Jadowity stwór w bieliźnie

W sobotę 26 stycznia Ekopatrol otrzymał pilne zlecenie z Pragi Południe: po mieszkaniu biega duży i bardzo podejrzanie wyglądający… robak.

Strażnicy natychmiast udali się na miejsce. W mieszkaniu zastali lekko przerażoną matkę z półtorarocznym dzieckiem. Z jej relacji wynikało, że zbierając już suche pranie znalazła w nim wielkiego robaka, który chował się w jednym z upranych ubrań. Wyglądał na tyle egzotycznie i groźnie, że pani zdecydowała się wezwać Ekopatrol. Strażnicy bezpiecznie odłowili intruza i po wstępnym badaniu stwierdzili, że nieoczekiwany gość to skolopendra paskowana. Jest ona największą i najmasywniejszą skolopendrą zamieszkującą Europę.

„Gość”, który napędził strachu lokatorce mieszkania, ma 12 cm i jest jadowity. W przeciwieństwie do swoich tropikalnych kuzynów tego samego rodzaju, ta skolopendra na szczęście charakteryzuje się umiarkowaną siłą jadu. Jej naturalne środowisko to wzgórza oraz góry Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji, a także Afryki Północnej. Prawdopodobnie uciekła hodowcy.

Funkcjonariusze po odłowieniu „gościa”, pomogli kobiecie sprawdzić mieszkanie, by mieć pewność, że scolopendra cingulata przyszła z samotną wizytą. Po odłowieniu parecznika został on przewieziony do warszawskiego oddziału CITES.

/strazmiejska.waw.pl/