Żerańskie sokoły doczekały się potomstwa

Żerańskie sokoły doczekały się potomstwa

W Warszawie żyje wiele dzikich zwierząt. Należą do nich między innymi sokoły wędrowne. I właśnie jedna z gniazdujących tu par tych ptaków, samica Nela oraz samiec Jimy, doczekała się potomstwa. Młode ptaki wykluły się w gnieździe znajdującym się na kominie elektrociepłowni Żerań, należącej do PGNiG Termika. To pierwszy od 2016 roku udany lęg w żerańskim gnieździe i pierwszy lęg tej pary. Z pięciu jaj, które znajdowały się w gnieździe, wykluły się tylko dwa pisklęta.

Jimy i Nela nie są pierwszymi sokołami wędrownymi gniazdującymi na kominie EC Żerań. Wcześniej, od 2016 roku do 2021 roku, rezydowały tu Leśna i Gajowy. Niestety para ta doczekała się tylko dwójki potomków, samiczkę i samczyka, które przyszły na świat w 2016 roku. W lutym 2022 roku ptaki wróciły do żerańskiego gniazda, jednak i tym razem nie doczekały się potomstwa. Co więcej w kwietniu 2022 roku Gajowy został znaleziony martwy na trawniku na jednym z warszawskich osiedli.

Leśna została więc wdową, którą szybko zainteresował się młody samiec. Jak się okazało był nim Jimy, który przyszedł na świat w 2019 roku w gnieździe na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki (wiemy to, ponieważ wszystkie sokoły, które wykluwają się na terenie stolicy są obrączkowane). Do małżeństwa jednak nie doszło, ponieważ na początku maja Leśna podczas polowania na gołębia prawdopodobnie wpadła na blok mieszkalny (pisaliśmy o tym na naszej stronie w artykule pt. Groźna przygoda warszawskiego sokoła).

Gdy Leśna przechodziła rehabilitację w Ptasim Azylu przy warszawskim ogrodzie zoologicznym, do Jimy’ego dołączyła nowa samica, która otrzymała imię Nela. W ten sposób na Żeraniu zadomowiła się całkowicie nowa para sokołów, która na dodatek szybko doczekała się potomstwa. Miejmy nadzieję, że uda im się odchować wyklute właśnie pisklęta.

Młode żerańskie sokoły i ich rodziców możemy obserwować na żywo na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół, którą znajdziemy pod adresem https://lnkd.in/euQeFgc.

Warszawskie sokoły wędrowne

Nela i Jimy nie są jedyną gniazdującą w stolicy parą sokołów wędrownych. Ptaki tego gatunku mają również gniazda na Pałacu Kultury i Nauki, na kominie EC Siekierki oraz na kominie EC Kawęczyn. Wszystkie te gniazda są monitorowane, a linki do kamer można znaleźć pod adresem: https://peregrinus.pl/pl/podglad-gniazd-na-zywo.

Sokoły wędrowne lubią miasta, ponieważ mają w nich bardzo dobre warunki do życia. Przede wszystkim jest tu pod dostatkiem pokarmu w postaci gołębi i innych miejskich ptaków, na które drapieżniki te polują. Miasta obfitują również w idealne miejsca na gniazda, czyli wysokie budynki i inne budowle. /JPN, Warszawski Portal Informacyjny/

Źródło i foto: PGNiG Grupa Kapitałowa



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content