Południowoprascy harcerze z ZHP na służbie!

Już prawie miesiąc trwa ogólnopolska izolacja i akcja #zostańwdomu. Jest to czas trudny dla wszystkich mieszkańców. Wiemy jednak, że pozostawanie w domach jest bardzo potrzebne, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W czasie społecznej kwarantanny, południowoprascy harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego nie zapomnieli o najbardziej potrzebujących mieszkańcach dzielnicy. Już kilka dni po ogłoszeniu stanu epidemiologicznego, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

Szybko przygotowane zostały plakaty, które umieszczono zarówno w serwisach społecznościowych, jak i rozwieszono przy bazarze na placu Szembeka.

Na grafice dostępny jest numer telefonu, pod którym mieszkańcy mogą poprosić harcerzy o pomoc w wykonaniu zakupów. Jak mówi komendant hufca hm. Piotr Piskorski, z pomocy harcerzy skorzystało do tej pory kilkanaście osób. Harcerze (tylko pełnoletni) głównie dokonują zakupu artykułów spożywczych. Były też prośby o pomoc w realizacji recept czy zakup żwirku dla kota.

Z tego rodzaju pomocy mogą jednak skorzystać tylko osoby, które nie przebywają na obowiązkowej kwarantannie – precyzuje druh Piotr. – Harcerze wykonują zakupy zgodnie z listą, którą ustalają podczas rozmowy telefonicznej. Następnie dostarczają torby z artykułami przed drzwi, a płatności rozliczane są elektronicznie. Wszystko po to, aby jak najbardziej ograniczyć możliwość przeniesienia ewentualnie wirusa. Zgłoszenia w sprawie zakupów przyjmuje pwd. Gabriela Lassota – gabriela.lassota@zhp.net.pl lub pod numerem telefonu 660 989 177

Drugą formą pomocy, w którą włączyli się harcerze z całej Warszawy, jest szycie maseczek dla placówek zdrowia. Do akcji włączają się także osoby prywatne, które oferują swoją pomoc w szyciu, czy też firmy, które przekazują materiał na maseczki, gumki bieliźniane lub nici. Do tej pory harcerzom z Chorągwi Stołecznej ZHP udało się uszyć i przekazać 45 000 maseczek. Jeżeli ktoś chciałby wspomóc harcerzy w szyciu, albo przekazać materiał prosimy o kontakt z koordynatorką akcji w dzielnicy phm. Anną Bodzińską – anna.bodzinska@zhp.net.pl lub pod numerem telefonu 661 915 912.

Harcerzy wsparł Urząd Dzielnicy Praga-Południe, który przekazał im 200 sztuk kominów z filtrem N95. To zabezpieczenie dla wolontariuszy, którzy dostarczają seniorom jedzenie.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content