Praska nagroda edukacyjna AD REM

Praska nagroda edukacyjna AD REM

W czwartek, 20 października 2022 roku na uroczystej gali w Centrum Praskim Koneser odbył się finał tegorocznej edycji konkursu Praskiej nagrody edukacyjnej AD REM. Oczywiście naszej redakcji nie mogło zabraknąć na tym niezwykłym wydarzeniu. Organizatorem czwartkowej imprezy i konkursu był Zarząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

W czwartkowy wieczór, o godzinie 18.00, duża sala konferencyjna Centrum Praskiego Koneser wypełniła się po brzegi zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami Urzędu Dzielnicy i Urzędu Miasta oraz – oczywiście – osobami nominowanymi do nagrody. Wszyscy w napięciu oczekiwali na ogłoszenie wyników głosowania.

Praskie nagrody edukacyjne AD REM przyznawane są za ponadprzeciętne działania, wykraczające poza obowiązki zawodowe i obowiązki ucznia. Otrzymują ją osoby i inicjatywy, które w szczególny sposób przysłużyły się rozwojowi edukacji w dzielnicy Praga-Północ. W tym roku do kapituły konkursu wpłynęło 38 zgłoszeń. Głosowanie trwało do 30 września.

Praskie nagrody edukacyjne AD REM przyznawane są 7 kategoriach.

 1. Uczeń Roku szkoły podstawowej,
 2. Uczeń Roku szkoły ogólnokształcącej,
 3. Uczeń Roku technikum lub szkoły branżowej,
 4. Nauczyciel Roku,
 5. Dyrektor Roku,
 6. Inicjatywa Oświatowa Roku – przedszkola oraz szkoły,
 7. Nagroda Specjalna.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się czwórka nominowanych w kategorii Uczeń Roku szkoły podstawowej.

Wyróżnienia otrzymali:

 • Marta Hardej, uczennica Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 – W zeszłym roku szkolnym uzyskała III miejsce w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego. Brała udział w wielu wydarzeniach sportowych, reprezentowała szkołę w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. Odnosiła też sukcesy w karate i fotografii. Jest również stypendystką Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II;
 • Yosyp Herasymov, uczeń Szkoły Podstawowej Nr 395 – Przez krótki czas pobytu w Polsce odznaczył się niezwykłymi zdolnościami. Rok szkolny 2021/2022 zakończył ze średnią 6.0 oraz wzorowym zachowaniem. Zdobył wyróżnienie w międzynarodowym Konkursie „Kangur” oraz I miejsce w VI Praskim Turnieju Scratcha;
 • Natalia Smaś, uczennica Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 – Zakończyła szkołę z jedną z wyższych średnich w szkole. Poza sukcesami naukowymi zdobywa osiągnięcia w popularnych w Polsce konkursach oraz programach typu „talent show”, takich jak: „The Voice Kids”, „Szansa na Sukces”, „Eurowizja Junior 2021”.

Nagrodę otrzymała Julia Nakonieczna, uczennica Szkoły Podstawowej Nr 127 – Od początku rozpoczęcia nauki osiągała wysokie wyniki w nauce, a rok 2021/2022 zakończyła ze średnią 5.11. Odznacza się talentem artystycznym. Od wielu lat tańczy w Klubie Sportowym Aglaja Warszawa, gdzie wraz z zespołem oraz solowo zajmuje wysokie miejsce w konkursach i turniejach. Zdobyła pierwsze miejsce w World Disco Dance Cup, National Disco Champs 2021 i 2022, Warsaw Dance Champs oraz w Międzynarodowym Turnieju Tańca 2021.

