I etap budowy Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych ukończony

5 lipca 2022 r. Polfa Tarchomin S.A. zakończyła I etap budowy Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Inwestycja jest jedyną tego rodzaju w naszej części Europy.

W uroczystości, oprócz pracowników Polfy Tarchomin, udział wzięli przedstawiciele wykonawcy, firmy Budimex S.A. oraz zaproszeni goście: Grażyna Ignaczak-Bandych – szefowa Kancelarii Prezydenta, Maciej Małecki – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Janusz Cieszyński – sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych jest największą inwestycją w obecnej historii firmy. Ponad 400 milionów zł – to wartość tej inwestycji. Aktualnie firma ma zakontraktowane wydatki na ponad 186 ml zł. Na budowę oraz zakup nowoczesnych maszyn wydano już blisko 100 mln zł.

– Kiedy kilka lat temu prezes Jarosław Król przyszedł z pomysłem i konkretnym planem na budowę w ramach Polfy Tarchomin nowoczesnego zakładu produkcji leków onkologicznych niewiele osób wierzyło, że realizacja takiego przedsięwzięcia jest realna. Jedna dzięki determinacji władz spółki i olbrzymiemu wysiłkowi wszystkich pracowników TZF dzisiaj ten ambitny projekt staje się faktem – czytamy na portalu branży farmaceutycznej wypowiedź Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Premiera.

O budowie Centrum pisaliśmy w marcu 

Na Białołęce powstaje Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych

 

– Budowa i prace budowlane to jedno, ale równolegle do inwestycji w infrastrukturę produkcyjną, prowadzimy rozbudowę zaplecza laboratoryjnego, które umożliwi nam pracę nad lekami z grupy wysoko aktywnych. Już dwa lata temu rozpoczęliśmy pierwsze prace rozwojowe, podjęliśmy współpracę w międzynarodowym środowiskiem naukowym, które dysponuje specjalistycznym zapleczem laboratoryjnym. W chwili obecnej już dla dwóch produktów złożono dokumentację do europejskich agencji rejestracyjnych – mówi prezes TZF Jarosław Król.

W Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych ma być wytwarzanych 8 produktów, nad którym pracuje zespół badań i rozwoju TZF. Możliwości produkcyjne centrum będą wynosić 6 milionów fiolek i ampułkostrzykawek rocznie. Według prezesa TZF kluczowa będzie produkcja leków przeciwnowotworowych, które będą pomocne w leczeniu ostrej białaczki szpiczaka mnogiego czy raka piersi. W Centrum będą także rozwijane i produkowane leki wysokoaktywne pomocne w leczeniu chorób grzybiczych, endokrynologii, reumatologii oraz anestezjologii.

Niewątpliwie budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to sukces polskiego przemysłu farmaceutycznego i rozwój Polfy. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne czynią starania, by uzyskać pozwolenie na użytkowanie do stycznia 2024 r., a wszystko po to, by leczenie chorób nowotworowych było dostępne szerokiej liczbie pacjentów, także po to, by było ono tańsze.

Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 r., roku, w którym

Ludwik Hirshmann i Jan Chryzostom Kijewski założyli Fabrykę Płodów Chemicznych przy ul. Solec w Warszawie. W 1826 r. fabryka przeniosła się do podwarszawskiej wsi Tarchomin, gdzie rozpoczęła produkcję chemiczną. Pierwsze preparaty lecznicze powstały w roku 1860. Ciekawostką jest to, że w 1897 r. fabryka produkowała 2/3 ilości octu produkowanego w Królestwie Polskim. W 1921 r. firma założyła pierwsze laboratorium badawcze. W 1922 r. pojawiły się pierwsze preparaty kardiologiczne oraz barbiturany. Fabryka zbudowała także własną elektrownię. Podczas II wojny światowej, w 1944 r. Niemcy wywieźli z fabryki aparaturę oraz urządzenia, a większość budynków uległa zniszczeniu. W 1950 r. zakład produkcyjny upaństwowiono. W 1960 r. fabryka zaczyna funkcjonować jako Polfa Tarchomin. /om/


Foto ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, autor Siemaszko Zbyszko, 1967 r.

Źródło: przemyslfarmaceutyczny.pl, polfa-tarchomin.com.pl, polskaonkologia.pl, nac.gov.plerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content