Piknikowy finał Warszawskiego Święta Drzewa

W tym roku po raz szósty obchodziliśmy Warszawskie Święto Drzewa. W ramach projektu przez cały wrzesień trwał konkurs przyrodniczy dla placówek edukacyjnych. Finał akcji odbył się 9 października 2022 roku w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Było dużo zabawy i… nauki.

Cóż, polska złota jesień kolejny raz spłatała nam figla i – choć przez cały tydzień było ciepło i słonecznie – w ostatni weekend pogoda nie dopisała. Było chłodno i pochmurnie. Zapowiadało się nawet na to, że impreza może zostać odwołana. Jednak się odbyła i – jak na tę pogodę – cieszyła się całkiem dużym zainteresowaniem. Niewątpliwie, gdyby było ciepło i słonecznie uczestników byłoby dużo więcej.

Zabawa rozpoczęła się o godzinie 12.00. Na uczestników czekały takie atrakcje, jak gry terenowe czy własnoręczne budowanie hotelu dla owadów lub budek lęgowych dla ptaków. To ostatnie cieszyło się sporym zainteresowaniem – chętnych było tak dużo, że musieli ustawić się w kolejce.

Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się warsztaty z tworzenia perfum. Pod okiem specjalistów można było samodzielnie skomponować wyjątkowy zapach na bazie olejków eterycznych. Przygotowane mikstury można było zabrać do domu. Odurzający zapach unosił się dookoła namiotu na kilka metrów!

Nie brakowało również chętnych do zabaw terenowych. Organizatorzy imprezy przygotowali „ekstraplanszówki terenowe“. Zabawa wymagała od uczestników wiedzy o roślinach i zwierzętach w naszym kraju. Gry zdecydowanie przypadły do gustu najmłodszym uczestnikom pikniku. I jak się okazało, wielu z tych młodych ludzi posiadało dużą wiedzę o rodzimej faunie i florze. Pytania wcale nie były takie łatwe. Kto z Was potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy wawrzynek wilczełyko jest krzewem, drzewem czy też byliną? Albo skąd ptak dudek zawdzięcza swoją nazwę?

Kolejną atrakcją był plener malarski prowadzony przez Urszulę Sobieszek. Artystka podpowiedziała, jak za pomocą ołówka i węgla oddać piękno nadwiślańskiej przyrody. Niewątpliwie ciekawą zabawą były też warsztaty z tworzenia haiku, czyli krótkich wierszy o określonej liczbie sylab. Uczestnicy warsztatów – w dużej mierze składający się z dzieci – wykazali się naprawdę sporymi zdolnościami. Niektóre z ich prac ozdobiły drzewa rosnące przy pawilonie.

W trakcie trwania imprezy można było również odebrać sadzonkę drzewa, którą można było posadzić w wybranym przez siebie miejscu. Akcja organizowana jest przez Klub Gaja i skierowana do placówek edukacyjnych. By otrzymać darmową sadzonkę należy zgłosić się do programu za pośrednictwem strony swietodrzewa.pl. W tym roku limit zgłoszeń został już wyczerpany, ale można zamawiać drzewka na rok przyszły. /jpn/

Tekst i foto: JPNBieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content