Z kolei w kategorii Uczeń Roku szkoły ogólnokształcącej, wyróżnieni zostali:

 • Maciej Bloch, uczęszczający do Zespołu Szkół Nr 73 – Aktywnie uczestniczył w „Akademii Przedsiębiorczości” organizowanej przez SGGW oraz uzyskał tytuł laureata tego projektu;
 • Kamil Kocjan, uczący się w VIII LO im. Króla Władysława IV – Przejawia ogromny talent recytatorski oraz językowy. Na swoim kanale na platformie YouTube wrzuca przetłumaczone nagrania musicali. Jest też członkiem Koła Teatralnego oraz bierze czynny udział w przedstawieniach szkolnych. W roku 2022 zdobył I miejsce w konkursie recytatorskim „Odpowiednie dać obce słowo” w kategorii język niemiecki. W roku szkolnym 2021/2022 zdobył piąte miejsce w Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. W bieżącym roku zdobył również I miejsce w „Wielkim Praskim Dyktandzie”.

Laureatką nagrody została natomiast Malwina Krzyczkowska, uczennica XX LO im. Bolesława Chrobrego w Zespole Szkół nr 40 – Od 6 lat trenuje kolarstwo górskie cross-country, bierze udział w maratonach i wyścigach szosowych. W 2021 r. została powołana do Kadry Narodowej, do której należy też w roku 2022. Należy do drużyny RK Exclusive Doors MTB Team. Poza działalnością sportową uczennica wzorowo wywiązuje się z obowiązków wynikających ze statutu szkoły.

Po uczniach szkół ogólnokształcących na scenę wkroczyli uczniowie i uczennice nominowani w kategorii Uczeń Roku technikum lub szkoły branżowej. W tym przypadku wyróżnienia otrzymali:

 • Filip Łempicki, uczeń technikum w Zespole Szkół Nr 33 – Aktywny członek Klubu Rowerowego „Trybik” w Warszawie. Działa na rzecz dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych. Pomaga w działalności mobilnego miasteczka rowerowego. Bierze czynny udział w promowaniu turystyki i krajoznawstwa. W roku szkolnym 2021/2022 był współorganizatorem i uczestnikiem wydarzeń: Wiosenny Rajd Rowerowy z topieniem Marzanny w Warszawie, 29. Rajd Rowerowy w Łomiankach, Rodzinny Rajd rowerowy z okazji Dnia Dziecka w Markach oraz Piknik Rodzinny Bezpieczne Wakacje w Wołominie;
 • Gabriela Skindziul, uczęszczająca do technikum w Zespole Szkół Nr 40 – Wyróżnia się wysoką kultura osobistą oraz zaangażowaniem w życie szkoły. Zakończyła rok szkolny 2021/2022 ze średnią 4,31 ze wszystkich przedmiotów i wzorowym zachowaniem. Jest lojalna i koleżeńska;
 • Radosław Iskra uczeń technikum w Zespole Szkół Nr 11 – Aktywnie uczestniczył w tworzeniu tekstu piosenki i scenariusza do teledysku, który miał być podsumowaniem współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem Razem Przeciw Przemocy. Radek jest bardzo zaangażowany w życie szkoły.

Laureatką Praskiej nagrody edukacyjnej została Urszula Kurek, uczennica technikum w Zespole Szkół Nr 14 – Jest wszechstronnie utalentowana, osiąga celujące wyniki z przedmiotów zawodowych graficzno-poligraficznych. Poza wynikami w szkole osiąga sukcesy sportowe. Były to między innymi: 1. miejsce ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów ósemka juniorek, 1. miejsce Mistrzostwa Mazowsza w wioślarstwie czwórka podwójna juniorek młodszych, 1. miejsce Warszawska Olimpiada Młodzieży w wioślarstwie jedynka juniorek młodszych. Zawsze opanowana, uśmiechnięta i koleżeńska. Niestety Ula nie mogła sama odebrać statuetki, ponieważ leżała w szpitalu, gdzie miała poważną operację. W jej imieniu nagrodę odebrała jej nauczycielka.

