Flota policyjnych samochodów zwiększy się o 100 pojazdów!

Flota policyjnych samochodów zwiększy się o 100 pojazdów!

Warszawscy policjanci będą mieli do swojej dyspozycji aż 100 nowych radiowozów w nowym oznakowaniu. Do końca 2023 roku do jednostek terenowych Policji trafią 83 pojazdy Skoda Scala i 17 pojazdów Skoda Superb. Auta zakupione są w ramach projektu „Bezpieczniej na drogach – nowoczesny sprzęt dla polskiej Policji etap II”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Jak poinformowała Komenda Główna Policji zakup nowych samochodów kosztował 22 394 317,70 zł, z tego finansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniosło 19 035 170,04 zł, natomiast współfinansowanie z budżetu państwa to 3 359 147,66 zł.

Efektywne sprawowanie nadzoru nad ruchem drogowym wymaga pełnienia służby w sposób dynamiczno-statystyczny polegający na przemiennym patrolowaniu trasy oraz wykonywaniu czynności w wyznaczonym miejscu. Istotnym elementem pracy policjantów jest prewencyjne oddziaływanie na uczestników ruchu drogowego, a takie zapewnia użycie radiowozu oznakowanego – czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

Samochody Skoda Superb wyposażone są w 2-litrowy silnik benzynowy o mocy 280 KM. W bezpiecznym wykorzystaniu maksymalnej mocy i prowadzeniu pojazdu pomaga automatyczna skrzynia DSG współgrająca z napędem 4×4. W tej wersji auta rozpędzają się do 100 km/h w 5,3 sekundy. Z kolei pojazdy Skoda Scala wyposażone są w silnik benzynowy o pojemności 1,5 litra o mocy 150 KM. Wyposażono je także w automatyczne skrzynie biegów DSG.

Ponadto, policjanci ruchu drogowego korzystają już ze 100 szt. laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu LTI 20/20 TruCAM II, które zostały zakupione w ramach wspomnianego projektu. Użytkownicy odbyli instruktaż z zakresu obsługi dostarczonych laserowych mierników prędkości.

Doposażenie policjantów ruchu drogowego w nowoczesne laserowe mierniki prędkości umożliwia precyzyjne wykonanie pomiaru z większej odległości, a także podanie sygnału do zatrzymania z odpowiednim wyprzedzeniem, co zapewnia możliwość płynnego i bezpiecznego zatrzymania pojazdu w warunkach wzmożonego ruchu drogowego. Należy zatem założyć, że doposażenie jednostek Policji w przyrządy laserowe pozwala realizować nadzór w zakresie pomiaru prędkości w sposób efektywny i skuteczny, wpływając w sposób bezpośredni na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zakup radiowozów oznakowanych oraz laserowych mierników prędkości przyczynia się do sprawniejszej i efektywniejszej realizacji zadań przez policjantów, którzy poprzez swoje działanie wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym – czytamy na stronie Policji.

/JPN/

lokalny portal internetowy w Warszawie

Źródło i foto: Policja.plerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content