Noc Muzeów 2023 po prawej stronie Wisły

Noc Muzeów po prawej stronie Wisły

Przed nami niezwykłe wydarzenie: Noc Muzeów w Warszawie. Każdego roku warszawskie muzea i inne placówki kulturalne otwierają swe podwoje dla wielbicieli nocnego zwiedzania. Nie inaczej będzie również w tym roku. Zobaczmy zatem, co ciekawego wydarzy się po prawej stronie Wisły w sobotę, 13 maja 2023 roku.

Wszystkie wymienione poniżej wydarzenia są darmowe!

Noc muzeów na Białołęce

„Życie w glinie wypalone” – Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Vincenta van Gogha 1, godz. 17.00

Premiera filmu dokumentalnego o Wandzie Szrajberównie – wybitnej ceramiczce  i edukatorce, która w dwudziestoleciu międzywojennym w białołęckim Wiśniewie założyła unikatową Stację Doświadczalną dla Ceramiki Ludowej. Był to też pierwszy lokalny dom kultury, a ceramiczne prace wiejskich dziewczynek trafiły na największe wystawy! Wówczas przygotowano wystawę i książkę Elżbiety Miecznikowskiej, która zainspirowała reżysera Krzysztofa Paluszyńskiego. Zrealizował on fabularyzowany dokument o Szrajberównie „Życie w glinie wypalone”.


Opowiadania o Modlińskiej 257 z muzyką na żywo – Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 189, godz. 21.00

11 interesujących opowiadań z kamienicą przy Modlińskiej 257 w roli głównej, nagranych w formie słuchowisk, które zostaną zaprezentowane w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. Słuchowiskom towarzyszyć będzie pokaz archiwalnych zdjęć „Przystani”, które zostaną wyświetlone na ścianie białołęckiego ratusza.

Start o godz. 21.30 na parkingu przy ul. Modlińskiej 197. Prezentacja potrwa godzinę.

Secesyjna kamienica przy ulicy Modlińskiej 257 to jeden z najcenniejszych zabytków Białołęki. Przed wojną działał tu zakład dla upadłych dziewcząt, za okupacji sam Schiller prowadził tam konspiracyjny teatr, w którym wielu Żydów znalazło ocalenie.Noc Muzeów na Pradze Południe

Łubu dubu, czyli w gabinecie prezesa Ochódzkiego – Stadion „Podskarbińska”, budynek administracyjny, I piętro, ul. Chrzanowskiego 23, godz. 19.00-1.00

Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy oraz Centrum Promocji Kultury Praga-Południe zapraszają w Noc Muzeów do słynnego gabinetu z filmu „Miś” Stanisława Barei. To właśnie w pokoju w budynku Stadionu „Podskarbińska” swój gabinet miał filmowy Prezes Klubu Sportowego „Tęcza” – Ryszard Ochódzki. W gabinecie można obejrzeć m.in. słynną szafę i inne rekwizyty, które zostały przez obiekt wypożyczone do filmu. To w tym miejscu niezapomniane “Łubu dubu…“ wyśpiewał trener II klasy Wacław Jarząbek.


Tradycyjny Jam Session Mistrzów w Noc Muzeów – PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, godz. 20.00

Wspólne granie standardów jazzowych.

W Jam Session Mistrzów wystąpią gwiazdy, które gościły w cyklu „Cały ten JAZZ!”. Udział zapowiedzieli m.in. Adam Bałdych, Andrzej Jagodziński, Andrzej Dąbrowski, Włodzimierz Nahorny, Agnieszka Wilczyńska, Anna Serafińska, Jacek Namysłowski, Maciej Kądziela, Jerzy Małek, Gary Guthman, Artur Dutkiewicz, Mariusz Bogdanowicz, Paweł Pańta, Adam Cegielski, Czesław “Mały” Bartkowski.


