Podziemny arsenał znaleziony w Porcie Praskim

Podziemny arsenał znaleziony w Porcie Praskim

W Porcie Praskim, znajdującym się przy ulicy Krowej 6 na Pradze Północ, znaleziono zakopany arsenał kilkuset pocisków artyleryjskich. To groźna pamiątka z czasów II wojny światowej. O znalezisku poinformowano odpowiednie służby. Patrole straży miejskiej i policji zabezpieczały teren składowiska, umożliwiając pracę saperom.

Wybuchowe pamiątki z II wojny światowej

Od zakończenia II wojny światowej minęło już blisko 80 lat, a jednak nadal znajdujemy groźną spuściznę z tamtego okresu. Tym razem chodzi o skład pocisków artyleryjskich dużego kalibru, które dotrwały nienaruszone do naszych czasów.

Arsenał znaleźli robotnicy w pozostałościach przedwojennych fundamentów, na terenie Portu Praskiego od strony ulicy Zamoyskiego. Natychmiast wezwali odpowiednie służby – na miejscu zjawili się wojskowi, strażnicy miejscy i policjanci.

Saperzy, którzy zajęli się wydobyciem niewybuchów, doliczyli się ponad 280 pocisków. Każdy z nich stanowił śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażnicy miejscy i policjanci zabezpieczyli teren na czas wydobycia wszystkich tych „wojennych pamiątek”. A wydobycie ich potrwało kilka godzin! W końcu jednak wszystkie pociski zostały wydobyte i przewiezione na poligon. Po wywiezieniu z budowy ostatnich pocisków, pracownicy mogli wrócić do pracy.

W tej chwili nie można określić do jakiej armii należał odnaleziony w Porcie Praskim skład amunicji. W czasie Powstania Warszawskiego stacjonowała w tym miejscu artyleria niemiecka, a po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. mogła tam również przebywać artyleria polska lub radziecka.

/JPN/

Lokalny portal informacyjny w Warszawie, gazeta Mieszkaniec

Źródło i foto: Straż Miejska w Warszawieerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content