Listopadowe szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

Listopadowe szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

Od 4 do 15 listopada na terenie województwa mazowieckiego odbywać będzie się doustne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaleca, by w tym czasie prowadzić psy na smyczy i uważać na koty wychodzące. Termin akcji może ulec przesunięciu w przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych lub z przyczyn niezależnych.

Uwaga! Szczepionka przeciw wściekliźnie!

Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbywają się na terenie województwa mazowieckiego  każdego roku. Są bowiem bardzo istotnym sposobem zapobiegania tej groźnej dla ludzi i zwierząt choroby zakaźnej. A właśnie lisy – o czym warto wiedzieć – są w Polsce głównymi wektorami (czyli nosicielami) wirusa wywołującego wściekliznę.

Doustna szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów wykładana jest ręcznie lub zrzucana z samolotów w ilości 30 dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami. Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych.

Szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów jest lekiem doustnym. Ma postać krążka o zielonobrązowej barwie oraz intensywny rybi zapach, który wabi lisy i zachęca je do zjedzenia leku. Jeśli przypadkiem jakąś znajdziemy, pod żadnym pozorem jej nie dotykajmy! Na dotkniętej przez nas szczepionce pozostawiamy nasz zapach. Lis go wyczuje i już nie zje leku! Nie powinniśmy również pozwalać naszym czworonożnym pupilom zbliżać się do przynęt ze szczepionką. Niestety ich zapach kusi również psy i koty, więc mogą ją zjadać.

Szczepionka przeciw wściekliźnie dla lisów nie działa w przypadku psów i kotów, tzn. nie powoduje uodpornienia przeciw wściekliźnie. Lek nie jest też szkodliwy dla tych dwóch gatunków. Jeśli jednak nasz podopieczny zjadł przynętę ze szczepionką, koniecznie zabierzmy go do lekarza weterynarii! To samo dotyczy ludzi – każdy człowiek, który dotykał tego leku, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem medycyny! Od razu po jej dotknięciu koniecznie należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub innym preparatem do mycia. W przypadku kontaktu przynęty z błonami śluzowymi, oczami, nosem czy otwartą raną, miejsca te należy dokładnie przemyć wodą!

Pamiętajmy, że szczepionka przeciw wściekliźnie dla lisów działa przez 14 dni od wyłożenia. Oznacza to, że ostrożność trzeba zachować, co najmniej do końca listopada!

Wścieklizna – śmiertelna choroba zwierząt i ludzi!

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną! Wywołuje ją ssRNA(-) wirusa Rabies virus (RABV) z rodziny Rhabdoviridae, rodzaju Lyssavirus. Do zakażenia dochodzi najczęściej wskutek ugryzienia przez chore zwierzę. Wirus wścieklizny znajdujący się w jego ślinie wnika do krwi ugryzionego człowieka lub zwierzęcia.

Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na tę chorobę. W przypadkach zakażenia człowieka wirusem wścieklizny jedynym sposobem ratunku jest natychmiastowe podanie szczepionki. Jest wówczas szansa, że choroba się nie rozwinie. Dotyczy to tylko ludzi. Chore na wściekliznę zwierzęta poddaje się eutanazji.

W Polsce głównymi nosicielami wścieklizny są dzikie lisy. Dlatego przeprowadza się akcje ich szczepienia. Spośród zwierząt domowych na wściekliznę chorują głównie psy i koty, dlatego je również powinno się regularnie szczepić przeciw tej chorobie.

/JPN/

lokalny portal informacyjny w Warszawie, gov.pl

Źródło: Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Foto: Pixabayerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content