Autyzm teraz – konferencja we wrześniu

 28 września  w godzinach 09.00 – 18.00 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Głębockiej 66 odbędzie się konferencja poświęcona autyzmowi – zaburzeniu, które wciąż budzi wiele lęków, rodzi pytania i prowadzi do dyskusji.  Na konferencji poruszone zostaną ważne kwestie: autyzm teraz w diagnozie, terapii i edukacji.

– Wiedza na temat autyzmu wciąż się zmienia dzięki wielu badaniom prowadzonym w tym obszarze i dlatego na konferencji chcielibyśmy przedstawić najnowsze doniesienia naukowe na temat etiologii i chorób współistniejących. Poruszone zostaną istotne tematy, m.in. zmiana w ICD 11- objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz zmiany w nazewnictwie.  Przedstawimy też projekt badawczy – Współwystępowanie zaburzeń ruchowych w zaburzeniach rozwoju ze spektrum autyzmu – zapowiadają organizatorzy.

Ważnym omawianym tematem będzie spojrzenie na dzieci z ASD w wieku przedszkolnym i czynnikom wpływającym na efektywność diagnozy.
Czas edukacji szkolnej, to trudny czas dla dzieci z ASD, a zagadnienie seksualności dzieci i młodzieży jest tematem tabu, dlatego wykład na ten temat jest szczególnie istotny aby uświadamiać rodziców i pedagogów w tym obszarze.

Ważną poruszaną kwestią będzie wchodzenie w dorosłość osób ze spektrum autyzmu oraz szanse i zagrożenia za tym idące. Wyniki badań naukowych poświęcone młodzieży ze spektrum autyzmu budzą duży niepokój i nie można przejść obok nich obojętnie.

Przedstawiciele Fundacji Vivere Aude i Stowarzyszenia Razem dla Białołęki podzielą się wiedzą, gdzie można otrzymać wsparcie dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin.

Organizatorzy konferencji: Fundacja Vivere Aude, Białołęcki Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Razem dla Białołęki.

“Mieszkaniec” obejmuje patronatem medialnym to wydarzenie. Mamy nadzieję, że pomoże ono choć w niewielkim stopniu obalić stereotypy i zrozumieć czym jest tak naprawdę autyzm.