Zlikwidują zerówki?
Zerówki znikną z wielu warszawskich szkół już od nowego roku szkolnego. Głośno o tych likwidacjach było na Białołęce. Rodzice sześciolatków martwią się, czy dla ich pociech znajdzie się miejsce w przedszkolach. Jeszcze bardziej martwią się rodzice trzylatków: Co będzie, jeśli przedszkola zapełnią się samymi sześciolatkami? Czy jest się czym przejmować? Zapytaliśmy o to urzędników z prawobrzeżnej Warszawy.
Rembertów
W Dzielnicy Rembertów obecnie oddziały przedszkolne zarejestrowane są w dwóch szkołach podstawowych: w Szkole Podstawowej nr 189 przy ul. Dwóch Mieczy 5 oraz Szkole Podstawowej nr 217 przy ul. I. Paderewskiego 45.
Od ponad 4 lat w Szkole Podstawowej nr 189 nie było zerówki. Do rekrutacji zgłaszane było 4-5 dzieci. Spowodowane jest to tym, że w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły znajduje się przedszkole. Do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 217 mimo naboru 23 dzieci we wrześniu, obecnie uczęszcza 14 dzieci.
Pomieszczenia, w których mieszczą się oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, od 1 września 2024 nie będą spełniały wymagań ochrony przeciwpożarowej, a dostosowanie ich zgodnie z posiadanymi przez Urząd opiniami nie jest możliwe – tłumaczy Małgorzata Sierzpowska, Główny specjalista Wydziału Kultury i Promocji dla Dzielnicy Rembertów. – Dlatego też konieczna jest likwidacja oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Biorąc pod uwagę małe zainteresowanie nimi oraz konieczność dostosowania pomieszczeń do restrykcyjnych wymagań ochrony przeciwpożarowej, podjęta została decyzja o likwidacji tych oddziałów w następnym roku szkolnym.
W rembertowskich przedszkolach obecnie jest 40 wolnych miejsc.
Praga-Północ
W tej dzielnicy na razie nic się nie zmieni.
Wszystkie szkoły podstawowe planują na rok szkolny 2024/2025 utworzenie oddziału przedszkolnego. Nie planujemy likwidacji zerówek w szkołach i mamy wolne miejsca w przedszkolach – mówi Mateusz Kędzierski, rzecznik prasowy w dzielnicy Praga-Północ.
Praga-Południe
Oddziały przedszkolne zlikwidowane zostaną od roku szkolnego 2024/2025 w następujących praskich szkołach:
-Szkole Podstawowej nr 72 im. Przyjaciół Grochowa, ul. L. M. Paca 44 w Warszawie,
-Szkole Podstawowej nr 215 im. Piotra Wysockiego, ul. Kwatery Głównej 13 w Warszawie.
Na razie jest to tylko zamiar likwidacji oddziału przedszkolnego. Czy dojdzie do skutku – to się okaże. Wiele zależy od rodziców.
W związku z planowaną likwidacją oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych nie zabraknie miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym w naszych placówkach – zapewnia Andrzej Opala, rzecznik prasowy Dzielnicy Praga-Południe. – Jednocześnie informuję, że bez zmian będą funkcjonowały oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 312 im. Ewy Szelburg-Zarembiny, ul. W. Umińskiego 12 w Warszawie (Gocław).
Likwidacja wyżej wymienionych oddziałów przedszkolnych wynika z konieczności zapewnienia optymalnych i bezpiecznych warunków wszystkim dzieciom z klas I-VIII oraz z potrzeby uporządkowania organizacji pracy szkoły podstawowej.
Zlikwidowanie oddziału przedszkolnego umożliwi powiększenie powierzchni użytkowej szkół – wyjaśnia rzecznik. – Szkoła podstawowa jest jednostką feryjną, a oddział przedszkolny zorganizowany w szkole podstawowej jest jednostką oświatową, która funkcjonuje przez cały rok. Ta różnica powoduje utrudnienia w funkcjonowaniu szkoły podstawowej. W związku z powyższym na podstawie prawa oświatowego przedszkole publiczne, w tym oddział przedszkolny zorganizowany w szkole, może być przekształcone po zapewnieniu dzieciom możliwości kontynuacji wychowania przedszkolnego.
Od kilku lat na terenie Dzielnicy Praga-Południe w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych jest wystarczająca liczba miejsc. Dostępne są one również w trakcie roku szkolnego. Gdyby prześledzić dane z elektronicznego systemu rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, zorientujemy się, że liczba wolnych miejsc wychowania przedszkolnego w dzielnicy była całkiem spora: w maju 2021 r. wynosiła 98; w maju 2022 r. – 9; maju 2023 r. – 206, w październiku 2023 r. – 9.
