Mostki wpuszczone w kanał

25 października 2022 r. Zarząd Dzielnicy Praga-Południe wyłączył z ruchu mostek przy ul. Międzynarodowej przy wlocie Kanału Wystawowego do Jeziorka Kamionkowskiego.

Informację o tym, że naprawa konstrukcji jest powiązana z przebiegającą pod mostkiem infrastrukturą kanalizacyjną i elektroenergetyczną i modernizacja wymaga dużych środków finansowych oraz konsultacji z administratorami sieci przesyłowych podano na… Facebooku. Fantastyczna opcja dla ludzi młodych, płynnie poruszających się w wirtualnym świecie. A co ze starszymi osobami? Jak bardzo pozbawieni są informacji mogliśmy się przekonać na przykładzie starszej pani, którą spotkaliśmy w parku, gdy szła w kierunku zamkniętego mostku (1).

Seniorka nie widziała z daleka napisów na znaku drogowym, dlatego nie zorientowała się, że mostek jest zamknięty i nie wiedziała którędy ma przejść na drugą stronę.
Szkoda, że osoby stawiające (lub zlecające postawienie) barierki i znak drogowy nie pomyślały o tym, by kilkanaście metrów wcześniej postawić dodatkowe oznakowanie, np. strzałkę informującą o tym, że trzeba przejść drugim mostkiem. Taka informacja znacznie ułatwiłaby spacer osobom starszym, które nie musiałyby pokonywać dodatkowych kilkudziesięciu metrów. Od strony ul. Grochowskiej także przydałaby się strzałka z informacją, ponieważ część osób podchodząca do przeprawy jest zdezorientowana.

Drugi mostek (2), stalowy, niestety też nie jest w stanie idealnym, jego boki są w niektórych miejscach zardzewiałe i dziurawe. Natężenie ruchu jest tutaj duże, bo mostek pokonują nie tylko piesi, ale i rowerzyści. Problem z pokonaniem niezbyt szerokiego mostka mają osoby poruszające się wózkami inwalidzkimi.

W złym stanie jest także mostek (3) usytuowany niedaleko ul. Kinowej. Gołym okiem widać wykruszony beton wzdłuż barierek i spękaną nawierzchnię. Widać, że i ten mostek wymaga remontu.

Można rzec, że ww. mostki zostały wpuszczone w… niezły kanał… zwiększonego ruchu pieszego. Czy jest chociaż jeden mostek nad Kanałem Wystawowym, przez który da się przejść komfortowo? Jest. Znajduje się na wysokości bocznego boiska KS Drukarz. Tyle, że to przejście (4) ciężko nazwać mostkiem, ponieważ wygląda na usypany wał ziemny, pod którym płynie woda. Jego nawierzchnia jest szeroka i wyłożona kostką brukową.

Ostatni mostek (5) znajduje się niedaleko al. Waszyngtona, przy ul. Międzynarodowej. Samo przejście wydaje się bezpieczne, choć barierki wyglądają tak, jakby ktoś na nie wpadł z dużą siłą.

Przejście przez mostek po drugiej stronie al. Waszyngtona, niedaleko ul. Zwycięzców (6) jest komfortowe.

Informacje, które uzyskaliśmy od Michała Szweycera z UD Praga-Południe nie napawają optymizmem.

– Zły stan mostku jest powszechnie znany od dawna. Mostek przechodził już kilka razy drobne remonty – bez nich musiałby być zamknięty znacznie wcześniej, zależało nam jednak by nadal mieszkańcy mogli z niego korzystać. Mostek wymaga jednak już nie drobnego remontu, ale całościowej modernizacji, która nie jest możliwa bez przebudowania połączonej z nim infrastruktury przepływowej, której Dzielnica nie jest administratorem. Jakiś czas temu koszty modernizacji mostu i powiązanej z nim infrastruktury (koszty planistyczne i budowlane) szacowane były na około 3 mln złotych. Dziś, z uwagi na inflację, wyliczenia te będą najprawdopodobniej większe.

Niestety nie znamy terminu planowanej modernizacji zamkniętego mostku. Obawiamy się, że może potrwać wiele miesięcy, o ile nie lat. /om/

Mostek 1 – zamknięty

Mostek 2

Mostek 3

Mostek / Przejście 4

Mostek 5

Mostek 6 (niedaleko ul. Zwycięzców)

Źródło: własne, UD Praga-Południe
Grafika (mostki/przejścia nad Kanałem Wystawowym), foto: gazeta „Mieszkaniec”
Stan mostków / przejść na 31.10.2022 r.error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content