Zmiany w nowym roku szkolnym

Półmetek wakacji więc pora powoli wracać z obłoków na ziemię i pomyśleć nad zbliżającym się wielkimi krokami wrześniem. Szykują się zmiany. Zanim jednak o nich, kilka słów przypomnienia o finansach.

Od tego roku szkolnego dzieci dostaną wyprawkę „Dobry start”. To 300 zł przysługujące na każdego ucznia od I klasy szkoły podstawowej. Pieniądze mają być wypłacane jednorazowo w ciągu roku. Wsparcie przeznaczone jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Przypominamy, że w lipcu wnioski o to świadczenie można składać online, a już od środy, 1 sierpnia w wersji papierowej. Warto się pospieszyć, żeby pieniądze weszły na konta przed końcem września. Dodatkowo ważna informacja dla wielu rodziców: aby zaoszczędzić czas, najlepiej złożyć razem wnioski o 500+, Dobry Start, zasiłek rodzinny i fundusz alimentacyjny. Wszystkie dokumenty na kolejne okresy zasiłkowe można składać już od 1 sierpnia.

Ponieważ wraz z informacją o nowym programie „300+” pojawiły się spekulacje na temat wycofania darmowych podręczników, zapytaliśmy o tę kwestię u źródła – w Ministerstwie Edukacji.

Uczniowie szkoły podstawowej i z klas gimnazjalnych jak do tej pory książki i ćwiczenia do obowiązkowych zajęć edukacyjnych dostaną w szkole. Kupi je dyrektor szkoły z pieniędzy przekazanych z budżetu państwa. Z punktu widzenia rodzica będą DARMOWE – zapewnia rzecznik prasowy MEN, Justyna Sadlak.

Skoro o podręcznikach mowa – w końcu jest szansa na to, że dzieci faktycznie nie będą musiały ich dźwigać w plecakach. Ministerstwo przygotowało już projekt rozporządzenia, które konkretnie wskazuje na to, że dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnienia miejsc na książki.

Kolejne sprawy, które to rozporządzenie reguluje, to długość przerw – mają być one nie krótsze niż 10 minut oraz kolejność lekcji. Chodzi o to, by przedmioty wymagające od uczniów wzmożonej koncentracji, jak chociażby matematyka, nie były na ósmej godzinie lekcyjnej. Przedmioty „trudniejsze” mogą być najpóźniej na szóstej lekcji.

Od września wchodzi w życie też zmiana dotycząca uczniów z orzeczeniami o kształceniu specjalnym. Znika nauczanie indywidualne włączające do klasy, ale temu tematowi poświęcimy więcej miejsca w kolejnym wydaniu „Mieszkańca”.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content