Prascy urzędnicy zanalizowali dane demograficzne dotyczące liczby dzieci zameldowanych i mogących skorzystać z wychowania przedszkolnego na terenie Dzielnicy Praga-Południe. Wynika z nich, że liczba ta w kolejnych latach z roku na rok maleje.
Obowiązkowe wychowanie przedszkolne dzieci 5 i 6-letnich odbywać się będzie w okolicznych przedszkolach i pozostałych oddziałach przedszkolnych w szkołach Podstawowych. Obecnie w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy przedszkola dysponują 62 wolnymi miejscami.
Targówek
Na Targówku zerówki znajdują się w 14 szkołach.
W dzielnicowych przedszkolach dysponujemy dużą liczbą wolnych miejsc, bo ponad 350. W związku z tym planujemy przeniesienie kilku zerówek ze szkół do przedszkoli – informuje Rafał Lasota, rzecznik prasowy w dzielnicy Targówek.
Wesoła
Oddziały przedszkolne na rok szkolny 2024/2025 są zaplanowane we wszystkich szkołach podstawowych na terenie Dzielnicy Wesoła. Żadne zerówki nie będą likwidowane.
Liczba wolnych miejsc w przedszkolach w Dzielnicy Wesoła, prowadzonych przez miasto wynosi 32, z czego 15 w grupach dla trzylatków i 13 w grupach dla czterolatków – zapewnia Katarzyna Wasiak, kierownik Zespołu Promocji Urzędu Dzielnicy Wesoła. – Dodatkowo w Przedszkolu Kubuś, które w roku szkolnym 2023/2024 brało udział w miejskiej rekrutacji, aktualnie są wolne 22 miejsca, w tym 9 w grupie trzylatków, 3 w grupie czterolatków, 3 w grupie pięciolatków oraz 7 w grupie sześciolatków.
Wawer
W Wawrze planowane jest zlikwidowanie kilku zerówek, ale większość pozostanie.
Na dziś nie mogę podać, w których szkołach konkretnie sytuacja się zmieni – informuje Marcin Jakubik, rzecznik prasowy dzielnicy, – ale pierwsi dowiedzą się rodzice od dyrektorów poszczególnych szkół. Natomiast, co bardzo ważne: planujemy ogłosić konkurs dla placówek niepublicznych na uzupełnienie miejsc dostępnych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Rodzice tych dzieci będą mogli na takich samach zasadach posłać swoje dzieci do tych placówek, które wyłonimy w tym konkursie.
Na dzień 12 XII w przedszkolach i w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych były 43 wolne miejsca.
Białołęka
Oddziały przedszkolne zostaną zlikwidowane w szkołach podstawowych: nr 154 przy Leśnej Polanki 63/65, nr 257 przy Podróżniczej 11, nr 342 przy Strumykowej 21a, nr 366 przy Strumykowej 21, nr 356 przy Głębockiej 66 i szkole nr 365 przy Płużnickiej 4.
Zerówki wracają do przedszkoli w związku z zapotrzebowaniem na utworzenie dodatkowych oddziałów klas pierwszych w szkołach – wyjaśnia rzeczniczka białołęckiego ratusza Marzena Gawkowska. – Białołęka jest dzielnicą, która najszybciej się rozwija, przybywa nam młodych rodzin, a w związku z tym i dzieci. Chcemy odciążyć szkoły, żeby nauka nie musiała odbywać się w późnych godzinach. Komfort uczniów i ich wcześniejsze powroty do domu są dla nas bardzo ważne.
Rekrutacja do zerówek na rok szkolny 2024/25 będzie prowadzona w podstawówkach: nr 31 przy ul. Kobiałka 49, nr 110 przy Bohaterów 41, nr 112 przy Zaułek 34, nr 118 przy Myśliborskiej 25, nr 314 przy Porajów 3, nr 344 przy Erazma z Zakroczymia 15, nr 355 przy Ceramicznej 11, nr 361 przy ul. Ruskowy Bród 19, nr 368 przy Hemara 15 i nr 406 (nowa szkoła przy ul. Świderskiej 93).
W białołęckich placówkach oświatowych – w tym w przedszkolach niepublicznych finansowanych przez samorząd jako publiczne – nadal jest 580 wolnych miejsc.
Rekrutacja
Miejsc dla przedszkolaków nie zabraknie. Miasto ma obowiązek je zapewnić. Nie jest to problemem, odkąd prawo zezwala miastom na wykupienie miejsc w przedszkolach niepublicznych. W najgorszym przypadku dziecko zostanie przyjęte do placówki położonej nieco dalej od domu. Rekrutacja do przeszkoli zazwyczaj odbywała się na przełomie lutego i marca. Dokładne informacje o niej będą podane w konkretnych placówkach i na stronie https://um.warszawa.pl/. Lepiej nie przegapić terminu.
Barbara Wiśniowska
Foto: Pixabay
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje