Zielona tylko z nazwy?
Wydawałoby się, że jak wskazuje nazwa, Zielona Białołęka to część pełna parków, skwerów czy pomników przyrody. Nic bardziej mylnego.
Jedyny na Zielonej Białołęce pomnik przyrody
Na Białołęce jest aż 38 pomników przyrody. Ta liczba nikogo nie dziwi bo wschodnia część dzielnicy jest pełna zieleni. Okazuje się jednak, że właśnie na Zielonej Białołęce pomnik przyrody jest tylko jeden! Mało tego, są łąki, pola, ale tak naprawdę brakuje tu terenów miejskich do rekreacji.
– To niestety prawda. We wschodniej części dzielnicy bardzo brakuje miejskich działek na wszelkie inwestycje – oświatowe, sportowe czy rekreacyjne. Większość terenów to grunty prywatne. Nawet niektóre lasy są w rękach prywatnych właścicieli. Część działek należy do Skarbu Państwa, ale pozyskiwanie ich na potrzeby samorządu nie jest łatwe – mówi Marzena Gawkowska z Urzędu Dzielnicy. – I tak od kilku lat staramy się o pozyskanie gruntu pomiędzy Głębocką, Kartograficzną i Geometryczną, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 356. Znajdują się tam pozostałości dawnego folwarku, po II wojnie światowej przekształconego w państwowy PGR. Jest to działka Skarbu Państwa będąca w zasobie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Na 4,6 ha chcielibyśmy wybudować bardzo potrzebne w tym rejonie: szkołę i park. Niestety na razie KOWR nie przekazał nam nieruchomości, ale wciąż ponawiamy działania, by móc zrealizować te inwestycje – podkreśla.
Sukcesywnie udaje się zmieniać tę część dzielnicy, jednak zdaniem mieszkańców to wciąż za mało. Okazuje się jednak, że zrobić można by więcej, bo „zielonym” projektem był np. Park na Brzezinach, jednak nie wzbudził on dużego zainteresowania i odpadł w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim.
W tym roku został zmodernizowany teren sportowo – rekreacyjny przy ul. Skarbka z Gór. Uzupełniono urządzeń zabawowych, jest piłkochwyt, nowa nawierzchnia pod zjazdem linowym. Do końca roku będzie wykonane oświetlenie boiska wielofunkcyjnego. Na początku roku oddano do użytku nowy teren rekreacyjny przy ul. Długorzecznej z placami zabaw dla małych dzieci i starszaków oraz skateparkiem z potencjałem do rozbudowy.