Polska pamięta!

W Pałacu Prezydenckim podsumowano ubiegłoroczną Akcję Pomocy dla Polaków na Wschodzie. Gospodarzami uroczystości była para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Wspieranie naszych rodaków, mieszkańców dawnych kresów Rzeczpospolitej, ciągle trwa. W lutym transport z darami pojechał na Ukrainę do okręgu lwowskiego. Kolejny, w kwietniu, ruszy na Mołdawię. To działania w ramach czwartej edycji Akcji. Natomiast w tym tygodniu, 26 marca, odbył się finał ubiegłorocznej Akcji. Podczas niej Biuro Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą KPRP zorganizowało sześć wyjazdów i w imieniu Pary Prezydenckiej, przekazywano dary Polakom mieszkającym na Ukrainie i Białorusi, w Mołdawii i Kazachstanie.

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim była okazją do spotkania niosących pomoc z tymi, do których dary trafiają. Ale rzecz jest nie tylko we wspieraniu Rodaków…

– To nie tylko chodzi o pomoc materialną, ale także o to, żeby się spotkać, być razem, o ten symboliczny uścisk dłoni – mówił prezydent Andrzej Duda. – O to, żebyśmy mieli poczucie, że gdzieś daleko za obecnymi granicami Polski są nasi rodacy, ale także, żeby oni czuli, że Polska jest i o nich pamięta…

Prezydent dziękował sponsorom i wspierającym Akcję oraz swoim współpracownikom, którzy koordynują transporty. Przez trzy edycje Akcji przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP spotkali się z ponad 10 000 naszych Rodaków, którzy mieszkają w Kazachstanie, Mołdawii, Rumunii, na Litwie, Ukrainie i Białorusi. W transportach przekazano 22 tony darów (m.in. żywność, artykuły przemysłowe, sprzęt sportowy, materiały edukacyjne i dydaktyczne).

Szczególne podziękowania prezydent skierował do Polaków na Wschodzie. Dziękował im za dbanie o polskość, o nasz język, kulturę i tradycję. Przygotowany przez naszych Rodaków program artystyczny wzbudził wiele emocji. – Wzruszyli mnie szczególnie młodzi ludzie – mówiła Agata Kornhauser-Duda. – Przecież to pokolenie urodzonych już poza naszymi granicami, a tak pięknie mówiące i śpiewające w języku polskim… Za tę umiejętność prezydentowa dziękowała przodkom występujących artystów, ich wychowawcom i nauczycielom.

W czasie multimedialnych prezentacji z transportów i spotkań w wielu filmach i na wielu zdjęciach widoczny był minister Adam Kwiatkowski (były radny Warszawy, Pragi Południe i Saskiej Kępy), który w imieniu prezydenta pełni merytoryczny nadzór nad Biurem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

Z rozmów „Mieszkańca” z naszymi Rodakami wynika, że zarówno młodzi, jak i starsi bardzo sobie cenią wrażliwość i zaangażowanie w pracę Adama Kwiatkowskiego, z którym najczęściej spotykają się jako z „wysłannikiem Pana Prezydenta”. Na zdjęciu minister z Marią Osidacz (po prawej stronie ministra) dyrektorką Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku wraz z rodakami związanymi z CKPiDE – Renatą Klęczańską, nauczycielką języka polskiego w Stanisławowie i Aliną Czierkową z Tłumacza. Z lewej strony ministra delegacja z Berdyczowa – siostra Nina Tartacznik ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus wraz z młodzieżą z zespołu „Połoniny”.

Foto: Adam Rosiński

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content