19. edycja Millenium Docs Against Gravity

Największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej – w salach kinowych i w internecie. 

– Po raz kolejny Warszawa współfinansuje festiwal Millennium Docs Against Gravity, który zawsze jest na czasie, a tegoroczne hasło „Rethink Everything” jest tego najlepszym przykładem – w czasach kolejnych kryzysów kultura daje nam możliwość wytchnienia. Odbiorcom festiwalu życzę, żeby znaleźli czas i cieszyli się tymi wszystkimi wspaniałymi filmami. Do zobaczenia w kinie! – zaprasza Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy. 

Tradycyjnie na festiwalu zostaną pokazane najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata. Hasło tegorocznego „Rethink Everything”, zostało zaczerpnięte z filmu „Wymyślić świat na nowo” w reż. Richarda Dale’a i  Nigela Walka. To zaproszenie do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat w obliczu pandemii oraz rosyjskiej agresji w Ukrainie. W ramach 19. Millennium Docs Against Gravity zostanie zaprezentowanych pięć filmów opowiadających o Ukrainie.

W tym roku w programie pojawiło się także kilka nowych sekcji, dotyczących tematów i miejsc, które w ostatnim czasie szczególnie interesowały twórców kina dokumentalnego. “Love Stories”, czyli historie o miłości – do ludzi i do wulkanów, w ekstremalnych warunkach i na krańcach świata, w rzeczywistości i świecie wirtualnym.

“Nauka nas uratuje” to zestaw filmów, które są pigułką rzetelnej wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego, mięsie hodowanym laboratoryjnie, szczepionkach czy topnieniu lodowców.

W sekcji “Zanim dorośniesz” zobaczymy życie młodych bohaterów i bohaterek, którzy poszukują swojej ścieżki, często rzucając wyzwanie nieprzychylnej rzeczywistości. Z kolei “Oblicza Dalekiego Wschodu” pokazują rzeczywistość regionu, który nieustannie podlega dynamicznym zmianom społecznym, kulturowym i politycznym.

W ramach festiwalu odbędzie się też pierwsza w Polsce retrospektywę filmów Susan Sontag.

Festiwal potrwa do 22 maja 2022, a od 24 maja do 5 czerwca 2022 w wersji online. Pełny program dostępny jest na mdag.pl. /um/Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content