Noc Muzeów w CePeKa – Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2, godz. 18.00

W programie:

 • Godz. 18.00 – Wernisaż wystawy „Concrete words” autorstwa Juliusza Erazma Bolka. Wystawa poezji konkretnej. Prace będzie można obejrzeć do 30 maja. Juliusz Erazm Bolek – pisarz, Laureat Nagrody X „Światowego Dnia Poezji” ustanowionego przez UNESCO za oryginalną twórczość i niekonwencjonalne sposoby jej prezentacji oraz innych prestiżowych nagród literackich. Jeden z najbardziej znanych twórców poezji konkretnej. Autor nagradzanych książek i wielu wystaw w całej Europie.
 • Godz. 20.00 – „Radosno-hałaśliwy” kolektyw Loża Masorza, czyli: Tajna organizacja, której nawet członkowie nie domyślają się jej istnienia itd.


Noc Muzeów na Pradze Północ

Noc Muzeów w Muzeum Warszawskiej Pragi – Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, godz. 18.00-00.00

W tę szczególną noc Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza do odwiedzenia nowej wystawy czasowej „Kolej na Pragę” oraz na wieczór muzyczny z wątkami kolejowymi w tle na muzealnym dziedzińcu. W drugiej połowie XIX w. kolej odegrała kluczową rolę w rozwoju prawobrzeżnej Warszawy i okolic. Uruchomienie dalekobieżnych dróg żelaznych uczyniło z warszawskiej Pragi ważny węzeł kolejowy. Tańszy import i eksport towarów przyciągnął przemysł. Nowo powstałe kolejki wąskotorowe Marecka i Jabłonowska dowoziły nowych warszawiaków i cegłę na praskie domy, ułatwiały też dostęp do podwarszawskich letnisk.


Noc Muzeów w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej – Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej, ul Marcinkowskiego 2, godz. 18.00-23.00

W Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej zwiedzający obejrzą wystawy przedstawiające rozwój techniki ratowniczej na przykładzie pojazdów i sprzętu pożarniczego z przełomu XIX i XX w. Będą mieli również okazję poznać historię Warszawskiej Straży Pożarnej, która jest najstarszą zawodową formacją pożarniczą w Polsce. Dodatkowym elementem edukacyjnym będzie prezentacja mobilnego symulatora zagrożeń występujących w budynkach mieszkalnych.


Katedry w rysunkach Roberta Znajomskiego Galeria sztuki Po Prawej Stronie Wisły, ul. Konopacka 15, godz. 18.30-23.30

Na ziemiach polskich od pradziejów podstawowym budulcem było drewno. Z niego budowano chałupy, dwory, kaplice, kościoły. Drewno w porównaniu z kamieniem jest surowcem kruchym, mniej odpornym na działanie czynników zewnętrznych. To znajduje odzwierciedlenie w rysunkach Roberta Znajomskiego, artysty pochodzącego z Hrubieszowa, absolwenta UMCS w Lublinie. Kopuły dachów, jakby wzięte z cerkwi albo katedry gotyckiej, nie zawsze pasujące do siebie. Można się pokusić o założenie, że te niejednoznacznie narysowane budowle symbolizują ludzi i ich pogmatwane losy na ziemiach pogranicza kultur.


Wystawa Biblii na Pradze – Kaplica KChB II Zboru w Warszawie, ul. Lęborska 8/10/1, godz. 17.00-01.00

Biblia, czyli Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu jest nie tylko księgą objawienia Bożego dla chrześcijan. Jest także dziełem literackim, które wywarło wielki wpływ na cywilizację zachodnią. Jak powstawała, jak jej tekst dotrwał do naszych czasów – to wszystko prezentuje wystawa Biblii.


Noc z naturą w Kamieniu – Pawilon Edukacyjny Kamień, ul. Wybrzeże Puckie 1, godz. 16.00-23.00

W programie:

 • Godz. 16.00-18.00 – „Niezapominajkowe warsztaty”, na których organizatorzy pokażą, jak zachować zapach i obraz kwiatów na dłużej. Wspólne wykonywanie niezapominajkowych amuletów (warsztaty rodzinne).
 • Godz. 17.00-18.00 – Plener Malarski. Należ zabrać ze sobą ulubione farby/kredki kartki i rozgościć się w okolicy w atmosferze relaksu i nieskrępowanej twórczości, czerpiąc z natury.
 • Godz. 18.30-20.00 – Gra terenowa „Dobranocka nad Wisłą” – spacer edukacyjny o charakterze gry terenowej.
 • Godz. 17.00-23.00 – Wirtualna galeria pracy dziecięcej inspirowana naturą.

