Marsz Pamięci

80 lat temu warszawska społeczność żydowska niemal przestała istnieć. W lecie 1942 roku Niemcy wywieźli do Treblinki blisko 300 tysięcy Żydów. Dziś, 22 lipca, ulicami stolicy przejdzie kolejny Marsz Pamięci, upamiętniający zamordowanych mieszkańców getta warszawskiego. 

Marsz wyruszy o godzinie 18:00 spod pomnika Umschlagplatz (ul. Stawki 10, róg Dzikiej) i przemierzy symboliczną trasę „od śmierci do życia”, która zakończy się przy ul. Stare Nalewki, gdzie przed wojną znajdowało się centrum żydowskiej Warszawy. Zwieńczeniem Marszu będzie koncert przygotowany przez wiolonczelistę i aranżera Michała Pepola we współpracy ze Sławą Przybylską, legendą polskiej sceny muzycznej.

Jak co roku uczestnicy marszu będą nieść symboliczne Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych przesiedleńców i uchodźców żydowskich. Przy ul. Stare Nalewki stanie wystawa plenerowa zaprojektowana przez Jana Strumiłło, którą będzie można oglądać do 1 września.

W tym roku mija 80 lat od rozpoczęcia akcji „Reinhardt” – planu ludobójstwa polskich Żydów, przygotowanego i przeprowadzonego przez nazistowskie Niemcy. Do zakończenia akcji, czyli do listopada 1943 roku, Niemcy zamordowali blisko 2 miliony Żydów z Generalnego Gubernatorstwa, okręgu białostockiego i innych krajów Europy: Czech, Moraw, Słowacji, Grecji, Macedonii, Niemiec, Austrii. Głównymi ośrodkami zagłady były obozy Bełżec, Sobibór, Treblinka i Majdanek, w których mordowano za pomocą gazu. Tysiące Żydów zostały zastrzelone także na ulicach gett oraz zmarły z braku wody i powietrza podczas transportów. W wyniku akcji „Reinhardt” przestała istnieć większość dużych społeczności żydowskich w okupowanej Polsce.

Szczegółowe informacje na temat Marszu Pamięci można znaleźć na stronie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma oraz na Facebooku. /um/

Fot. wikimedia autor nieznany 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content