Pomysły mieszkańców na lepszą Warszawę

W ramach dziesiątej, jubileuszowej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszonych zostało 1746 projektów, z czego 196 o charakterze ogólnomiejskim oraz 1551 dotyczących konkretnych dzielnic. Obecnie trwa ocena formalna zgłoszonych propozycji. Po jej zakończeniu dowiemy się, które projekty zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców i będą mogły być zrealizowane w 2024 roku.

Prezentujemy subiektywną listę tych najbardziej nietypowych bądź wyróżniających się na tle pozostałych.

Białołęka

Na Białołęce zgłoszono 78 projektów dzielnicowych. Wśród nich można znaleźć m.in.: „Ninja Park na Białołęce”. Pomysł zakłada montaż ogólnodostępnej konstrukcji do ogólnorozwojowego treningu Ninja. Jeśli mieszkańcy stolicy poprą ten projekt, to będzie to pierwszy tor przeszkód tego typu dostosowany zarówno rozmiarem, jak i stopniem trudności dla dzieci i młodzieży w stolicy. Koszt pomysłu, który miałby zostać zrealizowany w Parku Picassa, to 353 tys. zł.

Ustawienie trzech specjalnych ławek w Parku Henrykowskim, Parku Picassa i przy placu zabaw u zbiegu ulic Odkrytej i Łączącej proponują autorzy projektu „SMART ŁAWKI – nowoczesne ławki solarne z funkcją ładowania”. Pomysłodawcy zakładają montaż ławek wyposażonych w ładowarki USB dostępne całą dobę. Energia do ładowania pozyskiwana miałaby być przez zamontowane w nich panele solarne. Realizacja projektu to koszt 54 100 zł.

10 tys. zł – na tyle wyceniony został pomysł zorganizowania cyklicznych zajęć z jogi na deskach SUP, które mogłyby odbywać się na Kanale Żerańskim. Dodatkowo autor chciałby połączyć zajęcia jogi z nauką pływania na deskach SUP.

Praga-Południe

Wiszące ogrody + eko-stacje i sportowe atrakcje” to pomysł Elżbiety Mieczkowskiej wyceniony na 240 tys. zł. – Projekt dotyczy utworzenia ogrodu tarasowego ograniczającego odpływ wód deszczowych, wstawienia pergoli i donic z roślinnością gromadzącą i oddającą wilgoć oraz poidełek dla ptaków i owadów. W projekcie zostały ujęte eko-stacje edukacyjne z pojemnikami do zbiórki korków i baterii oraz zewnętrzna siłownia. Ogród optymalnie poprawi środowisko i zdrowie użytkowników – zaznacza autorka w opisie projektu, wskazując jednocześnie jako lokalizację ul. gen. T. Bora-Komorowskiego 31.

Na terenie SP nr 143 (Al. Stanów Zjednoczonych 27) może powstać ogólnodostępna, bezpłatna, profesjonalna ścianka tenisowa przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ścianka o parabolicznym kształcie miałaby 3 metry wysokości i 8 metrów szerokości. Na górze wyposażona by była w siatkę przechwytującą piłki. Przed ścianką zaplanowano kort o nawierzchni akrylowej. Łączny koszt pomysłu to 400 tys. zł.

Praga-Północ

Stop latającym śmieciom – przykrywamy praskie śmietniki” to pomysł zakładający doposażenie śmietników w daszki. Dzięki nim odpady nie byłyby wywiewane przez wiatr ani wyciągane przez ptaki. Autorzy projektu wskazują 50 lokalizacji na terenie całej dzielnicy. Łączny koszt to 50 tys. zł.

Mogą powstać również dwie zjeżdżalnie dla dzieci utworzone w ramach projektu „Tor pontonowy w Parku Praskim”. Autor chciałby, aby funkcjonowały one od października do grudnia, a dzieci zjeżdżałyby na nich na specjalnie przeznaczonych do tego matach lub pontonach. Pomysł ten wyceniono na 130 tys. zł.

Rembertów

U zbiegu ul. Marsa i Pociskowej w okolicach stacji PKP Kamil Staruch proponuje budowę toalety publicznej. Jak zauważa autor na terenie Nowego Rembertowa nie ma publicznej toalety. Pasażerowie komunikacji zbiorowej i mieszkańcy nie mają możliwości załatwienia swoich podstawowych potrzeb. Koszt projektu to 150 tys. zł.

Jeden z mieszkańców chciałby poprawić bezpieczeństwo na ruchliwych ulicach znajdujących się w sąsiedztwie szkół. Projekt „Radarowe wyświetlacze prędkości na ul. Chełmżyńskiej i ul. Czerwonych Beretów” zakłada zakup i montaż urządzeń kontrolujących prędkość samochodów w tej części dzielnicy. Na ten cel musiałoby zostać przeznaczonych 200 tys. zł.

Targówek

Postawienie neonowego napisu promującego dzielnicę Targówek proponuje Norbert Zieliński. Napis miałby zostać ustawiony w okolicy urzędu dzielnicy, okolicy stacji metra Trocka bądź w jednym z dwóch parków: Wiecha bądź Bródnowskim. Koszt pomysłu to 30 tys. zł.

350 tys. zł – tyle trzeba przeznaczyć na projekt „Miejska sauna na Targówku”. Pomysł zakłada powstanie jednej bezpłatnej i ogólnodostępnej sauny zlokalizowanej nad Zalewem Bardowskiego bądź w innej lokalizacji na terenie dzielnicy.

Wawer

W Wawrze może powstać Pole Szachowe im. Janusza Korczaka. Pomysł wart 190 tys. zł zakłada wykonanie szachownicy zrobionej z płytek pnia brzozy i jesiona bądź lipy. Figury szachowe mają natomiast nawiązywać do postaci z książki „Król Maciuś Pierwszy”. Pole zgodnie z projektem ma być kwadratem 10×10 metrów lub 15×15 metrów.

Monika Górecka proponuje mieszkańcom zorganizowanie mistrzostw Wawra w piłkarzyki stołowe. – Celem projektu jest popularyzacja aktywnej formy spędzania czasu wśród mieszkańców – zaznacza autorka. Turniejowi towarzyszyłyby inne atrakcje dla dzieci i młodzieży. Koszt organizacji zawodów to 10 250 zł.

Fot. OSiR Wawer

Wesoła

Wirtualna elektrownia w Wesołej? To możliwe. – Projekt polega na zakupie wyświetlacza, który będzie informował mieszkańców o tym, ile energii zgromadzono, ile pieniędzy zaoszczędzono oraz ile dwutlenku węgla mniej wyemitowano dzięki odnawialnym źródłom energii. Lokalizacja blisko urzędu dzielnicy sprawi, że każdy mieszkaniec odwiedzający instytucję będzie widział nasz wkład jako społeczności w walkę z ociepleniem klimatycznym – przekonuje w uzasadnieniu projektu Maciej Żarnoch. Aby projekt został zrealizowany trzeba na niego przeznaczyć 25 tys. zł.


Teraz do 31 maja będzie trwać ocenianie zgłoszonych pomysłów. Głosowanie nad projektami, które zostaną pozytywnie zweryfikowane przez urzędników odbędzie się od 15 do 30 czerwca, a zwycięskie propozycje zostaną przedstawione 13 lipca.

Opr. Marcin Kalicki 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content