Zwiedzanie Muzeum Polskich Zegarów – Muzeum Polskich Zegarów, ul. Wileńska 9, godz. 19.00-1.00

Muzeum Polskich Zegarów to niewielka prywatna inicjatywa pasjonatów zegarmistrzostwa. Instytucja powstała w 2018 roku, a w 2022 przestrzeń wystawy została powiększona i zmodernizowana. Na ekspozycji można będzie obejrzeć zegary wyprodukowane w Polsce – są to głównie czasomierze z okresu PRL.


Noc Muzeów w Muzeum Drukarstwa – Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25, godz. 18.00-00.00

Książka, druk typograficzny oraz techniki graficzne będą tematami przewodnimi w ramach Nocy Muzeów 2023 w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Każdy odwiedzający muzeum będzie mógł obejrzeć unikatowe wydawnictwa i oprawy artystyczne, grafiki, maszyny drukarskie oraz zabytki sztuki pisarskiej. Pokazowi eksponatów z kolekcji Muzeum Drukarstwa towarzyszyć będzie możliwość wydrukowania pamiątki specjalnie przygotowanej na to wydarzenie.


Noc Muzeów w Teatrze Baj – Teatr Baj, ul. Jagiellońska 28, sobota, 13 maja, godz. 16.00-17.00 oraz 18.00-19.30

Nietypowe spotkanie z lalkami,  nie tylko dla dzieci, które pobudzają wyobraźnię i wywołują emocje. Bedzie można zwiedzić jedyną w swoim rodzaju Galerię Lalek, w której zobaczymy eksponaty zaprojektowane i stworzone przez mistrzów lalkarstwa. 

Zwiedzanie teatru odbędzie się w dwóch turach:

 • godz. 16.00-17.00
 • godz. 18.00-19.30

Na zwiedzających będzie czekał kustosz galerii, Łukasz Kuczyński – który odpowie na wszystkie pytania dotyczące powstawania i przygotowywania bohaterów bajkowych spektakli.


Fantastyczna Noc Muzeów z Avangardą – Avangarda, ul. Targowa 66/22, godz. 17.00

Avangarda zaprasza do swojej siedziby (Labiryntu) w praskiej kamienicy.

Zwiedzając będzie można:

 • porozmawiać o fantastyce w literaturze i w filmie z gospodarzami,
 • dowiedzieć się, czym są gry RPG (obejrzeć wystawę podręczników lub wziąć udział w sesji RPG),
 • zagrać w grę planszową lub bitewną (członkowie stowarzyszenia wyjaśnią zasady),
 • obejrzeć wystawę pamiątek konwentowych (i dowiedzieć się czym właściwie są konwenty),
 • skorzystać z żywej biblioteki,
 • obejrzeć wystawę taksometrów.

Dzieci będą mogły wziąć udział w mini-grze terenowej w baśniowych klimatach!


Podpatrzone w Pałacyku – Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13, godz. 18.00

W ramach Nocy Muzeów, każdy odwiedzający będzie mógł wziąć udział w wycieczce po odrestaurowanym pałacyku Ksawerego Konopackiego oraz poznać jego historię, a także otrzyma publikację ze skróconą wersją tej opowieści – godz. 19.00-22.00.

Tego wieczoru odbędzie się również wernisaż wystawy zdjęć „Podpatrzone w Pałacyku” autorstwa Marka Mosińskiego – godz. 18.00.

Marek Mosiński od ponad 15 lat zajmuje się fotografią, głównie portretową i reportażową. Fascynuje się fotografią uliczną. Od 4 lat dokumentuje działania Domu Kultury „Praga”.

