Zrównoważona mobilność – rozpoczęły się konsultacje społeczne
Jak poprawić jakość poruszania się po mieście z poszanowaniem wszystkich uczestników ruchu? Jak sprawić, aby system transportowy był przyjazny dla jego użytkowników i efektywny? Jak optymalnie inwestować środki finansowe, aby to osiągnąć? Ratusz zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych na temat Programu zrównoważonej mobilności m.st. Warszawy do roku 2026.
Program Zrównoważonej Mobilności ma za zadanie odpowiedzieć na wyżej postawione pytania. Wskazuje szczegółowe cele i działania. Określa, jakie środki będą przeznaczone na ich realizację. To obszerny dokument, z którym można zapoznać się na stronie www.architektura.um.warszawa.pl. W telegraficznym skrócie – w ramach tego programu Warszawa będzie stawiać na integrację i efektywne wykorzystanie różnych środków transportu, szczególnie na rozwój komunikacji miejskiej, infrastruktury rowerowej, a także tworzenie przestrzeni przyjaznej pieszym. Cele Programu Zrównoważonej Mobilności wpisują się w politykę klimatyczną miasta, czyli ograniczenie ruchu samochodowego, hałasu, poprawę jakości powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Program ma być realizowany m.in. poprzez:
- budowę metra i nowych linii tramwajowych,
- zakup nowoczesnego taboru komunikacji,
- budowę ścieżek rowerowych
- rozwój roweru miejskiego,
- rozwój sieci parkingów P&R,
- rozbudowę SPPN,
- wprowadzenie strefy czystego transportu,
- strefy Tempo 30,
- nowoczesne narzędzia cyfrowego wsparcia dla transportu,
- likwidację barier architektonicznych,
- poprawę bezpieczeństwa pieszych
- nowoczesne oświetlenie.
Konsultacje – czego dotyczą, a czego nie dotyczą?
Podczas konsultacji władze Warszawy chcą dowiedzieć się od mieszkańców, czy przyjęte działania mają szansę poprawić komfort i efektywność podróży po Warszawie i czy większe skupienie się na potrzebach pieszych i rowerzystów przy projektowaniu ulic poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz zwiększy udział podróży pieszych i rowerowych po mieście. Ratusz pyta też, jakie są główne wyzwania w kształtowaniu zrównoważonej mobilności w Warszawie i co jeszcze należy uwzględnić w Programie Zrównoważonej Mobilności.
Konsultacje NIE dotyczą kwestii takich jak:
- zmiany tras i częstotliwości połączeń komunikacji miejskiej,
- zmian organizacji ruchu dla poszczególnych ulic,
- planowania nowych połączeń autobusowych oraz wyznaczania nowych przystanków.
Nie dotyczą one również rozwiązań dla całego obszaru metropolitalnego Warszawy, gdyż to zagadnienie realizowane jest przez inny obecnie opracowywany dokument – Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla metropolii warszawskiej.
Jak można wziąć udział w konsultacjach?
Uwagi do Planu zrównoważonej mobilności m.st. Warszawy można zgłaszać na kilka sposobów. Można to zrobić na spotkaniu on-line, które odbędzie się w czwartek, 1 grudnia o godz. 18.00. Na platformie YouTube – będzie można oglądać spotkanie i jednocześnie dyskutować na czacie, natomiast na platformie ZOOM będzie można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Każdy, kto chce skorzystać z tej drugiej opcji, powinien wysłać przed spotkaniem maila na adres mobilnosc@um.warszawa.pl, by otrzymać link do spotkania oraz instrukcję.
Uwagi można zgłaszać również:
- w punkcie konsultacyjnym w poniedziałek 12 grudnia w godzinach 15.00-19.00 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, przy ul. Pasaż Wiecha 4
- telefoniczne pod numerem 22 325 81 08 we wtorki 29 listopada i 6 grudnia w godzinach 12.00-17.00.
- mailem na adres: mobilnosc@um.warszawa.pl do 15 grudnia br.
Źródło i zdjęcie: UM Warszawa
/EKZ/