Niezwykła wystawa w przedszkolu na Pradze Północ

Żołnierzyki, szmaciane lalki, drewniane samochodziki, ilustracje do bajek tworzone przez mistrzów, plansze edukacyjne oraz czasopisma dla dzieci z lat 70. można podziwiać na niezwykłej wystawie “Przedszkola z dawnych lat” w przedszkolu na Pradze Północ.

Sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa w praskim przedszkolu

W wyjątkową i niezwykle sentymentalną podróż w czasie zaprasza Przedszkole nr 183 przy ul. Wrzesińskiej 10 na Pradze Północ. Na zorganizowanej tam wystawie „Przedszkola z dawnych lat” można podziwiać zabawki sprzed 50 lat, ilustracje do bajek, które w tamtych latach tworzyli mistrzowie rysunków, plansze edukacyjne czy czasopisma dla dzieci z lat 70. To prawdziwie rarytasy, którymi bawili się dziadkowie i pradziadkowie obecnych przedszkolaków.

W czasie przeprowadzki z poprzedniej siedziby odkryliśmy zabawki, które kurzyły się w naszych magazynach, odnaleźliśmy piękne, przedszkolne kroniki, stare czarno-białe zdjęcia. To wtedy zrodził się pomysł, by stworzyć wystawę i pokazać wszystkie nasze skarby światu. Część zabawek wypożyczyliśmy, m.in. miśki, lalki, samochody czy żołnierzyki. Wózek kupiliśmy przez internet.

– mówi Lidia Kołodziej, dyrektor Przedszkola nr 183 na Pradze Północ.

Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się takie unikaty jak beżowy, drewniany wózek z okresu międzywojennego czy też pochodzące z lat dwudziestych ubiegłego wieku miesięczniki poświęcone wychowaniu dzieci w wieku przedszkolnym.

Wszystkie przedmioty prezentowane na wystawie w praskim przedszkolu mają nie tylko sentymentalne znaczenie dla tych, którzy mogą je pamiętać z własnego dzieciństwa. Są równie ważne z historycznego punku widzenia, dlatego trzeba je zachować dla przyszłych pokoleń. Marzeniem dyrektor praskiego przedszkola jest stworzenie stałego Muzeum Przedszkola, w którym znalazłoby się miejsce dla zgromadzonych zabawek, materiałów edukacyjnych i innych podobnych eksponatów.

Wystawa „Przedszkola z dawnych lat” czynna jest do 18 grudnia tego roku. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju zwiedzanie odbywa się pojedynczo lub w gronie najbliższej rodziny w godzinach pracy przedszkola po wcześniejszym telefonicznym kontakcie z placówką.

Kontakt: Przedszkole nr 183 ul. Wrzesińska 10 e-mail: p183@edu.um.warszawa.pl, tel. (22) 400 17 79, (22) 416 03 25, (22) 415 95 29. /jn/

Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Północ 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content