Gdzie do przedszkola?

Zakończył się pierwszy etap rekrutacyjny do przedszkoli. W niektórych placówkach brakuje miejsc, w innych jest ich bardzo dużo. Jak wygląda sytuacja w prawobrzeżnej Warszawie?

Pierwszy etap rekrutacji zakończył się w ostatnich dniach kwietnia. Rodzice najmłodszych mieszkańców stolicy wiedzą już, czy i do jakiej placówki dostały się ich pociechy. Teraz opiekunowie przedszkolaków muszą potwierdzić wolę zapisu. Rodzice dzieci nieprzyjętych natomiast mają szansę na odwołanie się od tej decyzji.

Białołęka

W rekrutacji na Białołęce brało udział 1864 dzieci, co oznacza, że miejsc w przedszkolach było w dzielnicy więcej niż złożonych wniosków. Mieszkańcy, których pociechy nie dostały się do wybranej placówki, znajdą miejsce w innej. Jak zapewniają władze dzielnicy jest jeszcze wiele wolnych miejsc.

– W tym roku wszystkie dzieci dostały się do przedszkoli publicznych. Nie było problemów w żadnej grupie wiekowej! Oczywiście zdarzają się pojedyncze przypadki, że dziecko nie dostało się do konkretnego przedszkola, a rodzic wybrał tylko jedną placówkę. Dobra wiadomość jest taka, że po rekrutacji mamy jeszcze dużo wolnych miejsc w innych przedszkolach. Dlatego zapewnimy wszystkim dzieciom miejsce – albo na etapie wskazywania, albo w rekrutacji uzupełniającej w czerwcu – mówi Izabela Ziątek, zastępca burmistrza Białołęki.

– Do przeszłości należą sytuacje, kiedy białołęckie dzieci nie dostawały się do publicznych placówek. Od kilku lat zapewniamy publiczne miejsca dla wszystkich dzieci, które biorą udział w rekrutacji. W większości jest to zasługa wolnych miejsc oferowanych przez przedszkola konkursowe – placówki niepubliczne, które oferują miejsca publiczne, za które w 100 proc. płaci samorząd. Te przedszkola zaoferowały 1256 wolnych miejsc, natomiast w przedszkolach samorządowych mieliśmy ich 686, a w zerówkach w szkołach podstawowych były 482 wolne miejsca – dodaje wiceburmistrz Ziątek.

Praga-Południe

Na terenie Pragi-Południe łącznie do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych ubiegało się 6166 dzieci, z czego 4348 najmłodszych mieszkańców to dzieci kontynuujące edukację przedszkolną, a 1753 – to nowe dzieci. 65 rodziców nie potwierdziło woli przyjęcia do przedszkola.

– Na etapie  listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych brakowało nam 30 miejsc dla trzylatków, ale te dane nie są ostateczne. Liczba dzieci nieprzyjętych może zmienić się, wzrosnąć o liczbę dzieci – naszych mieszkańców, które aplikowały do przedszkoli w innych dzielnicach i nie zostały przyjęte – powiedział Andrzej Opala, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. 

Praga-Północ

Do placówek pierwszego wyboru na terenie Pragi Północ nie dostało się 31 dzieci, odpowiednio 24 z rocznika 2019, 4 z 2018, 3 z 2017 oraz 6 z 2016.

– Wciąż mamy 140 wolnych miejsc w przedszkolach i 53 miejsca w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych – zapewnia Karolina Jakobsche, rzecznik prasowy północno-praskiego urzędu.

W połowie czerwca rodzice będą mieli kolejną szansę na złożenie wniosków.

– Warto zaznaczyć, że na Pradze Północ mamy prawie 1,5 tys. miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym. Rodzicom przypominamy, że rekrutacja uzupełniająca rozpoczyna się 15 czerwca – wówczas w elektronicznym systemie rejestracji pojawi się lista placówek wraz z liczbą wolnych miejsc – mówi Karolina Jakobsche.

Rembertów

282 miejsca przygotowała dla najmłodszych mieszkańców dzielnica Rembertów. 211 dzieci zostało zakwalifikowanych do przyjęcia, a faktycznie przyjętych zostało 198 pociech. Z listy wybranej przez rodziców nigdzie nieprzyjętych jest 35 dzieci. Najbardziej obleganymi placówkami wśród trzylatków były: Przedszkole nr 423, Przedszkole nr 243 oraz Przedszkole nr 160.

– Rozpoczęła się procedura odwoławcza trwająca do 25 maja br. W międzyczasie tj. między 16 maja a 10 czerwca następuje wskazanie miejsc przez burmistrza dla dzieci nigdzie nie przyjętych, które rodzic może zaakceptować lub nie. Dopiero 15 czerwca opublikowane będą faktycznie wolne miejsca – przekonuje Elwira Wiechecka z Urzędu Dzielnicy Rembertów.

Wesoła

– W dzielnicy Wesoła rekrutowało się i potwierdziło chęć uczęszczania do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych 377 dzieci, w tym 176 dzieci do przedszkoli i 201 dzieci do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych – mówi Renata Mroczkowska, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wesoła. Do placówek nie dostało się 27 dzieci, z czego 18 do przedszkoli oraz 9 do oddziałów przedszkolnych.

Mimo prośby niestety nie otrzymaliśmy informacji na temat rekrutacji w dzielnicach: Targówek i Wawer.

/MK/ 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 23(814) ROK XXXI
Następne wydanie 20.12.2022

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content