Kolejne przypadki wścieklizny na Mazowszu!
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców Mazowsza i kilku powiatów zagrożonych wścieklizną. Ma to związek z nowymi przypadkami tej choroby wśród zwierząt, jakie zarejestrowano w na tych obszarach.
Nie karm, nie głaszcz, nie podchodź!
Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięci oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie.
SMS tej treści otrzymali mieszkańcy obszarów, zagrożonych tą niezwykle groźną chorobą.
Jak powiedział w rozmowie z PAP Damian Duda, Szef Wydziału Polityki Informacyjnej, alert ten był we wtorek rozesłany przez operatorów do abonentów przebywających na terenie Warszawy i Radomia oraz w powiatach: otwockim, garwolińskim, kozienieckim, radomskim, zwoleńskim, wołomińskim, mińskim i warszawskim zachodnim. Działanie to było podyktowane ponad 100 przypadkami wścieklizny wśród zwierząt dzikich i domowych, które zostały zarejestrowane na tych obszarach.
Rząd nie tylko ostrzega, by nie podchodzić do zwierząt dzikich i zwierząt domowych nam nieznanych, jak i nie dotykać zwierząt padłych, ale zaleca również, by na obszarach zagrożonych nie wypuszczać z domu kotów, a psy wyprowadzać wyłącznie na smyczy! Przypomnijmy również, że od 1 stycznia na tych terenach obowiązują szczepienia kotów przeciw wściekliźnie (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).
Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego za obszary zagrożone wścieklizną w Warszawie uznano dzielnice: Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, część Targówka do ulicy Radzymińskiej oraz Wilanów. Tak naprawdę jednak ostrożność powinni zachować również mieszkańcy innych dzielnic. Choroba może się bowiem szybko rozprzestrzenić również na inne rejony stolicy!
Pamiętajmy! Wścieklizna jest chorobą śmiertelną! Wirus, który ją wywołuje atakuje centralny układ nerwowy, czyli mózg. Od chwili pojawienia się objawów dla chorego nie ma ratunku. Jedyną skuteczną metodą walki z wścieklizną są szczepienia profilaktyczne domowych psów i kotów!
Więcej informacji na temat wścieklizny w Warszawie można znaleźć w innych naszych artykułach: KLIKNIJ, KLIKNIJ, KLIKNIJ, KLIKNIJ, KLIKNIJ, KLIKNIJ./jn/
Źródła: PAP; gov.pl (rozporządzenie nr 49 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021 r.); Główny Inspektorat Sanitarny