Żyrafia piękność Pietruszka urodziła się w Warszawskim ZOO
9 lipca, w Warszawskim ZOO, na świat przyszła żyrafa Rothschilda Giraffa camelopardalis rothschildi, inaczej zwana żyrafą ugandyjską lub Baringo. “Maluszek” po urodzeniu miał ok. 175 cm i ważył 49 kg i otrzymał nietuzinkowe imię – Pietruszka. Mamą Pietruszki jest Justyna, a ojcem Karim – jedyny samiec w stadzie żyraf Warszawskiego ZOO.
Żyrafia piękność Pietruszka urodziła się w Warszawskim ZOO
Ciąża u żyrafy trwa 400–460 dni i zazwyczaj rodzi się tylko 1 młode, które w ciągu kilku godzin od urodzenia może biegać. Jednak przez pierwsze tygodnie żyrafie dziecko większość czasu spędza w ukryciu, gdyż jest szczególnie narażone na ataki drapieżników. Matka w tym czasie jest gotowa intensywnie bronić dziecka, gdyż nie jest ono jeszcze w stanie skutecznie uciec przed drapieżnikiem. To czas, w którym żyrafy powinny mieć jak najwięcej spokoju i poczucia bezpieczeństwa, również w ZOO. To z tego powodu Warszawskie ZOO ogłasza nowinę o narodzinach żyrafy po 4 tygodniach, tym bardziej, że stawy pęcinowe tylnych nóg młodej żyrafy zaraz po urodzeniu były nienaturalnie wykrzywione.
Opiekunowie uratowali życie żyrafki
Co więcej, matka Justyna nie podjęła się karmienia malucha i ostatecznie nie zaopiekowała się dzieckiem (w naturze odrzucona żyrafa skazana byłaby na śmierć). Podjęto decyzję o oddzieleniu córki od matki i konieczności sztucznego odchowu. Mamę zastępują Pietruszce, od jej urodzenia, opiekunowie – są przy uroczym, żyrafim dziecku cały czas, dzień i noc, wykonując gigantyczną pracę. Dzięki ich zaangażowaniu Pietruszka przeżyła i ma się coraz lepiej. Na szczęście jest ona bardzo radosna i już hasa tak dzielnie, że nieraz aż trudno za nią nadążyć wzrokiem. Absolutnie czaruje swoim pogodnym usposobieniem, co jest najlepszą nagrodą za trud i zaangażowanie opiekunów włożone w opiekę podczas pierwszych tygodni jej życia.
Roślinne imiona maluszków z Żyrafiarni Warszawskiego ZOO
To nie pierwsze młode, które przyszło na świat w tym roku w Żyrafiarni – urodziły się surykatki i samiczka bongo, która otrzymała imię Porzeczka i niejako zapoczątkowała roślinny motyw imienia dla Pietruszki (w tym roku imiona zwierząt urodzonych w Warszawskim ZOO zaczynają się na literkę “P”). Ale dlaczego akurat Pietruszka?
Żyrafka ma spektakularne pędzelki na ossikonach, które zdecydowanie zaczęły przypominać nam natkę pietruszki, ponadto postanowiliśmy w tym roku nazwać swoje zwierzaki pięknymi polskimi słowami – tak, żeby nawet jeśli wyjadą decyzją koordynatora za granicę, ich imiona przypominały o tym jakie są ich „korzenie” – mówi Karolina Hryciuk, opiekunka żyraf z Warszawskiego ZOO.
Na spotkanie z Pietruszką Warszawskie ZOO zaprosi zwiedzających niebawem, kiedy żyrafka będzie gotowa, aby pokazać się szerszej publiczności.
Żyrafy fascynują i zachwycają
Żyrafy są jednymi z niewielu zwierząt, które rodzą się z „rogami”. U noworodka są one przyciśnięte do czoła i unoszą się w pierwszym tygodniu życia. To tzw. ossikony, czyli twory przypominające rogi, które są zbudowane ze skostniałej chrząstki, pokryte owłosioną warstwą skóry. Ich wygląd u osobników dorosłych jest wiarygodnym wskaźnikiem płci lub wieku żyrafy: ossikony samic oraz młodych są cienkie i mają kępki włosów na górze, podczas gdy u dorosłych samców są zazwyczaj łyse i guzowate na górze.
Żyrafa to najwyższe zwierzę na świecie. Rekordowy samiec osiągnął wysokość 6 metrów i 10 cm. Mimo że żyrafia szyja może mierzyć ok. 2 m, to żyrafa ma taką samą liczbę kręgów szyjnych co człowiek i inne ssaki – czyli siedem. Żyrafy mają wspaniały wzrok. Potrafią dostrzec człowieka z odległości 2 km – punkt widzenia też ma znaczenie… Żyrafy nie potrafią przeskoczyć przeszkody, dlatego też sucha fosa całkowicie wystarczy, by nie wyszły ze swojego wybiegu w ZOO.
Piękne i zagrożone wyginięciem
W ciągu ostatniej dekady populacja żyraf spadła o 40%. Szacuje się, że w Afryce występuje ponad 68 300 dorosłych osobników gatunku żyrafy sawannowej. Podgatunek żyrafy Rothschilda mieszkający w Warszawskim ZOO należy do jednego z najbardziej zagrożonych – w naturze zostało niecałe 2 000 osobników.
Autor: Warszawskie ZOO
Foto: Warszawskie ZOO
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje