Nie zostawiajmy zwierząt w samochodach! Upał może okazać się śmiertelnie niebezpieczny!

Straż Miejska apeluje, aby w upalne dni nie zamykać zwierząt w samochodach. Osoba pozostawiająca w ten sposób psa, kota czy inne zwierzę musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami.

Nie licząc sytuacji, gdy sprawca zdążył odjechać lub wypuścić zwierzę przed przyjazdem patrolu, w tym roku strażnicy odnotowali już 15 sytuacji pozostawienia psów w zamkniętych szczelnie samochodach. Tylko w ciągu ostatnich, upalnych dni strażnicy interweniowali dwa razy.

Przypominamy, że narażanie psa na działanie upału może zaszkodzić nie tylko zdrowiu zwierzęcia, ale również narazić właściciela na poważne konsekwencje.

Interwencje w takich sprawach są traktowane priorytetowo. Jeśli strażnikom nie uda się szybko ustalić i wezwać na miejsce właściciela pojazdu, funkcjonariusze- aby wyswobodzić zwierzę- mają prawo wybić szybę lub w inny sposób otworzyć pojazd.

– Przypominamy, że za narażanie życia lub zdrowia zwierzęcia, sprawca może odpowiedzieć karnie. Jeśli jego zachowanie zostanie uznane za znęcanie się, grozi za nie nawet kara więzienia. Każdy, kto widzi zwierzę uwięzione w rozgrzanym samochodzie, powinien zadzwonić pod numer 986 – apelują strażnicy miejscy.

 

 

Źródło: Straż Miejska