Energetycznie chłodna jesień
Zbliża się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta niepokój mieszkańców w związku z rosnącymi cenami za ogrzewanie. Dotyczy to w zasadzie wszystkich źródeł ciepła.
Wsparciem dla mieszkańców będą różnego rodzaje dodatki, których jest tak dużo, że mieszkańcy gubią się w co chwilę zmieniających się przepisach. Z pomocą mogłyby przyjść porady doradców energetycznych organizowane w urzędach dzielnic lub przez stołeczny Ratusz. Urzędy Dzielnic oraz Ratusz spytaliśmy o to, czy planowane są spotkania z mieszkańcami w celu udzielenia porad przez doradcę energetycznego.
Miasto st. Warszawa
– Doradcy energetyczni zatrudnieni przez Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) będą udzielać porad stacjonarnych w punktach doradztwa w Wawrze i na Białołęce. W przypadku pozostałych dzielnic, gdzie nie utworzono takich punktów konsultacyjnych, poszczególne urzędy dzielnic mogą w porozumieniu z BOPiPK oraz doradcą energetycznym zorganizować spotkania/dyżury. Jednocześnie należy zaznaczyć, że doradcy energetyczni nie zajmują się obsługą programów osłonowych (m.in. dodatkami na węgiel), a wyłącznie programami wsparcia finansowego przy realizacji inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła oraz termomodernizacją – mówi „Mieszkańcowi” Aleksandra Grzelak z Wydziału Prasowego m.st. Warszawy.
Białołęka
W UD Białołęka można nieodpłatnie skorzystać z usług doradcy energetycznego od 12 października br.
– Doradca m.in. podpowie, jak wymienić piec, zainstalować odnawialne źródło energii, skorzystać z dotacji czy dofinansowań. Na prośbę mieszkańca doradca przeanalizuje rachunki za prąd, gaz czy ciepło i poszuka oszczędności – mówi Marzena Gawkowska, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Białołęka.
Doradca będzie także informować mieszkańców o możliwości skorzystania z programów dotacyjnych: miejskiego, Czyste Powietrze oraz innych podobnych programów rządowych i samorządowych.
Więcej o działaniach doradcy energetycznego na Białołęce pisaliśmy tu:
Wawer
Od 22 października mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych usług doradcy energetycznego w Wawerskim Ośrodku Wsparcia, przy ul. Żegańskiej 2C.
Dyżury będą odbywały się cztery razy w tygodniu:
– poniedziałek (13.00 – 19.00)
– wtorek (8.00 – 12.00)
– sobota (8.00 – 20.00)
– niedziela (8.00 -20.00)
Zakres świadczonych usług to:
- Doradztwo techniczne dla mieszkańców w zakresie wymiany źródła ciepła, instalacji grzewczej, termomodernizacji, zastosowania OZE.
- Informowanie mieszkańców o możliwości skorzystania z programów dotacyjnych: miejskiego, Czyste Powietrze oraz innych podobnych programów rządowych i samorządowych, z wyłączeniem sprzedaży usług finansowych lub pośredniczenia przy ich sprzedaży.
- Doradztwo techniczne w zakresie wymiany źródeł ciepła, termomodernizacji budynków pod nadzorem konserwatora zabytków, obiektów chronionych:
- Doradztwo w zakresie wypełniania wniosków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)
- Doradztwo techniczne w zakresie bezkosztowego obniżenia kosztów ogrzewania, zużycia energii elektrycznej i wody
- Doradztwo techniczne w zakresie analizy rachunków za prąd, gaz, ciepło z możliwością znalezienia potencjalnych oszczędności (optymalizacja taryf).
Praga Południe
– Na obecną chwilę nie ma planów organizacji tego typu spotkań, ale sytuacja jest dynamiczna i nie wykluczamy tego typu działań w przyszłości – mówi „Mieszkańcowi” Michał Szweycer z UD Praga--Południe.
Rembertów
W najbliższym czasie ma odbyć się spotkanie burmistrza z z-cą Dyrektora Biura Ochrony Powietrza dotyczące współpracy dzielnicy z doradcą energetycznym.
Pozostałe dzielnice Warszawy nie mają planów związanych z organizacją punktów doradcy energetycznego. Jeżeli sytuacja ulegnie zmianie, poinformujemy o tym.
Więcej o punktach doradztwa energetycznego w Warszawie znajdziecie tu:
/om/
Foto poglądowe: pixabay.com