Podaruj rzeczom drugie życie
„Podaj Dalej” to pilotażowy projekt, w ramach którego powstaną Dzielnie, czyli ogólnodostępne miejsca, w których mieszkańcy będą mogli zostawić używane rzeczy (takie, z których nie chcą dłużej korzystać, których nie potrzebują, ale które są w dobrym stanie) oraz niewykorzystane jedzenie. Wszystko w ramach filozofii „zero waste”, czyli nie marnujemy, nie śmiecimy.
Gdzie powstanie pierwsza Dzielnia?
Dzielnia Saska Kępa powstanie na Pradze Południe przy ul. Berezyńskiej 27. Zarząd Dzielnicy jest w trakcie ogłaszania konkursu ofert dla organizacji pożytku publicznego na prowadzenie Dzielni w tym i przyszłym roku. Otwarcie zaplanowano na drugą połowę kwietnia 2022 r.
Dzielnia Saska Kępa pozwoli zebrać doświadczenia z jej funkcjonowania, co z kolei pomoże w otwarciu i prowadzeniu takich miejsc w innych dzielnicach miasta.
Inicjatorką projektu „Podaj Dalej” jest Areta Szpura, aktywistka ekologiczna, blogerka oraz autorka książki „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”, która zwróciła się do Urzędu m.st. Warszawy z prośbą o wsparcie w realizacji pomysłu.
– Nie mogłam już patrzeć na ogromne ilości rzeczy nadających się jeszcze do użytku, wyrzucanych lub pozostawianych w okolicach śmietników. Uznałam, że bardzo potrzebne są w mieście miejsca, w których warszawianki i warszawiacy mogliby je pozostawiać dla innych – nie tylko osób potrzebujących pomocy, ale również tych, którzy w trosce o dobro planety i naszą przyszłość chcą ograniczyć własną konsumpcję oraz przyczynić się do redukcji odpadów – wspomina Areta Szpura.
Filozofia „zero waste” to zmiana podejścia do konsumpcji, czyli dążenie do redukcji odpadów, ograniczenie ilości użytkowanych rzeczy (np. rezygnacja z zakupów robionych pod wpływem impulsu, ponowne wykorzystanie posiadanych rzeczy, naprawianie zamiast wymieniania przedmiotów na nowe. Bardzo ważna jest tzw. „ekonomia współdzielenia”, która polega na dzieleniu się tymi rzeczami czy żywnością, których mamy za dużo. Współdzielenie to także wzajemna pomoc i współpraca. Taka zmiana podejścia do nadmiernej konsumpcji jest bardzo ważna w dobie kryzysu klimatycznego oraz coraz większej dewastacji środowiska naturalnego.
Czym jest Miejska Dzielnia
Dzielnia będzie miejscem dzielenia się używanymi rzeczami, nadwyżkami przydatnej do spożycia żywności, ale nie tylko. Dzielnia będzie także miejscem edukacji ekologicznej, w której mieszkańcy nauczą się dawać rzeczom drugie życie (jak je naprawić, odnowić, znaleźć nowe zastosowanie). Dzięki temu placówka będzie pełnić funkcję społeczną (integracja i aktywizacja mieszkańców).
– Można dzielić się z innymi wieloma różnymi rzeczami – przypomina burmistrz dzielnicy Praga-Południe, Tomasz Kucharski. – Tymi ważnymi, jak wiedzą czy doświadczeniem. Można podzielić się z kimś tymi wzniosłymi aspektami życia, jak miłością czy dobrocią, ale także tymi przyziemnymi, jak chlebem czy ciepłym okryciem. Z jednej strony czujemy obowiązek dzielenia się, gdyż z nami też ktoś kiedyś się podzielił. Z drugiej, dzieląc się z kimś, wiele zyskujemy. W przypadku Dzielni zyskuje też nasza planeta. Wierzę, że nam się za to odwdzięczy. A dobra karma wróci niespodziewanie.
Dzielnia Saska Kępa – uczestnicy i partnerzy projektu
Liderem projektu jest Urząd Dzielnicy Praga-Południe, który udostępnia i remontuje lokal oraz odpowiada za realizację całego przedsięwzięcia. Projekt wspiera Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Biuro Rozwoju Gospodarczego, Biuro Marketingu Miasta oraz Centrum Komunikacji Społecznej.
Swoje poparcie dla inicjatywy wyrazili także członkowie platformy Partnerstwo dla Klimatu: IKEA, Castorama oraz Allegro. IKEA wykonała projekt wnętrza oraz przekazała meble i wyposażenie. Castorama dostarczyła materiały budowlane niezbędne do zrealizowania remontu lokalu. Allegro sfinansuje natomiast zakup pieca dwufunkcyjnego oraz lodówki. Partnerzy wyrazili także chęć zaangażowania się w przyszłą działalność obiektu. W gotowości czekają wolontariusze, którymi są mieszkańcy Saskiej Kępy.
– Projekt Dzielni Saska Kępa współtworzymy dzięki zaangażowaniu aktywnych mieszkańców, Urzędu Miasta, Urzędu Dzielnicy, odpowiedzialnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Wszystkie ręce mamy na pokładzie. Inspiruje nas wspólny cel, jakim jest ochrona środowiska naturalnego oraz dbanie o lepszą jakość życia w naszym mieście – podkreśla koordynatorka projektu, zastępczyni burmistrza dzielnicy Praga-Południe Izabela Szostak-Smith. – Zależy nam, żeby takich przedsięwzięć było w Warszawie coraz więcej. Dzięki tak szerokiej współpracy łatwiej będzie nam poradzić sobie z coraz bardziej złożonymi wyzwaniami obecnych czasów.
Podobne placówki
Placówką, działającą w duchu ekonomii współdzielenia jest Współdzielnik na Woli, który powstał w listopadzie 2021 r. Oprócz darmowego sklepu i warsztatu naprawczego, znajdziemy w tym miejscu sanatorium dla roślin czy lodówkę oraz szafki, które zachęcają do dzielenia się żywnością. Miejsca typowe do dzielenia się żywnością to tzw. jadłodzielnie, których jest w tej chwili w Warszawie aż 40.
Nieco mniej popularną formą są zniczodzielnie, czyli miejsca, w których można zostawić zbędne osłonki do zniczy (wystarczy kupić do nich wkład). Można tu także zostawić zwykłe lampki.
O jadłodzielniach pisaliśmy tu: Jadłodzielnie
O zniczodzielniach pisaliśmy tu: Zniczodzielnie
/OM/
Źródło: UM, UD Praga-Południe, własne
Foto: UD Praga-Południe