Bieg Konstytucji 3 maja oraz Bieg Flagi znów w kalendarzu wiosennych imprez stolicy

Bieg Konstytucji 3 maja oraz Bieg Flagi znów w kalendarzu wiosennych imprez stolicy

Po okresie ograniczeń związanych z pandemią wracają warszawskie biegi uliczne. Już 2 maja na Żoliborzu odbędzie się 8. Bieg Flagi, a dzień później 3 maja ulicami stolicy pobiegną uczestnicy 30. Biegu Konstytucji 3 maja.

Bieg Flagi

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych polskich świąt narodowych, ponieważ ustanowione zostało dopiero w 2004 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Nie przypadkowo święto polskiej flagi obchodzimy 2 maja. Tego dnia bowiem, w 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie!

Właśnie 2 maja, w ramach obchodów tego święta od kilku lat w stolicy organizowany jest Bieg Flagi. W tym roku rusza już jego 8. edycja. Bieg Flagi to nie tylko sposób na uczczenie polskich symboli narodowych, ale również promocja zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej jako źródła tego zdrowia.

W tym roku uczestnicy Biegu Flagi będą mogli pobiec na trzech różnych dystansach:

  • Bieg na dystansie 5 km (jedno okrążenie) – start godzina 12:00 (trasa biegu bez atestu PZLA, podłoże betonowe i asfaltowe, miejscami ukształtowane naturalnie. Limit czasu na przebiegnięcie trasy to 45 minut).
  • Bieg na dystansie 10 km (dwa okrążenia) – start godzina 13:00 (trasa biegu bez atestu PZLA, podłoże betonowe i asfaltowe, miejscami ukształtowane naturalnie. Limit czasu na przebiegnięcie trasy to 75 minut).
  • Bieg dla dzieci na dystansie 100 metrów – start godzina 13:10 (trasa o podłożu beton i asfalt).

Trasy wszystkich trzech biegów prowadzić będą alejkami Parku Kępa Potocka, znajdującego się przy ulicy Gwiaździstej. Wyścig 5-kilometrowy to jedno okrążenie trasy, 10 kilometrowy to dwa okrążenia. Start i meta w obydwu przypadkach znajdować się będą w tym samym miejscu – blisko wejścia do parku od ulicy Gwiaździstej.

Trasa biegu dla dzieci na dystansie 100 metrów będzie wyznaczona w centralnej części parku w pobliżu miejsca startu i mety biegu głównego.

Szczegółowe informacje dotyczące Biegu Flagi (regulamin wyścigu, szczegóły dotyczące trasy oraz inne ważne informacje) znajdują się na stronie biegu (https://www.bieg-flagi.pl).

Organizatorem Biegu Flagi jest Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

Bieg Konstytucji 3 Maja

Bieg Konstytucji 3 Maja odbywa się – oczywiście – 3 maja. W tym roku odbędzie się już 30. edycja tej popularnej stołecznej imprezy.

W biegu mogą wziąć udział wszyscy, nie tylko doświadczeni biegacze, ale również początkujący, którzy nigdy jeszcze nie startowali w żadnym biegu ulicznym (pod warunkiem, że najpóźniej w dniu biegu skończyli 13 lat). Limit czasu wynoszący aż 60 minut sprawia bowiem, że dystans 5 km z powodzeniem można pokonać marszobiegiem, a nawet samym marszem.

Trasa Biegu niepodległości, o długości 5 km, wyznaczona jest ulicami: Rozbrat, wzdłuż Parku Rydza-Śmigłego, Książęcą, Placem Trzech Krzyży, Alejami Ujazdowskimi, Agrykola, Kawalerii i Myśliwiecką. Start nastąpi przy stadionie Legii Warszawa na ulicy Myśliwieckiej punktualnie o godzinie 11.00.

Na pokonanie całej trasy uczestnicy mają godzinę. Każdy, kto nie zmieści się w tym limicie, zobowiązany jest do przetrwania biegu i zejścia z trasy.

Aby wziąć udział w Biegu Konstytucji 3 Maja trzeba się wcześniej zapisać. Można to zrobić, wchodząc na stronę biegu (https://bieg3maja.pl/). Liczba uczestników jest ograniczona i wynosi 2,5 tys. osób. Regulamin oraz wszystkie inne ważne informacje dostępne są na stronie biegu.

Organizatorami Biegu Konstytucji 3 MajaFundacja Maraton Warszawski oraz Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA.

Źródła: Strony Biegu Flagi oraz Biegu Konstytucji 3 Maja, Urząd m.st. Warszawy

Foto: Urząd m.st. Warszawy

Bieg Konstytucji 3 maja oraz Bieg Flagi znów w kalendarzu wiosennych imprez stolicy

Trasa 30. Biegu Konstytucji 3 MajaBieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content