Mural Papcia Chmiela na Białołęce

Mural Papcia Chmiela na Białołęce

Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 361 na Białołęce powstaje mural upamiętniający Henryka Jerzego Chmielewskiego. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku autor popularnego cyklu komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka został wybrany na patrona tej placówki (o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu informacyjnego w artykule „Papcio Chmiel patronem Szkoły Podstawowej na Białołęce”).

Autor przygód Tytusa, Romka i A’Tomka został upamiętniony!

Henryk Chmielewski, zwany Papciem Chmielem zmarł 22 stycznia 2021 roku. Polakom znany jest przede wszystkim jako twórca komiksów o przygodach szympansa Tytusa i jego dwóch przyjaciół, wysokiego i chudego Romka oraz niskiego i krępego A’Tomka. Pierwszy odcinek serii ukazał się 22 października 1957 w numerze 85 (624) „Świata Młodych”. Papcio Chmiel jest nie tylko autorem tych komiksów, ale również jednym z jej bohaterów.

W styczniu 2023 roku Chmielewski został patronem białołęckiej Szkoły Podstawowej nr 361. Placówka postanowiła uhonorować go również muralem, umieszczonym na ścianie budynku.

Elementem głównym muralu jest wizerunek Papcia Chmiela. Nad nim przelatują bohaterowie jego komiksu w wannolocie. Do Tytusa, Romka i A’Tomka machają dzieci różnych narodowości życząc im powodzenia w kilku językach świata. Element ten odzwierciedla otwartość naszej szkoły na wielokulturowość – powiedział Mieszkańcowi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 361, Tomasz Remiszewski.

Twórcą muralu jest doświadczony artysta, Jurii Mudryk, absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, którego prace można podziwiać na budynkach, w tym również szkołach, w kilku krajach. Dzieło, powstające właśnie na ścianie białołęckiej podstawówki, zostało sfinansowane przez działające przy niej Stowarzyszenie 4+ ze środków ofiarowanych przez firmę Flexhouse.

Odsłonięcie muralu Papcia Chmiela odbędzie się 7 czerwca 2023 roku podczas oficjalnej uroczystości nadania szkole imienia oraz sztandaru. 

https://mieszkaniec.pl/wp-content/uploads/2023/05/mural-papcia-chmiela.jpghttps://mieszkaniec.pl/wp-content/uploads/2023/05/mural-papcia-chmiela.jpg

/Jacek P. Narożniak/

Lokalny Serwis Informacyjny w Warszawie

Zdjęcie 1: Zielona Białołęka – Grodzisk i okolice

Foto: Szkoła Podstawowa nr 361error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content