Jak chronić domowe zwierzaki przed sylwestrem?

Już za dwa tygodnie, w trakcie zabawy sylwestrowej będziemy świętować nadchodzący 2022 rok. Nie ma znaczenia czy we własnym domu czy u znajomych. Dla nas będzie to czas radości. Niestety dla wielu zwierząt domowych będą to godziny ogromnego strachu i stresu. Huk petard, rac, fajerwerków może w zwierzętach spowodować nawet atak paniki.

Co zrobić, by pomóc naszym zwierzętom przeżyć tę noc?

…a tak naprawdę kilka dni przed sylwestrem, jak i po Nowym Roku, biorąc pod uwagę to, że zarówno psy jak i koty słyszą znacznie więcej niż ludzie. Dźwięki o dużym natężeniu nie są dla nich przyjemne.

→ Nie spuszczajmy psa ze smyczy na spacerze

Nawet takiego najgrzeczniejszego. Wyposażmy go w adresatkę. Unikajmy takich miejsc na spacerze, w których zwierzę może się stać bezpośrednim świadkiem wybuchu petard. Pies biegający luzem może się wystraszyć i uciec, w ataku paniki w nawet sobie nieznanym kierunku. Jeżeli pies nie chce wyjść na spacer w sylwestrowy wieczór – nie wyciągajmy go na siłę. Zwłaszcza tuż przed północą. Niech ten ostatni spacer będzie dużo wcześniej. Jeżeli obawiamy się, że pies załatwi się w domu, zaopatrzmy się na wszelki wypadek w matę higieniczną.

Nie wyciągajmy kota lub psa z kryjówki

Jeżeli zestresowany kociak schował się w szafie czy w łazience, niech tam siedzi, jeżeli czuje się w takim miejscu bezpiecznie. Pies schował się pod krzesłem? Nakryj krzesło kocem i zrób profilaktyczną budkę, będzie się czuć bezpieczniej. A może psiak woli schować się w łazience? Połóż w niej psie legowisko.

Zasłońmy okna, po to by zwierzę nie widziało błysków. Zachowujmy się naturalnie. Nie panikujmy. Zwierzę to wyczuje. Zachowujmy się tak, jak robimy to na co dzień. To dla zwierzęcia sygnał, że nie ma powodów do strachu. Oczywiście, jeśli pies lub kot będzie szukać u nas pociechy nie powinniśmy go odtrącać.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami psa czy kota, który boi się huków, nie zostawiajmy zwierzaka samego w domu. Obecność właściciela zwiększa poczucie bezpieczeństwa zwierząt.

Warto także włączyć głośno muzykę czy telewizor, trochę to zagłuszy fajerwerki. 

Wychodząc z domu na sylwestrową imprezę, zostawmy włączone światło oraz radio lub telewizor. Dla zwierzęcia siedzącego w ciemności i ciszy, nagłe rozbłyski i huk będą bardziej dotkliwe. 

Wizyta u weterynarza?

Jeżeli nasz pupil wyjątkowo się boi, udajmy się do weterynarza. Lekarz dobierze odpowiedni uspakajający lek do wieku i wagi zwierzęcia. Nie podawajmy leków dla ludzi! Można w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia wątroby lub zatrucia organizmu.

Zabierz zwierzę do domu

Jeżeli jesteśmy posiadaczem zwierzaka, który mieszka w budzie, jest kotem wychodzącym na ogród, zróbmy wyjątek. Nie wypuszczajmy kota z domu, a psa weźmy do środka.

Pamiętajmy że spanikowanego zwierzęcia nie można ani karać, ani się nad nim litować. Jedno i drugie potęguje strach. Odwracajmy za to psią czy kocią uwagę od tego, co dzieje się za oknem. Wspólne zabawy ulubioną zabawką z pewnością w tym pomogą.

Co zrobić jeżeli pies ucieknie?

To najgorsza sytuacja z możliwych, która niestety może się zdarzyć. Pies w dużym stresie może nie słuchać komend. Po prostu pobiegnie przed siebie na oślep. Zawiadom znajomych „psiarzy”, okoliczne kliniki weterynaryjne. Poproś o pomoc kierowców taksówek i  autobusów jeżdżących w danym rejonie. Sprawdzaj okolicę w której uciekł pies. Powiadom schronisko, ekopatrol, straż dla zwierząt, sąsiadów. Zrób wpis na odpowiednich stronach na Facebooku. Rozwieś ogłoszenia ze zdjęciem psa i numerem telefonu do właściciela.

Możemy także być świadkami sytuacji w której widzimy w popłochu biegnącego psa. Jeżeli uda nam się go złapać sprawdźmy czy ma adresatkę. Jeżeli jej nie ma, zaprowadźmy psa do kliniki weterynaryjnej i sprawdźmy czy ma chipa. Powiadommy odpowiednie służby. Jeżeli nieszczęśliwie jest to noc sylwestrowa weźmy psa do siebie do domu. Nie bądźmy obojętni. Dzięki naszej czujności możemy uratować zwierzęciu życie.

Przydatne numery telefonów i informacje
 Schronisko na Paluchu – 22 868-15-78 Możliwość sprawdzenia chipa na stronach:
Straż Miejska – 986 www.safe-animal.eu/pl/
  www.identyfikacja.pl/
Wykorzystaj moc Facebooka

  

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content