W następnej kategorii, Nauczyciel Roku, wśród wyróżnionych znaleźli się:

 • Katarzyna Polewaczyk ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. Króla Stefana Batorego;
 • Bożena Gburzyńska ucząca w Zespole Szkół nr 11 im. Władysława Grabskiego;
 • Adrian Gryza z Zespołu Szkół nr 40 im. Stefana Starzyńskiego;
 • Marta Kubik, nauczycielka w VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV;
 • Karolina Dolna, pracująca Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5.

Statuetka Praskiej nagrody edukacyjnej powędrowała do Radosława Potraca, nauczyciela ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 roku.

W kategorii Dyrektor Roku do nagrody AD REM nominowanych zostało siedmioro osób. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

 • Katarzyna Matusiak, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5;
 • Małgorzata Augustowska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 14;
 • Beata Doroś – Woźniak, dyrektorka Zespołu Szkół nr 40 im. Stefana Starzyńskiego;
 • Małgorzata Piesiewicz, dyrektorka Przedszkola nr 171;
 • Magdalena Czub, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 127 im. Henryka Sienkiewicza;
 • Jan Grądzki, dyrektor Zespołu Szkół nr 11 im. Władysława Grabskiego.

Laureatem tegorocznej edycji Praskiej nagrody edukacyjnej AD REM w kategorii Dyrektor Roku została Małgorzata Dąbrowska, dyrektorka VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV.

W następnej kategorii Inicjatywa oświatowa Roku – przedszkola oraz szkoły wyróżnienia otrzymali:

 • Przedszkole nr 183 za Teatr Rodziców;
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 za Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy PTTK Dreptaki;
 • Szkoła Podstawowa nr 127 za największą wystawę żurawi origami w Polsce.

Natomiast nagroda trafiła do:

 • Przedszkola nr 173 za Mikrofon dla Najmłodszych;
 • VIII LO im. Władysława IV za XXX Tydzień Kultury w VIII LO.

I wreszcie Nagroda Specjalna. Otrzymała ją Renata Kaznowska, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Nagrodę wręczali Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy oraz Dariusz Kacprzak, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Centrum Praskie Koneser od samego początku swojej działalności kładzie szczególny nacisk na wspieranie rozwoju lokalnej społeczności, między innymi poprzez prowadzenie działań edukacyjnych i integrujących mieszkańców Pragi oraz całej Warszawy – powiedziała Mieszkańcowi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, prezes CEO, Liebrecht & wooD, która zarządza Centrum Praskim Koneser. – To efekt najwyższych standardów, wdrażanych w Grupie Liebrecht & wooD, które skupiają się na ludziach. Odpowiedzialność społeczna nie jest dla nas pustym hasłem – właśnie dlatego częścią Centrum Praskiego Koneser i będącego jego sercem ogólnodostępnego placu Konesera są setki wydarzeń, festiwali, wystaw oraz dziesiątki warsztatów, kursów i zajęć dla dzieci i dorosłych. Bycie jednym z głównych katalizatorów rozwoju lokalnej społeczności to wielki zaszczyt i satysfakcja. W naturalny sposób przedłużeniem działań Centrum Praskiego Koneser jest rola gospodarza takich uroczystości jak gala z okazji rozdania praskiej nagrody edukacyjnej AD REM. Cieszymy się również, że nasze codzienne starania zostały dostrzeżone przez Zarząd Dzielnicy Praga-Północ, które złożyły specjalne podziękowania dla Liebrecht & wooD za wspieranie działań społecznych i edukacyjnych na terenie dzielnicy. To dla nas motywacja, by robić jeszcze więcej na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Wręczanie nagród zakończyło się o godzinie 20.00. Nie był to jednak koniec imprezy, ponieważ po oficjalnej części na scenie pojawił się zespół LemON – polsko-łemkowsko-ukraińska grupa muzyczna, założona w 2011 roku z inicjatywy wokalisty Igora Herbuta. Nazwa zespołu jest połączeniem cząstki nazwy Łemkowszczyzna „lem” (tylko) oraz angielskiego „on” (włącz), czy można ją przetłumaczyć jako „tylko włącz”.

Tekst i Foto: JPN 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content