznego ptaka, często trzymanego w domach. Pewien samczyk tego gatunku niespodziewanie wleciał do magazynu używanych części samochodowych na Marysinie Wawerskim. Nieoczekiwany gość fruwał sobie beztrosko po wielkiej hali, obserwując pracowników.
Zeberka w magazynie
We wtorek, 8 sierpnia 2023 roku strażnicy miejscy z Ekopatrolu otrzymali zgłoszenie o skrzydlatym gościu, który wpadł w odwiedziny do magazynu używanych części samochodowych, znajdującego się u zbiegu ulic Korkowej i Kaczeńca.
Kiedy przyjechaliśmy, ptak latał po całym pomieszczeniu. Widać było, że jest zdrowy, ale lekko wystraszony. Udało się nam bezpiecznie go odłowić. To amadyna zebrowata, ze względu na pasiaste upierzenie zwana też zeberką, która jest dość popularnym ptakiem hodowlanym – powiedzieli strażnicy miejscy z Ekopatrolu.
Nie wiadomo, skąd ten ładny ptaszek przyleciał. Nie ma jednak wątpliwości, że musiał komuś uciec. Co prawda w naszym kraju spotyka się ten gatunek również na wolności, ale widywane ptaki są uciekinierami z hodowli. Gatunku tego nie zalicza się do polskiej awifauny. Dlatego strażnicy schwytali zeberkę i zawieźli ją do Ptasiego Azylu w warszawskim ogrodzie zoologicznym.
Zeberka zwyczajna
Schwytany w Wawrze ptaszek był niewątpliwie samczykiem. Świadczy o tym pasiasty wzór na piersi, którym poszczycić się mogą tylko męscy przedstawiciele zeberek zwyczajnych. To właśnie od tego oryginalnego rysunku wzięła się popularna nazwa tego gatunku, bardziej fachowo nazywanego amadyną zebrowatą (Taeniopygia guttata).
Ojczyzną zeberek są Australia i Małe Wyspy Sundajskie. Wyróżnia się dwa podgatunki: zeberka timorska (Taeniopygia guttata guttata) żyjąca na Wyspach Sundajskich oraz zeberka australijska (Taeniopygia guttata castanotis), zamieszkująca środkową Australię (Niektórzy naukowcy uważają jednak, że nie są to podgatunki, ale dwa różne gatunki).
Skrzydlaty gość, który odwiedził halę w Marysinie Wawerskim należał do zeberek australijskich. W swojej ojczyźnie ptaki te zamieszkują tereny trawiaste i inne tereny otwarte z niewielką liczbą drzew. Chętnie przebywają w pobliżu wody. Ich pokarmem są przede wszystkim nasiona traw i zbóż.
Amadyny zebrowate należą do ulubionych domowych pupili. Mają bowiem niewielkie rozmiary i są bardzo łatwe w utrzymaniu. Powinno się je trzymać w parach lub w grupach – samotna zeberka nie czuje się najlepiej.
Upierzenie tych ptaków jest popielato-brązowe, z tym że samce posiadają czarno-białe pasy na piersiach, białe kropki na bokach i pomarańczowe plamy na policzkach. W niewoli wyhodowano jednak różne odmiany barwne, w tym takie, u których samce wyglądają tak samo, jak samice, np. odmiana całkowicie biała (mają tylko nieco bardziej czerwone dzioby i nogi).
/JPN/
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie, Gazeta Mieszkaniec
Źródło: Straż Miejska; Wikimedia; Dawid Alderton „Ty i Twoje Ptaki”
Foto: Straż Miejska