Będzie dodatkowe przejście dla pieszych na ul. Grenadierów! Nareszcie.

8 października 2021 r. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie opublikował informację o planowanych zmianach na ul. Grenadierów.  Powstanie m.in. wyczekiwane od lat przejście dla pieszych na wysokości ul. Grenadierów 11.

Po raz pierwszy, o temacie czwartej, brakującej zebry, pisaliśmy w lipcu 2019 roku. Od 1996 roku na ulicy Grenadierów 10 mieści się redakcja „Mieszkańca”. Od tego roku, codziennie, obserwujemy wiele niebezpiecznych sytuacji, do których dochodzi na tej ulicy. Widzimy, jak piesi przebiegają przez jezdnię, słyszymy czasem ostre hamowanie – być może starsza pani, z siatką pełną zakupów, przechodziła właśnie na drugą stronę. To cud, że nie doszło w tym miejscu do tragedii.

Na odcinku od ul. Ostrobramskiej do Alei Stanów Zjednoczonych mamy obecnie trzy przejścia dla pieszych: tuż przy Ostrobramskiej, przy ul. Majdańskiej i przy skrzyżowaniu Grenadierów z Aleją.

Mniej więcej po środku odcinka OstrobramskaMajdańska znajduje się duży sklep spożywczy i liczne punkty usługowe. Dookoła dużo bloków, a co za tym idzie mieszkańców oraz klientów sklepu. Obecnie mieszkaniec ma dwa wyjścia: albo musi nadrobić kawał drogi, idąc do najbliższego przejścia dla pieszych, albo idzie na skróty, przechodząc przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Chyba nie trzeba zgadywać, który sposób pokonania jezdni jest najczęściej wybierany przez mieszkańców.

W 2019 roku otrzymaliśmy informację z Wydziału Prasowego Urzędu Miasta następującej treści: – W ubiegłym roku zatwierdzono projekt stałej organizacji ruchu, a przejście zostało zaplanowane na wysokości sklepu przy ul. Grenadierów 11. ZDM ustawił już dodatkowy maszt dla planowanego przejścia. [ustawiono latarnie, które mają doświetlać przejście dla pieszych – przyp. red.].

Wydawać by się mogło, że sprawa „projektowa” ciągnie się od 2018 roku. Jednak nie… W 2016 roku, do Budżetu Obywatelskiego został zgłoszony projekt „Uzupełnij DZIURĘ – infrastruktura rowerowa wzdłuż Grenadierów”. Był to pomysł na 2017 rok, który nie został wówczas zrealizowany. Na stronie bo.um.warszawa.pl/projekt/3910 możemy przeczytać:

– Realizacja projektu przesunięta ze względu na bardzo dużą liczbę zadań przekazanych do realizacji ZDM, w tym realizację projektu „Rozwój sieci tras rowerowych Warszawy w ramach ZIT WOF – etap I” oraz konieczność kilkukrotnego powtarzania przetargów na realizację tych zadań, spowodowaną brakiem zainteresowania i brakiem złożonych ofert.
– W kwietniu 2019 r. ogłoszono przetarg na dokumentację projektową. Przetarg został unieważniony z powodu przekroczenia kosztorysu i posiadanych środków. Ponowny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej ogłoszono w grudniu 2019 r. i rozstrzygnięto. W wyniku prac projektowych zakres realizacji uległ zmianie, w miejsce pasów rowerowych została wytyczona droga dla rowerów po stronie północnej. W sierpniu 2021 r. ogłoszono przetarg na realizację zadania.

„Zakres realizacji uległ zmianie” – to słowa klucze, które od ostatniego piątku bardzo nas cieszą. Przetarg na zmiany na ulicy Grenadierów został rozstrzygnięty. Inwestycja, po pięciu latach od zgłoszenia, będzie rozwinięciem projektu Budżetu Obywatelskiego z 2016 roku.

Co nas w takim razie czeka? Jakie będą zmiany?

  • remont i przebudowa chodników: po północno-wschodniej stronie od al. Stanów Zjednoczonych do skrzyżowania z ul. Majdańską i po przeciwległej stronie w rejonie tej „krzyżówki”,
  • przebudowa i modernizacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Majdańską,
    budowa nowej drogi dla rowerów (po północno-wschodniej stronie ul. Grenadierów między al. Stanów Zjednoczonych a ul. Białowieską),
  • odnowienie parkingu wzdłuż ul. Grenadierów (na północ od ul. Majdańskiej – miejsca postojowe zostaną wyłożone ekokratką, a droga dojazdowa wyasfaltowana),
  • zmiana geometrii wlotu przedłużenia ul. Białowieskiej do głównego ciągu ul. Grenadierów (wyspa dzieląca jezdnię zostanie wydłużona i zawężona do szerokości 4 m w jej najszerszym miejscu, a nawierzchnia wlotu wymieniona tam, gdzie są pasy do skrętu w prawo lub w lewo),
  • utworzenie nowego przejścia dla pieszych, wyposażonego w azyl – na wysokości budynku o numerze Grenadierów 11.

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Na jej realizację, firma, która wygrała przetarg, będzie mieć 60 dni od momentu podpisania umowy. Informację o rozstrzygnięciu przetargu Zarząd Dróg Miejskich podał do publicznej wiadomości w piątek 8 października 2021 roku. Mamy nadzieję, że umowa zostanie podpisana szybko. Będziemy Was, drodzy czytelnicy, informować!

Gdy inwestycja zostanie ukończona, nowe przejście dla pieszych przetestujemy natychmiast. Sprawdzimy również pozostałe zmiany na ulicy Grenadierów. Obiecujemy fotorelację.

/OM/

Źródło: ZDM
Zdjęcie: Redakcja Mieszkańca 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content