Festiwal Lampionów Chińskich w Łazienkach

fot. Paweł Czarnecki

fot. Paweł Czarnecki

Weekendowe spotkania z muzyką i kulturą Dalekiego Wschodu będą główną atrakcją sierpniowej odsłony Festiwalu Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich. Pierwszy z pięciu plenerowych koncertów już w najbliższą niedzielę – 31 lipca o godz. 20.00.

W wyjątkowej scenerii rozświetlonego lampionami Ogrodu Chińskiego w każdą niedzielę będzie można delektować się muzyką orientalną w interpretacji uznanych artystów, poznać tajniki japońskiego tańca Buyo i tradycyjne instrumenty muzyczne.

fot. Paweł Czarnecki4

fot. Paweł Czarnecki

Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 20.00 w Ogrodzie Chińskim. Na początek, czyli już 31 lipca, organizatorzy proponują poszukiwanie wspólnych korzeni i podobieństw: koncert „Polska i Chiny – folkowe przyjaźnie” z udziałem Marii Pomianowskiej, Anny Krysztofiak i zespołu LutoSłowianie.

Tytuł kolejnego koncertu „Muzyka wiatru, szelest jedwabiu” (7  sierpnia) nawiązuje do subtelnego charakteru japońskiego tańca Buyo, który wykonywać będzie Hana Umeda – tancerka japońskiego tańca klasycznego Nihon Buyo. Na instrumentach japońskich zagrają Anna Krysztofiak, Vlastislav Matousek i Janusz Kowalewski.

Następne dwa koncerty pozwolą publiczności odkryć dwa bieguny w muzyce orientalnej: współczesność – koncert „Azjatyckie tygrysy idą na dancing” z udziałem Lucjana Wesołowskiego i Anny Krysztofiak (14 sierpnia), i odległą historię – koncert „Janczarzy w Ogrodzie Chińskim, czyli chinoiserie po polsku” w wykonaniu Pawła Iwaszkiewicza z zespołem janczarów tureckich (21 sierpnia). Ostatni koncert, zatytułowany „Trącając najczulszą ze strun. Prawie wszystkie cytry Orientu” (28 sierpnia), będzie okazją do zaprezentowania imponującego instrumentarium, które wykorzystywane jest w muzyce orientalnej. Wystąpią Anna Krysztofiak i Tomasz Bonikowski.

W soboty o godz. 20.00 edukatorzy z Muzeum będą oprowadzać po Ogrodzie Chińskim – wyjątkowa okazja, żeby dowiedzieć się o historii tego miejsca, poznać symbolikę i tajniki chińskiej sztuki ogrodowej (wstęp wolny, nie obowiązują rezerwacje).

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content