Dzielnia Saska Kępa zwycięzcą w 7. edycji plebiscytu Warszawiaki 2022

Dzielnia Saska Kępa zwycięzcą w 7. edycji plebiscytu Warszawiaki 2022

15 marca br. odbyła się finałowa gala 7. edycji plebiscytu Warszawiaki 2022. Jedną z kategorii wydarzenia była „Inicjatywa Roku” i to właśnie w niej zwycięzcą została Dzielnia Saska Kępa, która pokonała 9 innych kandydatów.

Nagrodę wraz z zespołem odebrała Marcelina Zjawińska, przedstawicielka Fundacji Splot Słoneczny, która zarządza Dzielnią.

Bardzo, bardzo dziękujemy. Za wszystkie głosy, za wszystkich wspierających, którzy i nas odwiedzali, i na nas głosowali, przynosili i zabierali bardzo dużo rzeczy od nas. Dziękuję wspaniałemu zespołowi, który współtworzy Dzielnię Saska Kępa. Dzisiaj jesteśmy jej żywą reklamą, ponieważ wszystkie jesteśmy ubrane, od stóp do głów, w kreacje z Dzielni. Chciałam dodać, że Dzielnia jest bardzo ważną inicjatywą. Ratujemy ogromne ilości rzeczy, jedzenia, innych przedmiotów – powiedziała w trakcie gali Marcelina Zjawińska.

Oprócz tego, że Dzielnia Saska Kępa ratuje rzeczy używane w dobrym stanie oraz nadmiar jedzenia, zmienia także ludzką postawę. Dzielnia Saska Kępa zajmuje powierzchnię 50 m2 i jak sama o sobie mówi, jest „mikrozmianą” społeczną.

Działająca od maja 2022 r. inicjatywa, to sąsiedzka przestrzeń wymian, znajdująca się przy ul. Berezyńskiej 27. Co można do niej przynosić? Zasada jest prosta – takie rzeczy, które sami chcielibyśmy znaleźć i takie, które przydadzą się w konkretnym sezonie. Rzeczy czyste, będące w dobrym stanie i niewymagające napraw. Mogą to być ubrania, buty, książki, filmy, zabawki, bibeloty, kosmetyki i jedzenie. Dzielnia organizuje też różne wydarzenia, np. sąsiedzką wymianę świątecznych upominków.

Miejsce powstało z inicjatywy Izabeli Szostak-Smith, wiceburmistrz Pragi Południe. Jest to jedno z pierwszych miejsc w ramach projektu „Podaj Dalej”, wyrażającego filozofię zero waste. Dzielnia aktualnie jest czynna 5 dni w tygodniu, od środy do niedzieli.


Zwycięzcy plebiscytu Warszawiaki 2022 w pozostałych kategoria:

  • Zdjęcie Roku – „Warszawa we mgle”, autor Marcin Włodarczyk
  • Kawiarnia Roku – Klubo Kawiarnia Alternatywy z Mokotowa
  • Sport Roku – Wioślarski Tytan Warszawy (autorski projekt Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego
  • Rozrywka Roku – Dzielnica Wisła
  • Kultura Roku – Muzeum Warszawy
  • Wydarzenie Roku – Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. Nagroda zostanie zlicytowana na cele charytatywne.
  • Restauracja Roku – Beef and Pepper ze Śródmieścia
  • Warszawiak Roku – Tytus Brzozowski, akwarelista i architekt zafascynowany duszą miasta, autor kilku warszawskich murali – wywiad z Tytusem Brzozowskim
  • Dzielnica Roku – Mokotów

Plebiscyt Warszawiaki

Tegoroczna, 7. edycja plebiscytu Warszawiaki odbyła się w Białołęckim Ośrodku Kultury. Plebiscyt jest inicjatywą Bartosza Kańtocha, wielbiciela Warszawy. Celem wydarzenia jest docenienie interesujących miejsc, imprez czy inicjatyw w stolicy. Wszyscy zwycięzcy tegorocznej edycji otrzymali nagrody zaprojektowane przez artystę-grafika Andrzeja Pągowskiego.

Więcej o plebiscycie Warszawiaki:

Znamy wyniki 7. edycji Plebiscytu Warszawiaki 2022

Więcej o Dzielni Saska Kępa:

Dzielnia Saska Kępa już otwarta

/OM, Lokalny Serwis Informacyjny w Warszawie/ 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content