Dla tych, którzy potrzebują chwili relaksu, organizatorzy przygotowali minisesje ze światłoterapią i zapachoterapią w zielonej Przestrzeni Uważności.Wydarzenia na Targówku

Fotografia wiecznie żywa, czyli spotkanie z Pawłem Dubickim – Dom Kultury Świt, ul. Piotra Wysockiego 11, godz. 15.45

Podczas Nocy Muzeów w Domu Kultury ŚWIT odbędzie się spotkanie z Pawłem Dubickim, dotyczące fotografii oraz dawnej metody wywoływania zdjęć. W trakcie wydarzenia będzie można m.in. usłyszeć o metodach wywoływania zdjęć oraz historii dawnej fotografii.

Paweł Dubicki – absolwent Fototechniki na Politechnice Wrocławskiej, artysta fotografik, członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, wieloletni nauczyciel w Zespole Szkół Fototechnicznych, instruktor fotografii kategorii S. Od blisko 30 lat prowadzi Klub Fotografii Twórczej w Domu Kultury ŚWIT.


Opowiadacze Kina – Dom Kultury Świt, ul. Piotra Wysockiego 11, godz. 10.00

Projekt teatralno-warsztatowy dla dzieci w ramach Nocy Muzeów w Domu Kultury ŚWIT. Impreza adresowana jest do dzieci w wieku 7-9 lat.

Wydarzenie podzielone jest na dwie części:

 • Na początek wehikuł czasu przeniesie uczestników wydarzenia do początków wynalezienia mechanizmu zapisu obrazu  i dźwięku. W humorystyczny sposób zostanie pokazana krótka historia powstania materiału filmowego.
 • Druga część to warsztaty, podczas których uczestnicy wezmą udział w zajęciach teatralnych, a także będą mieli możliwość wejścia w rolę reżysera.

Odbędą się trzy pokazy:

 • o godz. 10.00,
 • o godz. 12.00,
 • o godz. 14.00.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Zgłoszenia są przyjmowane na adres mailowy: skwiatek@dkswit.com.pl.


Indiańskim tropem – Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1, godz. 13.30

Indiańska Noc Muzeów na Zaciszu, podczas której uczestnicy będą mogli odkryć elementy kultury Indian Ameryki Północnej. W programie:

 • Godz. 13.30-15.30 – Duży totem, czyli wspólne tworzenie zaciszańskiego totemu, który zostanie w Domu Kultury, by go strzec. Dzieci 10-13 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY.
 • Godz. 15.45-16.45 – Małe totemy. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać swój własny papierowy totem. Dzieci 5-10 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY.
 • Godz. 13.30-15.30 – Torebka szamana. Każdy uczestnik ozdobi wcześniej przygotowaną torebkę inspirując się indiańskimi motywami. Do wykorzystania farby, koraliki i różne wiązania. Dzieci 8-13 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY.
 • Godz. 15.45-16.45 – Indiańskie naszyjniki. Wykorzystując makaron, koraliki i kolorowe piórka uczestnicy stworzą niezwykłe naszyjniki oddające indywidualny charakter każdego twórcy. Dzieci 5-10 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY.
 • Godz. 15.45-17.45 – Biżuteria w stylu indiańskim. Ze sznurków, koralików i piórek powstaną bransoletki, naszyjniki i breloczki. Dzieci 8-13 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY.
 • Godz. 17.00-18.00 – Łapacz snów. To amulet niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej. Zwykle wieszany były nad posłaniem lub przy wejściu do domostwa indiańskiego. Według wierzeń sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez ten amulet, który przepuszczał tylko dobre sny, a zatrzymywał nocne koszmary. Zły sen miał łapać się w gęstą sieć amuletu i spływać po piórach. Dzieci 10-13 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY.
 • Godz. 17.00-18.00 – Pióropusz, czyli nakrycie głowy, używane przez wybitnych wojowników indiańskich Ameryki Północnej regionu Wielkich Równin, był uważany za magiczny talizman ochronny. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zrobić swój pióropusz z kolorowego papieru i piórek. Dzieci 5-13 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY.
 • Godz. 18.00-19.00 – FINAŁ Indiańskiej NOCY MUZEÓW. Spotkanie z Wodzem Szarym Wilkiem. W trakcie spotkania będziecie mieli okazję zobaczyć oryginalny indiański strój oraz przedmioty codziennego użytku. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się wiele na temat kultury Indian i poznać kilka słów w językach indiańskich. Chętni będą mogli również spróbować swoich sił w indiańskich tańcach oraz zabawach przy bębenku takich jak: taniec zwiadowców, taniec kruka, Krok Kulawego Konia, bizonki czy wyścigi fretek.


