Mniej dzików w Warszawie!

Będzie odstrzał dzików! Taką decyzję podjął Rafał Trzaskowski

Populacja dzików odwiedzających Warszawę zmniejszyła się o 185 sztuk! To skutek przeprowadzanej w ostatnim czasie redukcji liczby tych zwierząt poprzez ich odstrzelanie i odławianie.

Dzik jest dziki!

O problemie dzików pojawiających się w stolicy pisaliśmy już wielokrotnie. Do miasta przyciąga te zwierzęta przede wszystkim łatwy dostęp do pożywienia. Niestety, to wina ludzi, którzy m.in. wyrzucają jedzenie na trawniki zamiast do zamkniętych kontenerów, przeznaczonych do tego celu.

Problem w tym, że spacerujące ulicami stolicy dziki stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi i domowych zwierząt. Ssaki te, gdy poczują się zagrożone, nie wahają się atakować. A trzeba wiedzieć, że są bardzo silne i uzbrojone w ostre kły, zwane przez myśliwych i leśników szablami. Nazwa ta jest jak najbardziej słuszna, ponieważ dzik może nimi rozciąć – niczym szablą – brzuch psa lub człowieka!

Nic dziwnego, że zaniepokojeni obecnością dużej liczby tych zwierząt, mieszkańcy stolicy od dłuższego czasu domagali się, by władze Miasta podjęły kroki w celu zmniejszenia populacji dzików w Warszawie. Problem dotyczy przede wszystkim dzielnic, sąsiadujących z dużymi kompleksami leśnymi, czyli np. Białołęki i Wawra. Sprawa jest naprawdę poważna. W 2022 roku do stołecznego Ratusza wpłynęło aż 2,5 tysiąca zgłoszeń od zaniepokojonych warszawiaków, a w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku aż 3 tysiące!

Odstrzał dzików w Warszawie

Odpowiadając na skargi mieszkańców Warszawy, prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski podjął decyzję o odstrzale i odłowieniu pewnej liczny dzików. Została ona podpisana 4 lipca 2023 roku. Decyzja prezydenta pozwalała na odstrzał 200 i odłowienie 90 dzików. Jak poinformował nas Robert Strąk, kierownik Działu ds. ochrony zwierząt Lasów Miejskich w Warszawie:

Na dzień 12 listopada 2023 r. dokonano na terenie m.st. Warszawy odstrzału redukcyjnego 123 dzików oraz odłowu z uśmiercaniem 62 dzików.

Spośród dzielnic znajdujących się po prawej stronie Wisły, najwięcej odstrzelono i odłowiono dzików na Białołęce oraz w Wawrze – ponad 60 sztuk. Najmniej zaś na Pradze Północ i w Wesołej. Redukcja populacji dzików w Warszawie nadal trwa. Jak już wspomnieliśmy, docelowo odstrzelonych ma być 200 sztuk, a odłowionych 90.

Obecny odstrzał dzików w stolicy nie jest pierwszym. Poprzedni miał miejsce od października zeszłego do kwietnia tego roku. W sumie wybito wówczas 200 zwierząt!

Jak pozbyć się dzików z miasta?

Redukcja populacji warszawskich dzików to nie jedyny sposób rozwiązania problemu. Leśnicy m.in. próbują ograniczyć pojawianie się dzików w miastach przez wzbogacanie ich żerowisk w lasach. Jednak również każdy mieszkaniec Warszawy może mieć wpływ na liczbę dzików, odwiedzających stolicę.

Kluczem jest tu ograniczanie ich źródła pożywienia. Jak już wspomnieliśmy, to przede wszystkim pokarm przyciąga dzikie zwierzęta do miasta. Dziki są wszystkożerne, nie pogardzą więc zarówno żołędziami w lesie, jak i resztkami obiadu, wyrzuconymi na trawnik „dla ptaków”.

Aby ograniczyć liczebność dzików w Warszawie, należy ograniczyć źródła ich pożywienia. Resztki pożywienia wyrzucać do specjalnych pojemników. Koty i ptaki natomiast dokarmiać w rozsądny sposób. Czyli pokarm dla ptaków wykładać do karmników, a koty karmić o określonej porze i podawać im tylko taką ilość pożywienia, które są wstanie zjeść. I – oczywiście – utrzymywać czystość w miejscu karmienia!

/JPN/

Źródło własne

Foto: Wikimedia Commons, autor Jerzy Strzeleckierror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content