Noc Muzeów w Wawrze

Tour po planie filmowym – Centrum Produkcji Filmowej Bysławska, ul. Bysławska 88, godz. 17.00-21.00

MTL MAXFILM zaprasza do świata filmowego. W Noc Muzeów 2023 uchyli rąbka tajemnicy i pokaże gościom, gdzie powstają najpopularniejsze polskie seriale. Zwiedzający zajrzą do Bistro z kochanego przez miliony Polaków serialu „M jak miłość” i klimatycznej kawiarni Feel Good z popularnych „Barw szczęścia”. Otworzą się dla nich podwoje słynnego szpitala w Leśnej Górze, gdzie od ponad 20 lat splatają się losy bohaterów serialu „Na dobre i na złe”.


Noc Muzeów 2023 w Murowance – Murowanka, ul. Płowiecka 77, godz. 16.00

Fundacja Muzeum z Klasą i Fundacja na rzecz Wielkich Historii zapraszają do zabytkowej szkoły z 1903 roku. Szkoła powstała oddolnie dzięki staraniom mieszkańców myślących o wykształceniu swoich dzieci. Był to jeden z pierwszych murowanych domów w okolicy (stąd jego nazwa) i jedna z pierwszych szkół na terenie dzisiejszej Warszawy.

W programie:

 • wystawa „Powrót do szkoły. Elementarz”, która przedstawia historię Murowanki w kontekście historii edukacji; organizatorzy zapraszają na oprowadzania kuratorskie po wystawie o godz. 16.00, 18.00, 19.00 i 20.00;
 • lekcje kaligrafii w specjalnie na tę noc odtworzonej historycznej klasie szkolnej. Lekcje poprowadzi Agnieszka Sionek, miłośniczka liter, z zawodu architektka, prywatnie mama czterech córek.

Wydarzenie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy – LINK.


Parada zabytkowych Mercedesów – Parking przy Urzędzie Dzielnicy Wawer, ul. Żegańska 1, godz. 16.00-21.00

Pokaz unikatowych, klasycznych samochodów marki Mercedes Benz, połączony z paradą kawalkady samochodów ulicami dzielnicy Wawer. Ponadto na parkingu przed Urzędem Dzielnicy Wawer zostanie wydzielona strefa eko z prezentacją gamy elektrycznych Mercedesów EQ.


Noc w Bibliotece – Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wawer, ul. Błękitna 32, godz. 16.00-23.00

W planach:

 • Wawerska Komnata Historii – zwiedzanie
 • Wystawa – „Mars. mapa geomorfologiczna planety”. Mapa została wykonana w 1978 r. na podstawie danych z misji kosmicznych: Mars, Mariner i Viking.
 • Wystawa – „Atlasy i mapy nieba”. Publikacje od początku XX w. po współczesność.
 • Wystawa – Kopernik.
 • Gra Miejska „Kosmiczny Wawer” – start godz. 20.00.
 • Turniej „Kosmicznego Flippera” – w godz. 18.00 – 19.00.
 • Kino „Kosmos” – Pokaz filmów popularno-naukowych o Marsie:
 • godz. 17.00 – Mars jako planeta – 4 filmy,
 • godz. 19.00 – Bezzałogowe badania Marsa – 6 filmów,
 • godz. 21.00 – SpaceX, Starship i lot na Marsa – 3 filmy,

Każdy seans będzie trwał ok. 50 minut.

/JPN/

Lokalny Portal Informacyjny w Warszawieerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content